Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (69) Data wydania: 04.03.08

Postawiłem na żużel i nie żałuję

Rozmowa z Mateuszem Liszką, 14-letnim zawodnikiem Rybek Rybnik.
– To twój pierwszy wywiad w karierze?
– Tak. Mam mały stres i nadzieję, że chyba nie będzie zbyt trudnych pytań (śmiech).
 
– Zobaczymy. Powiedz na początek, czy szkolni koledzy ci kibicują?
– Raczej nie. Wszyscy interesują się piłką nożną i czasami tylko pytają, jak mi poszło w zawodach. Może dwóch jest takich, którzy chodzą na zawody. Ale mnie to nie przeszkadza, bo przynajmniej mam spokój. Poza tym, ja na razie jeżdżę przede wszystkim dla siebie.
 
– W tym sezonie czeka cię trudne zadanie – wszyscy liczą na to, że będziesz liderem Rybek Rybnik.
– Wiem. I jeszcze wszyscy liczą, że zdobędę tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. To jest też mój cel na ten rok. Ubiegły rok był dla mnie trudny, słabo zacząłem sezon. Sam nie wiem dlaczego, bo sprzętowo byłem przygotowany nieźle. Właściwie dopiero w połowie roku zacząłem punktować tak, jak tego oczekiwali ode mnie kibice i trener. Teraz chciałbym zaskoczyć od początku, bo nie ma już w zespole Kamila Cieślara i na mnie spadnie większa odpowiedzialność za wynik.
 
– Kiedy zadzwoniłem do twojego ojca, był właśnie w drodze do Danii...
– Tak, tata pojechał tam po silnik dla mnie. Ramę mam ubiegłoroczną i włożymy do niej nowiutki silnik yamaha. Kosztował dużo, rodzice kupili go za własne pieniądze, ale mam nadzieję, że ten wydatek się opłaci. Liczę, że ten sprzęt pozwoli mi w tym roku zostać najlepszym w Polsce, bo siły mi nie zabraknie – trenuję pięć razy w tygodniu na sali i w siłowni, codziennie też biegam po trzy, cztery kilometry.
 
– Jak godzisz sport i naukę?
– Jakoś daję sobie radę, ale nie będę mówił, że mam same piątki w szkole (śmiech). Najwięcej mam czwórek i tró- jek i nie mam problemów z przejściem do następnej klasy. Brakuje mi trochę czasu dla siebie. Jednak nie żałuję, bo postawiłem na żużel.
 
– Jeździłeś już na dużym motocyklu? Żużlowej „pięćsetce”?
– Kilka razy próbowałem swoich sił na motorze Kamila Cieślara. To duża frajda, mam wrażenie, że łatwiej jeździć na nim niż na motocyklu do miniżużla. Zresztą w połowie tego roku chcę rozpocząć regularne treningi na „pięćsetce”. Będę jednocześnie startował na miniżużlu i trenował na dużym torze.
 
– Jakie są twoje silne strony na torze?
– Sam nie wiem, bo muszę się jeszcze dużo uczyć. Może charakter? Staram się zawsze walczyć do końca...
 
– A co musisz poprawić?
– Chyba starty. Zbyt często nie potrafię wstrzelić się w taśmę.
 
– Jest jakiś zawodnik, którego szczególnie podziwiasz?
– Tak, to Duńczyk Hans Andersen. Cenię go za waleczność, widowiskowy styl jazdy. Poza tym jemu w młodym wieku udało się już bardzo dużo osiągnąć. Chciałbym kiedyś jeździć tak jak on.
 
Duńczycy znów w Rybniku
Polscy miniżużlowcy będą mieli okazję zmierzyć się ze światową czołówką – 12 i 13 kwietnia na torze Rybek Rybnik zostaną zorganizowane dwa turnieje z udziałem ich rówieśników z Danii. Tym razem gośćmi rybniczan będą zawodnicy Speedway Club Heming – Philip Kudsk, Uffe K. Hansen, Lars Johansen, Richard Cavazzi i Simon Werner. Podobnie jak w ubiegłym roku, zawodnicy wraz z opiekunami przyjadą do Rybnika nieco wcześniej, więc będzie okazja do wspólnych treningów na torze przy ul. Pod Hałdą. – W sesjach treningowych i zawodach wezmą udział wszyscy zawodnicy Rybek. Zaprosiliśmy też Adriana Cyfera z Wawrowa, Dominika Kossakowskiego i Krystiana Pieszczka z Gdańska – wyjaśnia Andrzej Skulski, prezes Rybek Rybnik. Przypomnijmy, że to już druga wizyta przedstawicieli duńskiego minispeedwaya w Rybniku. Tradycyjnie biorą oni w udział w dwóch turniejach – „O Złoty Kilofek Dyrektora Kopalni Chwałowice”, a także o Puchar Firmy Wroban. W tym roku zostaną nieco zmienione zasady rywalizacji. – Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę rozegramy dwa mecze drużynowe – Rybnik kontra Dania. Po ich zakończeniu w dwóch półfinałach spotkają się najlepsi tego dnia Polacy i Duńczycy, którzy będą walczyć o finał turniejów indywidualnych – wyjaśnia prezes Skulski.
 
Rozmawiał Tomasz Nowakowski