Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (71) Data wydania: 18.03.08

Seniorzy kochani

Cieszymy się, że o nas ktoś jeszcze pamięta – mówili starsi mieszkańcy Kamienia.
Ponad stu starszych mieszkańców dzielnicy Kamień wzięło udział w spotkaniu, które wspólnie zorganizowały Rada Dzielnicy Kamień oraz Szkoła Podstawowa nr 28.
 
– Dzisiaj wasze święto seniorzy kochani, dzisiaj w naszej szkole serdecznie was witamy. Niech wam sprzyja szczęście, niech wam zdrowie służy. I cieszcie się życiem, sto lat albo dłużej – takimi słowami uczniowie SP 28 w Rybniku – Kamieniu przywitali starszych mieszkańców na spotkaniu seniorów swojej dzielnicy. Dzieci, które przywitały miłych gości, życzyły im dobrej zabawy: – I niech was nie bolą biodra i kolana, byście mogli tańczyć do białego rana!
 
W spotkaniu seniorów wzięło udział ponad stu mieszkańców Kamienia. Sala gimnastyczna szkoły wypełniona była po brzegi. – Zapraszamy tylko te osoby, które ukończyły 75 lat albo więcej. Inaczej byśmy tutaj wszystkich nie pomieścili – mówi Joanna Porszke, dyrektor SP 28.
 
Spotkanie seniorów odbyło się w Kamieniu po raz dziewiąty. – Pierwszą taką imprezę zorganizowaliśmy u nas w 1999 roku, który był zarazem Rokiem Ludzi Starszych. Najpierw spotkanie odbywało się przed Bożym Narodzeniem, ale z uwagi, że warunki pogodowe bywały nieraz bardzo ciężkie, przenieśliśmy je na wiosnę, w okolice Wielkanocy – wspomina Joanna Porszke. Jak mówi, z roku na rok na biesiadę ludzi starszych przychodzi coraz więcej mieszkańców Kamienia. Spotkanie wspólnie organizują Rada Dzielnicy Kamień, która finansuje przyjęcie oraz SP 28, która udostępnia salę gimanstyczną, a także przygotowuje część artystyczną. W tym roku rada dzielnicy przygotowała 220 zaproszeń, odpowiedziało na nie ponad sto osób. Kto nie miał czym dojechać do szkoły, również mógł liczyć na pomoc przedstawicieli dzielnicy.
 
Seniorzy usiedli przy kilku stołach. Zjedli wspaniały, śląski obiad. Potem przy kawie i ciastku wspominali dawne czasy. Na scenie występowały dzieci przygotowane przez nauczycielki Liliannę Kurpanik oraz Joannę Dzierbicką. W programie arstytycznym wzięła także udział Agnieszka Janas ze swoim zespołem „Stokroty”.
 
Sonda: Czy spotkania seniorów są potrzebne?
 
Hildegarda Buchta
Cieszę się bardzo, że ktoś pamięta o starszych ludziach. Cieszę się, że mogę tutaj spotkać się ze znajomymi, porozmawiać, powspominać. Dzięki takim spotkaniom mamy trochę rozrywki, nie musimy siedzieć w domu i myśleć o końcu.
 
Łucja Jurkowska
Takie spotkania podnoszą nas na duchu. Dzięki temu budzi w nas się wiara, że starsi ludzie nie idą w kąt, ale dalej ktoś o nich myśli i organizuje dla nich właśnie tak miłe spotkania seniorów. Zaproszenie sprawiło mi wiele radości. Jestem bardzo zadowolona.
 
Elżebieta Pierchała
Bardzo mi się podoba takie spotkanie. I chyba wszyscy tutaj jesteśmy z tego zadowoleni, bo możemy przy jednym stole porozmawiać, pośmiać się. Jest to takie oderwanie od codziennego życia. Ja jestem na spotkaniu seniorów po raz drugi i chciałabym doczekać kolejnych.
 
Agnieszka Kot
Ucieszyłam się, kiedy dostałam zaproszenie. Takie spotkania przynoszą wiele radości. Cieszę się, że ktoś pomyślał o starszych ludziach, bo często się zdarza, że się o nich zapomina. A dla nas jest to naprawdę bardzo miłe, że u nas w Kamieniu się pamięta o seniorach.
 
(izis)