Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (37) Data wydania: 24.07.07

Picasso, brzydal...

TOMASZ ZIĘTEK. Oto runął nam budynek dworca PKS. Obyło się przy tym bez wielkiego szumu, który towarzyszył machinacjom z kominem browaru. Nie rozpętała się też medialna burza, która (mam nadzieję) uchroni dworzec kolejowy w Katowicach. Budynek po prostu zniknął.

No cóż, być może, poza garstką wielbicieli tego typu architektury, nikt nie uroni po poczekalni jednej łzy. Nawet budowniczowie obiektu zrozumieją naturalny obrót rzeczy. Budynki czasem trzeba równać z ziemią. Niepokojące są jedynie doniesienia o motywach rozbiórki. Bo oprócz ekonomicznych, podnosi się argument estetyki. Poczucia piękna, które jak nic innego, jest indywidualną cechą człowieka. „Burzyciele” tłumaczą, że PKS był „brzydki”. Zapytam: dla kogo? I czy aby na pewno dla wszystkich? Tego typu argumenty kompletnie nie przekonują. I na pewno nie są argumentem dla kreowania przestrzeni miejskiej. Aż boję się myśleć, co jeszcze dla przyszłych decydentów może okazać się zbyt brzydkie, aby mogło istnieć. Czy dla wielu ludzi obrazy Picassa czy Duchampa nie są po prostu „brzydkie”? Żywię jednak cichą nadzieję, że o wyburzeniu zadecydowała czysta ekonomia...

Rybnicki PKS nie był oczywiście szczególnym przykładem późnego modernizmu jak wcześniej przywołany dworzec w Katowicach. Był to typowy budynek użyteczności publicznej wzniesiony dla konkretnych potrzeb. Oszklony, z przestronnymi poczekalniami, barami i toaletami. Od deszczu osłaniała podróżnych wiata. Zadbano o czytelny układ stanowisk autobusowych i rozkładów. W okolicy jest takich jeszcze wiele. Dlaczego zatem w ogóle ma zasługiwać na kilkuwierszową notę? Moim zdaniem dlatego, że to bezceremonialne wyburzanie musi prowadzić donikąd. Jeśli we wszystkich miastach po kolei będą znikać budynki tylko dlatego, że są „brzydkie” i wybudowane „za komuny” pewnego dnia obudzimy się w przestrzeniach pozbawionych świadectwa II poł. XX wieku. Będzie to np. przestrzeń XIX-wiecznych kamienic zapełnionych gipsową płaskorzeźbą i ogromnych realizacji w typie centrów „Fokus”. Słowem – może pozostać tylko to, co podlega ochronie i to, co funkcjonuje ekonomicznie.

A więc czy przyszłość Rybnika to miasto pozbawione ciągłości architektonicznej? Miasto architektonicznej niepamięci o czasach Gomułki i Gierka? To rozstrzygnie czas. A co do blaszanych marketów – spokojnie, rozpadną się wcześniej...

Tomasz Ziętek
historyk, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, obecnie słuchacz na kierunku historia sztuki