Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (33) Data wydania: 26.06.07

Fiesta Jose Torresa

Żywiołową muzyką „Salsa Tropical” i „Septeto Nacional” porwali do tańca setki osób.

Tradycyjną i współczesną salsę można było usłyszeć i zatańczyć na raciborskim placu Długosza.

– Jestem „Ambasadorem Muzyki Kubańskiej” – przedstawił się znany muzyk Jose Torres, który od ponad 27 lat mieszka w Polsce. – Trzy ostatnie lata spędziłem we Wrocławiu. To piękne miasto – mówi. Jest świetnym showmanem. „Słabo się bawicie.Żeby was rozruszać zaśpiewamy teraz „Góralu czy ci nie żal” – takie żarty często padały ze sceny. Jose Torres ma w Raciborzu dobrego znajomego. – Z Feliksem Monasterskim poznałem się parę lat temu, gdy występowałem ze Ścierańskim i Maselim. Odtąd utrzymujemy stały kontakt – wyjawia muzyk. W Polsce organizuje od 5 lat Festiwal Salsy, w różnych miastach. Tegoroczny odbędzie się od 6 do 8 lipca we Wrocławiu. – Zainteresowanie tą muzyką wzrasta. W Polsce zaczynałem od jazzu ale salsa to część mojej kultury, za którą tęsknię – tłumaczy J. Torres.

Druga z gwiazd – kubańska orkiestra „Septeto Nacional” na koncert do Raciborza przyjechała prosto z Austrii, gdzie wystąpiła na Dniach Salzburga. Najstarszym muzykiem w zespole jest lider Raspa. Jego ksywa oznacza „ogolony za karę”. Wokalista śpiewa już z „Septeto…” 20 lat. Orkiestra gra son, z którego wywodzi się salsa. – Lubią, gdy publiczność bawi się żywiołowo przy ich muzyce – mówi Marta Sekula – road menager zespołu. Przez ostatnie 5 lat koncertowali już w prawie całej Polsce. – Są w europejskiej trasie przez półtora miesiąca w ciągu roku, później wracają na Kubę. U nas są popularni za sprawą Jose Torresa – tłumaczy menadżerka.

Instruktorka Raciborskiego Centrum Kultury Anna Rączka poprowadziła plenerowy kurs tańca. Uczyła podstawowych kroków kilkadziesiąt osób. Tancerki i ich partnerzy wykorzystali nowe umiejętności podczas koncertów artystów z Kuby. – Przekonanie miejscowych do żywiołowego tańca pod sceną było dużym sukcesem. Nasza Ania to prawdziwy „ogień”. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi. Jesienią ruszymy ze Szkołą Salsy. Takiego zainteresowania nie można zmarnować – cieszył się dyrektor RCK Leszek Wyka. – Podczas tańca wydzielają się hormony szczęścia, czuje się przypływ energii – przekonuje A. Rączka, absolwentka szkoły baletowej i specjalistka od tańca nowoczesnego, która w obcasach chodzi tylko wtedy, gdy musi.

19-letnia studentka filologii angielskiej na raciborskiej PWSZ Martyna Mojżysz świetnie bawiła się podczas fiesty. – Zobaczyłam plakat i namówiłam koleżanki z Rybnika na przyjazd tutaj. Uczę się tańca już pół roku na kursie. Tutaj skorzystałam z wielu wskazówek instruktorki, która dobrze wypadła w roli plenerowego nauczyciela. Taniec daje mi dużą satysfakcję – powiedziała M. Mojżysz. Pod sceną tańczyła też Hanna Klima, żona znanego raciborskiego farmaceuty i radnego. – Razem z paniami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyszłyśmy na fiestę, bo tańca uczymy się u Oli Orłowskiej, na naszej uczelni. Czuję taniec, to fajna sprawa – stwierdziła H. Klima.

Mariusz Weidner