Numer: 24 (31) Data wydania: 12.06.07

Nauczycielski pojedynek

Rybnicka drużyna nauczycieli odniosła wielki sukces w Mistrzostwach Polski Pracowników Oświaty w Piłce Siatkowej. Rybniczanie zdobyli tytuł mistrza Polski. Memoriał Jerzego Surmana odbył się w miniony piątek i sobotę w halach sportowych gminy Świerklany. Drużyny stoczyły zaciętą walkę na wysokim poziomie.

W miniony piątek i sobotę w pięknych halach sportowych w gminie Świerklany rozegrano Memoriał Jerzego Surmana, czyli Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty w Piłce Siatkowej.

Uroczyste otwarcie turnieju miało miejsce w Szkole Podstawowej w Jankowicach, w piątek 8 czerwca, w obecności wielu zgromadzonych gości. Otwarcia jak i rozlosowania grup eliminacyjnych dokonała córka Jerzego Surmana. Ostatecznie w turnieju zagrało jedenaście drużyn. Pierwszym etapem były rozgrywki eliminacyjne w grupach.Reprezentacja nauczycieli z Rybnika wylosowała najmniejszą, ale chyba najsilniejszą grupę. W pierwszym meczu po pięknej walce Rybnik pokonał Gliwice 2:0. Drugi mecz to pojedynek Gliwice kontra Żory, z którego to zwycięsko wyszła ekipa z Gliwic 2:1. Wobec takiego wyniku drużynie z Rybnika wystarczyło wygrać jednego seta z Żorami, by zająć pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej. Mecz rozpoczął się zgodnie z życzeniem rybnickich siatkarzy, którzy to pewnie wygrali pierwszego seta, niestety kontuzji nabawił się kapitan ekipy z Rybnika, a drużyna z Żor bezlitośnie wykorzystała to osłabienie i wygrała ten mecz 2:1. Dzięki lepszemu stosunkowi setów pierwsze miejsce w tej grupie zajął Rybnik, drugie Gliwice a trzecie Żory.

Drużyny, które zajęły dwa pierwsze miejsca w swoich grupach w sobotę rywalizowały na hali w Jankowicach o miejsca od 1 do 6, natomiast pozostałe ekipy grały o miejsca od 7 do 11 na hali w Świerklanach Górnych.
Drużyny walczące o zwycięstwo w turnieju grały w dwóch grupach po trzy zespoły, zwycięzca grupy miał zapewniony awans do ścisłego finału.

W pierwszym meczu Rybnik spotkał się z bardzo mocną drużyną z Zabrza i po bardzo ładnym meczu wygrał 2:1. Drugi pojedynek to zwycięstwo Zabrza nad Rudą Śląską, również z wynikiem 2:1. Mecz, który miał zadecydować o awansie do finału zakończył się sukcesem siatkarzy z Rudy Śląskiej, co niesamowicie skomplikowało sytuację w tej grupie, ponieważ wszystkie trzy drużyny miały po jednym wygranym meczu i identyczny stosunek setów. Zgodnie z regulaminem o ostatecznej kolejności zadecydowały małe punkty! Tych najwięcej zdobyli siatkarze z Rybnika i to im przypadł w udziale awans do ścisłego finału…

W meczu o trzecie miejsce spotkały się drużyny z Gliwic i Rudy Śląskiej, oczywiście dopiero trzeci set dał rozstrzygnięcie – wygrały Gliwice!

W meczu finałowym drużyna z Rybnika zmierzyła się z rewelacją tego turnieju – drużyną z Brzeszcz (Małopolska). Brzeszcze w drodze do finału wygrało wszystkie swoje mecze tracąc w sumie tylko jednego seta!

Zgodnie z przewidywaniami mecz od mocnego uderzenia rozpoczęło Brzeszcze i wygrało pierwszego seta. Drugi set to odrodzenie siatkarzy z Rybnika i wynik meczu został wyrównany. Trzeci set to walka punkt za punkt. Początkowo niewielką przewagę miało Brzeszcze, ale ostatnie dwie piłki należały do ekipy z Rybnika, która wygrała decydującego seta 15:13 i mogła cieszyć się ze zwycięstwa w całym turnieju!

W opinii licznie zgromadzonych obserwatorów zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. O wyrównanym poziomie drużyn z czołówki niech świadczy fakt, że na osiem rozegranych meczy w fazie rozgrywek o miejsca od 1 do 6, tylko jedno spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 a w pozostałych siedmiu o zwycięstwie decydował trzeci set…

Nagrody i puchary na uroczystości kończącej turniej wręczył wójt gminy Świerklany – Stanisław Gembalczyk, który zaprosił siatkarzy na następny taki turniej już za rok. Dwaj siatkarze z Rybnika otrzymali również indywidualne wyróżnienia: Sebastian Łyczko i Łukasz Lip. Należy podkreślić, że całe zawody przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze pomimo bardzo zaciętej walki (na bardzo wysokim poziomie), która trwała na boiskach!