Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (40) Data wydania: 14.08.07

Uprzedzić buldożery

Kiedy kupowałem ten dom w styczniu, nikt nawet nie wspomniał o budowie drogi wzdłuż Nacyny. Z powodu nowej koncepcji architektonicznej miasta ponoszę straty i zamierzam dochodzić swoich praw w sądzie – mówi Marcin Bortlik z Rybnika.

Kiedy w styczniu kupował dom nad Nacyną, nie było mowy o budowie drogi wzdłuż rzeki. Teraz, kiedy zainwestował i rozpoczął kosztowny remont, zupełnie przypadkowo dowiedział się o zmianie planów. – Jak to możliwe, że plany zmieniają się co kilka miesięcy? To naraża ludzi na straty! – oburza się Marcin Bortlik z Rybnika. I zamierza sprawę wnieść do sądu.

Marcin Bortlik czuje się wręcz oszukany i zamierza wkroczyć na drogę sądową przeciwko miastu. – Kupiłem ten dom w styczniu. Kiedy nabywalem nieruchomość, mowy nie było o tym, że ma być tutaj budowana jakaś droga. Powiedziano mi to w  wydziale architektury, gdzie usłyszałem też, że na bulwarach mają powstać ścieżki rowerowe – mówi rybniczanin. Uspokojony załatwił wtedy wszystkie formalności, rozpoczął remont. Tymczasem dwa tygodnie temu zupełnie przypadkiem przeczytał o nowej koncepcji: planach budowy drogi średnicowej. – Nie można tak zmieniać planów co kilka miesięcy! Takie postępowanie naraża ludzi na straty – nie kryje wzburzenia Marcin Bortlik.

Jak grom z jasnego nieba 

O planach zagospodarowania bulwarów nad Nacyną mówi się od co najmniej trzydziestu lat. Planowano, że powstaną tutaj ścieżki rowerowe i tereny rekreacyjne. Tymczasem niedawno pojawiła się koncepcja architektoniczna bulwarów nad Nacyną, której autorem jest Pracownia Urbanistyczna pod kierunkiem Wiesława Chmielewskiego. Koncepcja ta zostala naniesiona na studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rybnika. Mieszkańcy nagle dowiedzieli się, że wzdłuż Nacyny ma być budowana droga, która ma połączyć ul. Kotucza z obwiednią południową i w konsekwencji odciążyć ulice przecinające centrum. W tej sytuacji konieczny będzie wykup i wyburzenie siedmiu prywatnych domów przy ul. Dworek. Ale o tym ludzie nie chcą słyszeć. Do 16 sierpnia, czyli do końca tego tygodnia, mają wnieść uwagi do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. I zamierzają zaprotestować, chociaż w świetle ustawy wywłaszczeniowej nie mają wielkich szans. Radni mogą odrzucić oficjalne wnioski mieszkańców. Właścicielom gruntów pozostanie ewentualnie dochodzenie swoich racji przed sądem. 

Mówili co innego

Marcin Bortlik nie zamierza jednak poddać się bez walki. Powołuje się na kilka wcześniejszych dokumentów i wypowiedzi Adama Fudalego, prezydenta Rybnika oraz m.in. na Lokalny Program Rewitalizacji miasta Rybnika na lata 2004 – 2006. – W tym ostatnim dokumencie napisano m.in. że „w Śródmieściu powinna wzrosnąć liczba isntytucji i przedsiębiorstw handlowo-usługowych z powolną eliminacją ruchu kołowego. Zaś dzielnice przyległe do ścisłego centrum miasta, na przykład Smolna, stałyby się zielonym zapleczem Śródmieścia” – cytuje Marcin Bortlik. W tym samym programie mówi się także o strefie ochrony ekspozycji, która obejmuje m.in. teren wzdłuż rzeki Nacyny od ul. Raciborskiej do ul. Kotucza, zaś w projektach do realizacji w obszarach rewitalizowanych w latach 2007–2013 wymienia się budowę bulwarów nad Nacyną i mówi o zagospodarowaniu terenu na potrzeby rekreacyjne.

Same straty

Marcin Bortlik ma także w ręku jeszcze inną oręż: dokument wywłaszczenia części działki pod bulwary z 1977 roku. Zamierza go zaskarżyć w sądzie.

Urzędnicy uspokajają, że nowa koncepcja architektoniczna nie wiadomo kiedy i w jaki sposób będzie realizowana. Zależy to nie tylko od urzędu miasta, ale także od prywatnych inwestorów. Nie przekonuje to rybniczanina, który zamierza walczyć o swoje.  

– Kiedy kilka miesięcy temu kupowałem ten dom usłyszałem, że nigdy tu droga nie powstanie. Teraz nie wiadomo, kiedy miałaby powstać. Jak mamy żyć z taką perspektywą? Nieruchomość z tego powodu traci  na wartości i to my ponosimy te straty – dodaje Marcin Bortlik.

Co na to Urząd Miasta? - Lucyna Tyl, wydział promocji i informacji
Droga średnicowa umieszczona w tej koncepcji to efekt opracowania „Studium komunikacyjnego” dla miasta Rybnika. Opracowanie to, poprzedzone pomiarami ruchu i przewidujące mające powstać do roku 2020 nowe generatory ruchu, stwierdziło konieczność wykonania nowych dróg, m.in. oznaczonej drogi średnicowej. Aby zabezpieczyć trasę tej drogi należało wprowadzić ją do opracowywanego aktualnie „Studium”, by w przyszłości móc wprowadzić ją do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dopiero plan miejscowy daje podstawę prawną do uzyskania pozwolenia na budowę. Studium to jednak materiał planistyczny na wiele lat naprzód, w związku z tym trudno jest określić możliwość realizacji tej drogi, jak i tego, kiedy i jakie domy miałyby być wyburzone. Odpowiedź na to mógłby dać dopiero gotowy projekt drogi oraz zabezpieczone środki finansowe.

Iza Salamon