Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (31) Data wydania: 12.06.07

Takie właśnie jest życie

Eugeniusz Kluczniok z rybnickiego osiedla Nowiny nakręcił filmy, które cieszą się ogromną popularnością wśród górników.

Płyty z filmami „Jak przed wojną”, „Msza” i „Kant–Pol” krążą na kopalniach z rąk do rąk. I chyba nie ma górnika, który by nie widział chociaż jednego. – Ja, to je wszystko prowda – mówią o filmach.

Twórca tych filmów – Eugeniusz Kluczniok mieszka na rybnickim osiedlu Nowiny. Z zawodu jest elektrykiem, po szkole zawodowej. Od blisko czterdziestu lat związany jest z kopalnią „Dębieńsko”. W Dębieńsku się też urodził. Przez kilka lat był górnikiem, obecnie pracuje w jednej z firm powstałych w zlikwidowanej kopalni. To właśnie tutaj powstał pomysł na pierwszy film. – Mam zawodowe prawo jazdy i czasem jeżdżę służbowym samochodem. I kiedy tak stałem nieraz i czekałem na kogoś, obserwowałem z samochodu złodziei i to, co się dzieje wokół zamkniętej kopalni. Na tej kanwie powstał scenariusz – wspomina Eugeniusz Kluczniok. Od wielu lat cały swój wolny czas poświęca największym pasjom życia: filmowi i muzyce. – Cała muzyka we wszystkich moich filmach jest również mojego autorstwa – mówi rybniczanin.

Otwierają się drzwi

Eugeniusz Kluczniok ma w sobie coś, co otwiera mu drzwi urzędów i serc ludzi, którzy chętnie pomagają mu w realizacji pomysłów. Dyrekcja kopalni „Chwałowice” bez problemu zgodziła się na realizację zdjęć pod ziemią, a władze Rybnika udostępniły nawet rynek, gdzie dla potrzeb filmu „Kant–Pol” zostały zniszczone trzy samochody. Niektórzy dziwią się, że zwykły górnik z kopalni „Dębieńsko” podjął się tak wielkiego przedsięwzięcia. Nie zrażają go trudności, problemy. Potrafi przekonać do siebie ludzi. W jego filmach grają zarówno zwykli górnicy, jak i aktorzy, chociażby znany Jerzy Cnota czy Grzegorz Stasiak. We „Mszy” można też zobaczyć m.in. Marka Szołtyska czy Piotra Szolca.

Słowa uznania od Kutza

Za swoją twórczość Eugeniusz Kluczniok zebrał wiele pochwał. W 2005 roku został nagrodzony przez prezydenta Adama Fudalego w dziedzinie kultury, w tym roku był nominowany do tytułu „Człowiek Roku” w Rybniku. Ponadto wraz z Mirosławem Ropiakiem, szefem Klubu Filmu Niezależnego w Chwałowicach, występował także w kanale „Kultura” TVP, prowadzonym tego dnia przez Kazimierza Kutza i Grażynę Torbicką. Największym sukcesem Eugeniusza Klucznioka jest z pewnością udział jego filmu „Jak przed wojną” w ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. – Z tego, co robię, nie mam żadnych korzyści, jedynie radość, że innym filmy się podobają. Nie przejmuję się tym, kiedy mówią, że są nieprofesjonalne. I mam pomysły na kolejne – uśmiecha się reżyser z Rybnika.

Kazimierz Kutz, reżyser
Przyjechałem raz do Chwałowic na Przegląd Filmu Niezależnego i byłem mile zaskoczony filmem Eugeniusza Klucznioka. Jestem pełen podziwu dla twórców, że stać ich na tak poważne przedsięwzięcie. Kiedy miałem swój dzień w kanale „Kultura”, zaprosiłem ich do studia. To, co robią, zasługuje na słowa uznania.

SondA: Co o filmach mówią górnicy i nie tylko?

Tomasz Mazurek – górnik kopalni „Marcel”
Oglądałem dwa filmy „Jak przed wojną” i „Mszę”. Teraz zamierzam również obejrzeć ten trzeci – „Kant–Pol”. U nas na kopalni cieszą się one dużym zainteresowaniem. Podobają nam się głównie dlatego, że górniczy świat jest w nich przedstawiony bardzo prawdziwie. Pożyczamy je sobie wzajemnie. Są bardzo fajne.

 Daniel Winkler – górnik kopalni „Jankowice”
Te filmy cieszą się wśród nas wielką popularnością. Z tego, co wiem, ogląda je bardzo wielu górników, pracowników kopalni, także ich rodziny i znajomi. Pożyczamy je sobie jeden od drugiego. Jest w nich pokazana cała prawda o życiu i pracy górnika, są pokazane sceny z prawdziwego życia. A to się w innych filmach rzadko spotyka.

Adam Prządka – pracownik jastrzębskiej firmy
Mój brat jest górnikiem na kopalni „Krupiński” i on właśnie przyniósł te filmy do domu. Dzięki niemu miałem je okazję obejrzeć. Oglądaliśmy je z wielkim zainteresowaniem i bardzo nam się podobały. Widziałem wszystkie trzy filmy, moim zdaniem pokazują górniczą rzeczywistość, tak jak to jest.

Iza Salamon