Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (21) Data wydania: 03.04.07

Opony na wiosnę

Czy nadszedł już czas na wymianę opon? – to pytanie zadaje sobie większość kierowców.

Dobrych kierowców nie trzeba przekonywać o zaletach stosowania właściwych opon do odpowiednich pór roku. Jest coraz cieplej, dlatego kierowcy coraz liczniej odwiedzają serwisy ogumienia, aby zmienić opony zimowe na letnie.

– Najlepiej zmieniać opony z zimowych na letnie, kiedy średnia temperatura kształtuje się powyżej 7 st.C. Opona letnia w porównaniu z oponą zimową  ma mieszankę gumową o innych właściwościach, w tym wyższy stopień twardości, co w temperaturze powyżej 70 C zapewnia lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania – mówi  Michał Sowada – właściciel  Serwisu Szybkiej Obsługi „Sowada” w Rybniku. Opony stanowią jedyne połączenie samochodu z drogą, przenosząc ciężar samochodu, reagują na ruch kierownicy oraz niwelują nierówności drogi.

Dla poprawy bezpieczeństwa Firma Sowada zaleca, aby nowe lub mniej zużyte opony montować na tylną oś bez względu na rodzaj napędu. Zmniejsza to  ryzyko obrócenia się samochodu wokół własnej osi na mokrej nawierzchni w przypadku nagłego hamowania lub jazdy po łuku oraz lepszego panowania nad pojazdem w trudnej sytuacji. Co 10–15 tys. km powinno się kontrolować wyważenie kół.

Wielu właścicieli samochodów zapomina o regularnej kontroli głębokości bieżnika. – Choć zgodnie z przepisami opony powinno się wymieniać, gdy głębokość bieżnika osiąga 1,6 mm, to jednak specjaliści dla bezpieczeństwa zalecają, by czynić to już, gdy jest on mniejszy niż 3,5 mm (dla opon zimowych – 4 mm) – przekonuje Michał Sowada.

Bardzo ważną sprawą jest kontrola ciśnienia w oponach. Raz w miesiącu lub przed każdą długą podróżą, sprawdzić ciśnienie w oponach na zimno. Ciśnienie zaniżone o 30% zmniejsza przebieg o połowę. Zaleca się przy każdej zmianie opon wymienić zawór. Zapewni nam to utrzymanie szczelności opon, trwałości oraz utrzymanie właściwego ciśnienia. W Firmie Sowada oferowany jest również system pompowania kół azotem. Co to daje? Azot penetruje przez gumę dwukrotnie wolniej niż powietrze, tak więc jeździmy dwukrotnie dłużej na właściwym ciśnieniu, co zapobiega zwiększonemu zużyciu paliwa i opon. Następną ważną sprawą, o której mówi nam  Michał Sowada jest geometria kół. Pozwoli ona poprawić przyczepność auta do drogi, zminimalizować zużycie opon i mechanizmów, a nawet oszczędzić paliwo.

Przechowywanie opon – kilka ważnych zasad

  • Ogumienie nie powinno być przechowywane w warunkach bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych i ciepła  (należy unikać zawilgocenia). Suche, ciemne, chłodne pomieszczenie.
  • w pomieszczeniach nie powinny znajdować się urządzenia generujące ozon
    (np. silniki i inne urządzenia elektryczne)
  • razem z oponami nie powinny być przechowywane środki degradujące gumę (takie jak paliwa, oleje, smary, kwasy
    i zasady)
  • przed pozostawieniem opon na dłuższy okres warto je oczyścić z zabrudzeń (np. z soli po zimie)
  • dobrze jest umieścić opony w oddzielnych workach foliowych, aby uchronić je przed kurzem i zabrudzeniami
  • opony z felgami można magazynować w pozycji poziomej (po dwie lub cztery, jak na rys. 1.)
  • opony bez felg powinniśmy stawiać pionowo (rys. 2.), obracając je co kilka tygodni (zmieniając punkt podparcia)
  • przed złożeniem warto obniżyć ciśnienie do ok. 1 atmosfery