Numer: 2 (61) Data wydania: 08.01.08

Dwunasty pojedynek na parkiecie

Pierwsza tegoroczna kolejka Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki miała dwa oblicza.
Z jednej strony spokojne zwycięstwa faworytów w dwóch meczach, a w dwóch innych zacięte, choć toczone w sportowej atmosferze, zakończone niewielką przewagą, spotkania.

Jako pierwsi wyszli na parkiet koszykarze z Jastrzębia i Knurowa. Po dwóch kwartach wyraźną przewagę uzyskali jastrzębianie, którzy trzecią kwartę rozpoczęli jakby pewni, że ich zwycięstwo nie podlega dyskusji. Taka postawa spowodowała, że z dwudziestu czterech punktów przewagi po trzeciej kwarcie pozostało już tylko sześć.

Faworyci wygrali

W czwartej kwarcie pojedynek Jastrzębia i Knurowa był wyrównany, a doświadczenie boiskowe pozwoliło wygrać Chrobremu tę część meczu pięcioma punktami i odnieść ósme zwycięstwo w lidze. W drugim meczu lider planowo zwyciężył drużynę KKS Rybnik Płn., a ciekawostką meczu jest fakt, że w czasie całego spotkania sędziowie odgwizdali tylko dziewięć przewinień osobistych. Trzeci pojedynek był meczem drugiej w tabeli drużyny Primo ROW i jednej z trzech ostatnich w tabeli – drużyny Bat Boys Żory. Początek meczu, podobnie jak w poprzednich kolejkach, żorzanie zagrali nie najgorzej. Ale dotychczas w końcówkach ich przeciwnicy mieli zazwyczaj dość dużą przewagę. Tym razem było inaczej. Co prawda do przerwy rybniczanie prowadzili 46:34, ale dwie kolejne kwarty przegrali. Rzuty za trzy punkty M. Mastera i dwa Krzysztofa Franczuka spowodowały, że końcówka meczów była bardzo zacięta. Tym razem wygrali jeszcze faworyci, ale jak będzie w następnych meczach? SKOK Ziemi Rybnickiej z Czerwionki nie był wymagającym przeciwnikiem dla drużyny WSHE Wodzisław Śl. W czwartym meczu dwunastej kolejki RALK wodzisławianie odnieśli łatwe, czterdziestosiedmiopunktowe zwycięstwo.

W ostatniej sekundzie

Najciekawszym spotkaniem kolejki okazał się pojedynek pomiędzy Longman Boys Katowice a ARX Rybnik. Przez trzy pierwsze kwarty rybniczanie systematycznie powiększali przewagę, wygrywając kolejne odsłony czterema, trzema i jednym punktem. W czwartej kwarcie koszykarze z Katowic powoli zaczęli odrabiać straty, ale na prowadzenie wyszli po raz pierwszy dopiero w ostatniej minucie meczu po rzucie za trzy punkty Jarosława Koźmińskiego. W odpowiedzi szybką akcją zareagował ARX, a faul na Marku Krasie, który skutecznie wykonał dwa rzuty wolne i doprowadził do remisu. Do końca meczu pozostało sześć sekund. Katowiczanie długim podaniem przerzucają akcję pod kosz rybniczan, którzy faulem zatrzymują ich akcję. Do końca meczu pozostała sekunda. Dwa rzuty osobiste nie zmieniają wyniku, ale odbitą od obręczy piłkę przejmuje Marek Suliński i natychmiast rzuca w kierunku kosza. Piłka odbija się od obręczy, następuje gwizdek końcowy, a piłka po odbiciu od tablicy wpada do kosza. Dwupunktowe zwycięstwo odnoszą katowiczanie.

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędą się III Mistrzostwa Śląska Reprezentacji Lig Amatorskich w Koszykówce. Z tego powodu prawdopodobnie następne kolejki rozgrywek RALK zostaną przesunięte o jeden tydzień. Proszę śledzić informacje na stronach internetowych.

Wyniki meczów

1. Chrobry Jastrzębie - Undertakers Knurów: 88:77 (24:14, 28:14, 13:31, 23:18)
Punkty: K. Harlak-38, S. Kicka-24, J. Cuber-10, Ł. Wacławik-8, K. Janiszewski i M. Res po 3 oraz A. Wesołowski-31,  Ł. Poręba-22, M. Burski i Z. Boczoń po 7, Ł. Furmanek-6.

2. MNTR Rybnik - KKS Rybnik Płn. 108:58 (36:9, 17:12, 30:18, 25:19)
Punkty: K. Kaczmarek-23, P. Bednarek-21, B. Napierała-20,  T. Gołysz-12, P. Rajnhold-10 oraz K. Gajos-22, P. Mrugalski-19,  A. Amalio-9, G.Marciniak i R. Grzybek po 4.

3. Primo ROW Rybnik - Bat Boys Żory: 80:74 (23:19, 23:15, 16:18, 18:22)
Punkty: J. Marciniak-35, B. Polnik-21, R. Pietrasik-13,  W. Pierchała-7, J. Muras i R. Kudzia po 2 oraz K. Franczuk-35,  M. Master-16, L. Uryga-10, P. Sajdyk-7, K. Nogowski, Ł. Połeć i T. Poręba po 2.

4. WSHE Wodzisław Śl. - SKOK Ziemi Rybnickiej: 119:72 (30:16, 26:22,37:11,26:23)
Punkty: M. Heliosz-43, R. Kozielski-20, D. Atłachowicz  i Kazimierz Kruczek po 18, Krzysztof Kruczek i J. Harlak po 8  oraz Ł. Kasprzyk-19, Ł. Kala-17, A. Furmanek-13,  M. Łuczak-10, Ł. Hanak-6.

5. Longman Boys Katowice - ARX Rybnik: 83:81 ( 20:24, 16:19, 19:20, 28:18)
Punkty: J. Koźmiński-20, Ł. Krawiec-19, K. Fojcik-15,  O. Cieślik-10, J. Świercz-9 oraz M. Grzonka-31, M. Kras-15,  Z. Wranik-14, A. Kisiel-11, R. Winiarski i J. Chołuj po 4.