Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (34) Data wydania: 03.07.07

Kierowcy dają po oczach

Kiedy za prezydentury Józefa Makosza zaczęto w Rybniku sygnalizację świetlną zastępować rondami, wielu uważało, że to wygłup i że to się nie uda, zaś dla innych był to koszmar, który przyprawiał o palpitację serca. Złośliwi nazywali Rybnik „Rondownikiem”.

Tak to bywa z nowościami. A dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jakby wyglądał w naszym mieście ruch samochodowy bez rond. Miejscowi szybko pojęli, że rondo to jest to. Nawet ciasne lepsze jest od sygnalizacji świetlnej.
Rondo zmusza do zmniejszenia prędkości, narzuca szczególną ostrożność. Dzisiaj przyznają to nawet malkontenci.

Jak wiadomo, zasady ruchu drogowego muszą wejść w krwiobieg, muszą się zakodować w podświadomości kierowców. Pierwszymi, którzy powinni wpajać właściwe zachowania za kierownicą są instruktorzy szkolenia kierowców. Czy są? Ostatnio obserwowałem, jak właśnie pan instruktor uczył kursanta operowania kierunkowskazami. Jechałem za samochodem oznaczonym literą „L”. Za kierownicą siedziała młoda osoba i oto, co się działo na jezdni. Podwójna ciągła linia, przed nami ciągnik z węglem, prędkość nie przekracza 20 km/h. W pewnym momencie kursant nie sygnalizując tego kierunkowskazem przejechał podwójną linię ciągłą i wyprzedził ciągnik. Myślę, że nie zrobił tego bez przyzwolenia instruktora. To tylko mały epizodzik. Tymczasem pan instruktor jest dla tego młodego człowieka autorytetem. W efekcie złe nawyki mogą mu towarzyszyć przez całe życie za kierownicą.

Drugim problemem na drodze, który również od lat obserwuję, to ustawienie świateł drogowych. Niby się o tym mówi, sprawdza na przeglądzie technicznym, ale wystarczy nocą wybrać się w dłuższą trasę. Zgroza! Jedni „dają po oczach”, zaś ci oślepieni kierowcy zmuszeni są poruszać się prawie po omacku. Źle ustawione światła drogowe to cichy zabójca. Ciągle słyszymy, ilu to kierowców miało po kilka promili, ilu przekroczyło dopuszczalną prędkość, ale jakoś nigdy nie słyszę, ilu to jeździ ze źle ustawionymi światłami drogowymi. Zła wola? Niewiedza? Co jednak uchodziło w dobie trabantów i syren, teraz jest po prostu niedopuszczalne. Czas, byśmy wszyscy (również ci początkujący kierowcy) zdali sobie sprawę z tego, że oślepiając kolegę jadącego z naprzeciwka, stajemy się potencjalnymi zabójcami, a co najmniej jesteśmy niekulturalni. Nie rób drugiemu, co tobie niemile. A do policji mam prośbę, by poza akcjami „Znicz” czy „Wakacje”, wprowadzona została także stała akcja „Światła i kierunkowskazy”.

Stanisław Ptaszyński
absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, autor opowiadań i fraszek gwarowych