Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (67) Data wydania: 19.02.08

Śmietnik pod okiem kamer

Mieszkańcy Boguszowic mają dość płacenia za nieswoje śmieci. Wystąpili do spółdzielni o założenie monitoringu przy śmietnikach.
Bardzo możliwe, że już niedługo mieszkańcom wyrzucającym śmieci na boguszowickim osiedlu będą przyglądać się kamery internetowe. W ten sposób spółdzielnia „Południe” chce walczyć z osobami, które podrzucają śmieci do blokowych kontenerów.
 
– Od ubiegłego roku sygnalizuję na forum rady miasta, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych są zasypywani nieswoim i śmieciami – mówi Waldemar Brzózka, radny z dzielnicy Boguszowice. – Docierają do mnie sygnały z całego miasta o tym procederze. W Chwałęcicach śmieci są podrzucane do kontenerów na pobliskim cmentarzu. W Orzepowicach jeden z pracowników szpitala przyjeżdżając do pracy, przywozi swoje śmieci z domu i wyrzuca je do szpitalnych śmietników. W Boguszowicach ludzie swoje śmieci wrzucają do kontenerów na targowisku, a ostatnio coraz częściej do osiedlowych kontenerów – mówi Brzózka.
 
Kukułcze jaja
 
Sprawa dotyczy głównie mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy przywożąc śmieci na osiedle, starają się zaoszczędzić. Od 1 stycznia tzw. opłata marszałkowska spowodowała wzrost cen wywozu śmieci z gospodarstw domowych. Opłata jest naliczana od każdej tony śmieci dostarczanych na wysypisko i od pierwszego stycznia 2008 roku wzrosła z 15 do 75 złotych. Tak drastyczna podwyżka miała zmotywować zakłady oczyszczania do zmniejszania ilości dostarczanych śmieci na wysypiska poprzez segregację odpadów. W efekcie nowe przepisy odbijają się na zawartości portfeli samych mieszkańców. Część z nich, aby ograniczyć ilość produkowanych śmieci, podrzuca je innym. Najłatwiej śmieci zostawić na osiedlu.
 
Niesprawiedliwe opłaty
 
– Mieszkańcy z budynków wielorodzinnych za wywóz śmieci płacą nawet 6 zł miesięcznie. Nawet prowadząc selektywną zbiórkę, nie mają możliwości obniżenia tych opłat – tłumaczy Brzózka. – Biedniejsze, wielodzietne rodziny muszą płacić za śmieci, których nie wyprodukują. Model finansowania odbioru śmieci powinien zostać zmieniony, tak jak to się dzieje w mniejszych gminach. Pierwszy krok to przeprowadzenie referendum – tłumaczy radny. Jeszcze w ubiegłym roku wiceprezydent Michał Śmigielski odradzał radnym takie rozwiązanie. – Takie referendum udaje się tylko w niewielkich gminach. Regulacje prawne idą w kierunku, by śmieci stały się własnością gminy, a mieszkańcy płacili za to podatek – tłumaczył w marcu Śmigielski.
 
Podjeżdżają autami
 
Właśnie w Boguszowicach mieszkańcy domagają się monitorowania śmietników kamerami, taki pomysł zgłoszono do Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe”. – Dlaczego mamy płacić za kogoś kto podrzuca nam śmieci? Na tym osiedlu od lat mieszka tyle samo ludzi a śmieci z tygodnia na tydzień przybywa – mówi Grzegorz Kowalewski, mieszkaniec Boguszowic. Monitoringiem miałyby zostać objęte trzy miejsca, gdzie najczęściej podrzucane są śmieci. Chodzi o śmietniki z wygodnym dojazdem, często zasłonięte innymi budynkami. Tu najłatwiej podrzucić śmieci. Prezydent miasta uważa, że monitoring śmietników to nie najlepszy pomysł. – To wielki problem w skali kraju i niestety, będzie on się powiększał. Kamery niewiele pomogą. Nie da się bez końca podrzucać innym śmieci. Straż miejska kontroluje prywatne gospodarstwa, sprawdzając rachunki za wywóz śmieci i ścieków. Tych nie może być za mało. Wiemy, ile statystyczna rodzina produkuje odpadów i tego się trzymamy – zapewnia prezydent.
 
Rafał Przeczek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe”:
Koszt kamer nie byłby duży. Dziś na rynku jest duży wybór takich urządzeń. Można wykorzystać istniejącą już na naszym osiedlu sieć komputerową i tym samym uruchomić monitoring za niewielkie pieniądze. To mogłoby ukrócić podrzucanie nam śmieci. Myśleliśmy również o zastosowaniu zamykanych boksów na śmietniki, ale wówczas byłoby to niewygodne dla mieszkańców. Ktoś kto podrzuca śmieci, podrzucałby je wtedy pod boks. Bardzo trudno udowodnić podrzucanie odpadów, a dzięki nagraniu z kamery będziemy mieli dowód.
 
Adrian Czarnota