Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (48) Data wydania: 09.10.07

Wakacje na trzysta obiektywów

W rybnickim Klubie Energetyka można oglądać zdjęcia nadesłane na nasz konkurs fotograficzny „Wypoczywaj i wygrywaj”.

Alicja Kulesza z Wodzisławia Śląskiego aż trzy razy dzwoniła do naszej redakcji, aby się upewnić, że zwyciężyła w konkursie fotograficznym „Tygodnika Rybnickiego”. – To niesamowite – nie dowierzała.

Wielu miłych gości, nastrojowa muzyka, atrakcyjne nagrody, no i wiele pięknych zdjęć – taki właśnie był wernisaż naszej wystawy fotograficznej w rybnickim Klubie Energetyka.

Na nasz wakacyjny konkurs fotograficzny wpłynęło ponad tysiąc zdjęć około trzystu autorów z różnych miejscowości, nie tylko z Rybnika. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, żeby spośród setek ciekawych, zaskakujących, oryginalnych ujęć wybrać zwycięzców i wyróżnionych. – Każde zdjęcie obejrzeliśmy uważnie – zapewniał Andrzej Dębski, dyrektor ds. poligrafii w Wydawnictwie Nowiny. Podczas wernisażu przedstawiliśmy gazety naszego wydawnictwa, a w szczególności ukazujący się od niespełna roku „Tygodnik Rybnicki”, który był organizatorem konkursu i wystawy. Punktem kulminacyjnym było oczywiście wręczenie nagród. Przedstawiamy zdobywczynię pierwszego miejsca, a także pozostałych laureatów.

Miała wenę i zwołała dzieciaki

Dla wodzisławianki – Alicji Kuleszy, wygrana w konkursie była wielkim zaskoczeniem. Aż trzy razy dzwoniła do naszej redakcji, żeby się upewnić, czy to ona zwyciężyła. Alicja Kulesza jest autorką fotoreportażu z wakacji we wsi Kropidło. – To taka wieś w Kieleckiem, gdzie mieszka moja rodzina i gdzie często spędzamy wakacje – tłumaczyła. Fotoreportaż niemal w całości powstał bardzo spontanicznie. – Któregoś dnia zawołałam dzieciaki z rodziny i urządziliśmy sesję. Miałam po prostu wenę – wyjaśniła z uśmiechem autorka zdjęć. Przyznała, że bardzo lubi fotografować ludzi. Alicja Kulesza jest uczennicą II LO im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Fotografią pasjonuje się od roku. Chciałaby w przyszłości uczyć się w szkole o tej specjalizacji. W czasie wakacji zgłosiła swoje zdjęcia do udziału w kilku konkursach. Czeka na ich rozstrzygnięcie. Nagroda w konkursie „Tygodnika Rybnickiego” jest pierwszą, jaką zdobyła. Wygrała lustrzankę cyfrową Nikon D 40.

Student nie spocznie na laurach

Jurorzy wysoko ocenili także zdjęcie Kacpra Mazka z Rybnika – „Wakacje na boisku” (boisko do piłki nożnej w Ustroniu–Lipowiec). Za to zdjęcie jego autor otrzymał aparat fotograficzny Kodak Z 712. Na co dzień studiuje elektronikę i telekomunikację na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. – Fotografuję zaledwie od kilku miesięcy. Pierwszy raz startowałem w konkursie i od razu zdobyłem nagrodę. To mnie mobilizuje do do dalszej pracy – powiedział w rozmowie z nami.

Po prostu wakacje na wsi

– W dziedzinie fotografii jestem samoukiem – zdradził Michał Trzcina z Rybnika, autor nagrodzonego fotoreportażu „Ludzie na festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach”. Na co dzień studiuje na III roku energetyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Niedawno wziął udział w dwóch innych konkursach fotograficznych, poświęconych architekturze. Bywa częstym gościem imprez sportowych, m.in. siatkarskich meczy drużyny z Jastrzębia, czy też żużlowych pojedynków w Rybniku. Jednak, jak przyznaje, nie ma ulubionych miejsc, ani tematów, które uwiecznia w kadrze.

– Z pewnością się przyda – powiedział po otrzymaniu konkursowej nagrody, którą jest drukarka HP D5160. Drukarki otrzymali także Piotr Brzustowski z Knurowa („Wakacje na wsi”) oraz Piotr Sobik („Dwa światy”). – Z zawodu jestem elektrykiem na kopalni „Szczygłowice”. Zdjęcia to moja pasja. Startowałem już w konkursach, zdobywałem nagrody, ale moim zdaniem, nie chodzi o to, by wygrywać. Cieszy mnie już sam fakt, że ktoś zauważy moje zdjęcia – mówił nam o swojej pasji Piotr Brzustowski. O naszym konkursie dowiedział się z internetu, a także przez swojego kolegę z Rybnika, który czyta „Tygodnik Rybnicki”.

Jezioro marzeń spełnionych

Mile zaskoczony nagrodą był także Piotr Sobik z Radlina, z zawodu ekonomista, a także zawodnik rybnickiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej. – Cieszę się, że na tyle wspaniałych zdjęć moje zostały zauważone i docenione – mówił mieszkaniec Radlina. Zaskoczenia nie krył także Alfred Krząkała z Rybnika. Za swoje zdjęcie „Jezioro marzeń” otrzymał aparat fotograficzny Kodak Z712. Rybniczanin z zawodu jest specjalistą bankowości elektronicznej. W wolnym czasie zajmuje się fotografią, chodzi po górach, jeździ na rowerze. Lubi jazz. – Nie spodziewałem się nagrody. To dla mnie miła niespodzianka – wyznał.

Wystawa w Klubie Energetyka potrwa do 15 października.

CZYTAJ WIĘCEJ

(bea, izis)