Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (44) Data wydania: 11.09.07

Wygląda źle – jest lepiej

Dramatycznie pogorszyła się jakość wody w Nacynie. Ekolodzy twierdzą że to wina kopalni.

Ci, którzy łudzili się, że za kilka lat w Nacynie znów pojawią się raki, chyba już całkowicie porzucili swe nadzieje. Przez centrum miasta znów płyną czarne jak smoła ścieki.

– Jeszcze kilka miesięcy temu na dnie była widoczna jakaś roślinność a teraz, nie widać nic, jakby ktoś jakiejś farby dolał – mówi Mirosława Guz, mieszkanka Rybnika, którą spotkaliśmy na moście, na ulicy Raciborskiej.

Badają naukowcy, badają uczniowie

Woda w Nacynie jest pod ciągłą kontrolą naukowców z rybnickiego kampusu. Co roku również, w ramach projektu Kaskada, badają ją uczniowie rybnickich liceów. Nie trzeba jednak specjalistycznego sprzętu i laboratoriów, by zauważyć, co płynie korytem. Postanowiliśmy sprawdzić co jest przyczyną tak znacznego pogorszenia jakości wody.

– Woda w Nacynie rzeczywiście może wyglądać od pewnego czasu fatalnie, ale nie jest to jakieś poważne skażenie. Na rzece prowadzone są teraz budowy mostów i pogłębiane koryto. Dlatego w rzece nie widać teraz nawet dna. Dlaczego jest koloru czarnego? W Nacynie jeszcze z dawnych lat zalegają osady węglowe, które teraz zostały zmącone – usłyszeliśmy w wydziale ekologii rybnickiego magistratu. Nikt jednak bez zgody rzecznika oficjalnie wypowiedzieć się nie chciał.

Najgorszego nie widać

Jak się okazuje „wizualne” zanieczyszczenie Nacyny to najmniejsze zmartwienie urzędników. O wiele groźniejsze jest tzw. zasolenie wody różnego rodzaju chlorkami i siarczanami z kopalni, która odprowadza wody dołowe właśnie do koryta rzeki. Mowa o kopalni „Rydułtowy – Anna”, która jest obecnie największym trucicielem Nacyny. Jako jedyna kopalnia w naszym okręgu nie jest włączona do tzw. systemu Olza, który gwarantuje bezpieczną dla środowiska gospodarkę wodami dołowymi. Rybniccy ekolodzy od dawna walczą o to by kopalnia włączyła się do wspominanego sytemu, jej jednak łatwiej odprowadzać wody właśnie do Nacyny.

Olza chroni Odrę

– Kolektor Olza chroni Odrę przed degradacją. Zlokalizowany jest na terenie województwa śląskiego. Kolektorem odprowadzane są wody dołowe z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. i Kompanii Węglowej S.A. Zasolone wody kopalniane oczyszczane są z zawiesiny mechanicznej w chodnikach wodnych pojemnościowych na dole kopalń oraz w przykopalnianych osadnikach powierzchniowych. W przypadku kopalń Jankowice, Borynia oraz Krupiński wody oczyszczane są także z jonów baru i radu. Po oczyszczeniu z zawiesiny słone wody wtłaczane są do systemu retencyjnego OLZA. System ten stanowi sieć rurociągów łącznej długości ok. 83 km – tłumaczy Jan Bondaruk z Głównego Instytutu Górnictwa.

To kwestia lat

Wszystko wskazuje na to że kopalnia „Rydułtowy – Anna” zbyt szybko nie przestanie zatruwać wód Nacyny. Włączenie się do sytemu Olza to dość duży wydatek, co w obliczu kłopotów finansowych kopalni jest raczej niewykonalne.

– Walczymy cały czas o czystość Nacyny, ale nic nie poradzimy na wody kopalni. Koryto rzeki zostało ostatnio oczyszczone i stąd to zamulenie. Mimo wszystko, choć wygląda to źle, jakość wody w Nacynie z roku na rok poprawia się. Spotyka się coraz częściej na niej kaczki. To jeden z efektów, jakie chcemy osiągnąć budując sieć kanalizacyjną w Rybniku. Efekt wizualny jest fatalny, ale nasze środowisko naturalne było niszczone przez 50 lat, więc oczyszczanie musi trochę potrwać – mówi prezydent Adam Fudali.

 Kopalnia to nie jedyny truciciel, nadal do Nacyny trafiają nieczystości z gospodarstw domowych. Wraz z kolejnymi dzielnicami, które są podłączane do kanalizacji, spada jednak ich liczba. Rybnicki wydział ekologii zapowiada, że z czasem, gdy kopalnia zostanie jednym z ostatnich trucicieli rybnickiej rzeki, będzie wywierał nacisk na kopalnię, by ta zagospodarowała wody dołowe w sposób nie szkodzący środowisku.

Adrian Czarnota