Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (53) Data wydania: 13.11.07

Rybnik nad... morzem

Wystarczy odrobina wyobraźni, by w śląskim mieście znaleźć morskie analogie.

W bezpiecznej portowej przystani można swobodnie zostawić swoją łódź, a samemu na lądzie załatwić swoje interesy. Tak w przeszłości, jak i dziś do portowych miast przyciąga ludzi możliwość handlu, rozrywek itp. Rybnikowi daleko do morskich brzegów, ale i tak ma swoje porty.

Port – miejsce, które automatycznie kojarzy się z przystankiem po wyczerpującej podróży. Przystań portowa oferuje podróżnym bezpieczeństwo, zasłużony odpoczynek. Właśnie dlatego port tak chętnie wykorzystywany jest jako symbol spokojnego miejsca po burzliwych przygodach. Wbrew pozorom, także w śródlądowych miastach, takich, jak Rybnik, potrzebne są porty. Ich rolę pełnią dworce – kolejowe i autobusowe. To one są dla podróżnych bramą, która pozwala im na oswojenie się z często nowym, nieznanym miejscem. Także i ci codzienni podróżnicy, po dniu spędzonym w szkole i pracy potrzebują miejsca – symbolu, który powie im „Do domu już niedaleko, już jesteś u siebie”. Dworce miewają także inne oblicza – czasem stają się galerią sztuki – jak ten w Katowicach, służą jako scena teatralna – jak ostatnio w Raciborzu, czasem pozwalają na błogą, usprawiedliwioną spóźniającym się pociągiem, chwilę peronowego nicnierobienia... Niestety, nasze porty upadają jeden po drugim. Coraz mniej żeglarzy odwiedza te śródlądowe przystanie. Schemat jest zwykle podobny: wraz ze zmniejszoną liczbą kursów maleje liczba odwiedzających dworzec, wycofuje się mała gastronomia, sklepiki i kioski. Opustoszałych budynków nikt nie pilnuje, coraz rzadziej są sprzątane. Kasy odchodzą na końcu. Po wyprowadzeniu się kasjerek dworzec jest zamykany na dobre. W końcu nie ma już potrzeby wstawiać powybijanych szyb. Okna barykaduje się deskami, drzwi zatrzaskuje się na głucho. Dworzec staje się obiektem widmo, strefą wykluczoną z miasta. To rozgrywa się na naszych oczach. Wystarczy wyjrzeć za okno na trasie Katowice – Racibórz. Oczywiście, znajdą się tacy, co wykluczoną strefę „przywrócą” miastu – zawsze przecież istnieje możliwość zburzenia dworca do gołej ziemi... niestety, spod zwałów rozpychanych buldożerem nie wyłoni się złocista plaża i szafir morza. A to chwilowo każe nam zaprzestać morskich fantazji i na nowo stać się przykładnymi pasażerami „pośpiesznych” i „osobówek” Ahoj!

Tomasz Ziętek