Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (24/25) Data wydania: 24.04.07

Zabetonowani

Im wiosna piękniejsza, a lato bliżej, tym mocniej ogarnia mnie zdumiewające przeczucie, że koniec świata już bliski. W maju zeszłego roku na rybnickim placu Wolności rosły drzewa, dziś stoją tam skarlałe, rachityczne badylki. Ktoś je pieczołowicie zabetonował. Gdzieś znikają wróble, coraz mniej gołębi w Raciborzu. W popłochu uciekają pędraki, odfruwają owady, umykają nawet psy i koty. Schną drzewa. Gdzie podziały się kwiaty?

Jakieś tajemnicze ekipy wyrywają krzaki, likwidują skwery, przekopują trawniki. Nowe drogi przecinają rezerwaty, tną ścieżki rowerowe, niszczą miejsca wylęgu ptaków.

W uwolnionych od przyrody miejscach jak grzyby po deszczu wyrastają hipermarkety, centra rozrywki, banki, nowe drogi. Im jesteśmy bogatsi, tym chętniej i szybciej opakowujemy się w szkło i beton. W Raciborzu szklane domy wyrastają tuż obok dziewiętnastowiecznych kamienic, w Rybniku beton zawisł złowrogo nad Rynkiem.

Pewnie w przyszłym roku będziemy mogli kupować kolejne telewizory i buty w ekskluzywnych sklepach, wpłacać i wypłacać pieniądze w supernowoczesnych bankach, jeździć szybkimi samochodami po równych jak stół drogach. Wśród nowych inwestycji z pieniędzy Unii Europejskiej będzie nam się wygodnie żyło.

Tylko maja już nie będzie. Nie wrócą już ani ptaki, ani drzewa. Nie liczmy nawet na to, że zatęsknią za nami pędraki. Nikt nie chce mieszkać w betonie, oczywiście oprócz nas, ludzi.

W znakomitej większości jesteśmy niedowiarkami i koncepcja globalnego ocieplenia, które doprowadzi nas do katastrofy jest dla nas taką samą abstrakcją jak lot na Księżyc.

A ja wierzę w globalne ocieplenie. Wiem, że za kilkadziesiąt lat morza zaleją Holandię i Mierzeję Wiślaną. Oczywiście, jeśli skończy się tylko na tym, to będziemy mieli dużo szczęścia...

Postanowiłam w ten majowy weekend zacząć walczyć o życie swoje i moich potomków. Oczywiście, nie mam wpływu ani na pracę elektrowni, które w powietrze emitują dwutlenek węgla, ani nie przekonam inwestorów, by zamiast betonowych klocków postawili w centrum mojego miasta lekką konstrukcję z wykorzystaniem bali (tak jak to robią na całym świecie inwestorzy z wyobraźnią). Trudno mi też wytłumaczyć ludziom, że zgadzając się na niszczenie Rospudy, czy katowickiego rezerwatu Ochojec skazują na zagładę kolejne pokolenia.

Ale mogę zrobić kilka drobiazgów.
1. Zasadzę kwiatki na balkonie. Będzie więcej tlenu.
2. Zgaszę światło, gdy wyjdę z łazienki. Elektrownie będą miały ze mną mniej roboty.
3. Zacznę segregować odpady według zasady: szkło do szkła, papier do papieru, plastik do plastiku. Będzie mniej śmieci.
4. Czasem zeskoczę z roweru i pozbieram papiery i butelki, które ludzie zostawiają nad Zalewem Rybnickim. Będzie czyściej.

Może dzięki temu za rok będzie jeszcze maj?

Aleksandra Klich - Jest dziennikarką i redaktorką „Gazety Wyborczej”, zajmuje się historią Śląska i Kościoła