Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (71) Data wydania: 18.03.08

Oni zasłużyli na Nobla

Nie tylko wielcy naukowcy czy wybitni pisarze mogą liczyć na Nobla. Także młodzi rybniczanie z pasją są nagradzani.
– Jestem bardzo dumny z syna. Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że wygrał. Nie wiem, kiedy wyrósł nam taki talent – mówi z uśmiechem Artur Domagała, którego syn otrzymał Nobla.
 
Niestety, zdobywca nagrody Patryk Domagała nie mógł jej odebrać osobiście. Uczynił to w jego imieniu tata. – Oj, bywało, że syn dostawał szlaban na korzystanie z komputera, bo za dużo przy nim siedział – przyznaje tata. Jednak od półtora roku coś się zmieniło. Rodzice zauważyli, że ich pociecha nie tylko gra, ale szuka, tworzy, wykorzystuje komputer w bardziej kreatywny sposób. – Muszę przyznać, że to, co teraz robi, pisanie programów to dla mnie abstrakcja. W dziedzinie informatyki syn już dawno przerósł swoich rodziców – śmieje się Domagała, który z wykształcenia jest historykiem, a pracuje w branży energetycznej. Patryk Domagała jest uczniem szóstej klasy Społecznej Szkoły Podstawowej. Oprócz zamiłowania do komputerów, pasjonuje się parkurem i muzyką. W tym roku jako jedyny otrzymał Nobla w kategorii technicznej, gdyż jego wiedza znacznie przekracza poza szkolny program. W pozostałych kategoriach: artystycznej i humanistycznej przyznano wyróżnienia. – Chyba stajemy się coraz bardziej wymagający i surowi w ocenianiu – mówiła nie do końca na serio Katarzyna Jarska, dyrektor Społecznego Gimnazjum, które po raz szósty zorganizowało konkurs: Rybnickie Młodzieżowe Nagrody Nobla.
 
Uznanie ich uskrzydla
 
Mamy olimpiady przedmiotowe, a rzadziej mówi się o innych pasjach uczniów. Temu służy ten konkurs. W końcu wielkie wynalazki nie zawsze są dziełem ludzi, którzy mieli w szkole najwyższe oceny – stwierdza Jolanta Rocznik, pomysłodawczyni konkursu . – To świetny pomysł. Uczniowie mogą pochwalić się swoimi pasjami. Gdy zyskują uznanie, to ich uskrzydla – zauważają polonistka Sabina Malgrab i nauczycielka informatyki Teresa Wnuk z SP 24. Uczeń tej drugiej, Artur Gojny otrzymał wyróżnienie w kategorii artystycznej, choć zgłaszał prace do kategorii technicznej. Konkursowa komisja uznała jednak, że trzeba je przekwalifikować. – To są zamki rysowane ołówkiem w Paincie – tłumaczył Gojny wyróżniony za niezwykłą precyzję swoich rysunków. – Od dziecka lubiłem rysować samochody. Postanowiłem też pójść w ślady taty, który jest programistą i połączyć jedno i drugie – wyjaśniał jego kolega z SP 24 Arkadiusz Strączek, którego także wyróżniono.
 
Wiersze i zdjęcie krwawnika
 
– Nie wolno być obojętnym wobec zła, wojen. To mnie porusza i o tym piszę. Nie potrafię inaczej – opowiadała autorka wierszy Julia Malinowska z SP 15, którą wyróżniono w kategorii humanistycznej. – Lubię pisać, ale nie lubię moich prac pokazywać. Skusiła mnie jednak nazwa konkursu – mówiła Alicja Gorzelnik z Gimnazjum w Zespole Szkół im. Powstańców Śl. Jej listy zrobiły duże wrażenie na konkursowej komisji, która przyznała jej wyróżnienie. – Przyznaję, że czuliśmy ogromny niedosyt. Dlaczego nie przysłałaś więcej listów? – pytała Rocznik. – Nie chciałam wysyłać więcej, bo bałam się, że was zanudzę – usłyszała w odpowiedzi. – Zaczynałem od wypraw z tatą do lasu, a potem zacząłem robić zdjęcia – przyznał wyróżniony Karol Polok z SP 18, którego zdjęcie krwawnika zyskało uznanie jury. W tym roku prace oceniali m.in. artystka fotografik Maria Śliwa oraz malarz Krzysztof Dublewski. – Po raz kolejny nasz konkurs udowodnił, że młodzież nie interesuje jedynie telewizor i komputer. Bo nawet, gdy zasiadają przed komputerem, to po to, by wymyślić nowy program – podsumowała Jolanta Rocznik.
 
Laureaci VI rybnickiej młodzieżowej nagrody nobla
Szkoła podstawowa
kategoria techniczna: NOBEL – Patryk Domagała (Społeczna Szkoła Podstawowa)
kategoria humanistyczna: wyróżnienie: Julia Malinowska (SP 15)
kategoria artystyczna (prace plastyczne) wyróżnienia: Arkadiusz Strączek (SP 24), Artur Gojny (SP 24), Michalina Tkocz (SP 15)
fotografia: wyróżnienie: Karol Polak (SP 18)
Gimnazjum
kategoria humanistyczna: wyróżnienia: Claudia Pyszny i Alicja Gorzelnik ( G w Zespole Szkół im. Powstańców Śl.)
kategoria techniczna: wyróżnienie: Piotr Sperka (Społeczne Gimnazjum)
kategoria artystyczna: (prace plastyczne): wyróżnienie I st.: Iga Fojcik (G w Zespole Szkół im. Powstańców Śl), wyróżnienie II st.: – Anna Hanusek (G 10)
fotografia: wyróżnienie: Jakub Kowalczyk (G w Zespole Szkół im. Powstańców Śl)

Beata Mońka