Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (20) Data wydania: 27.03.07

Jesteśmy dumni z Grzybówki

O najwyższym wzniesieniu w Rybniku i o radościach Golejowa mówi Roman Latocha, przewodniczący Rady Dzielnicy.

Z czym się Panu najbardziej kojarzy Golejów?
Przede wszystkim z ciszą i spokojem. Żyjemy tutaj daleko od wielkomiejskiego zgiełku, hałasu. Są u nas atrakcyjne tereny rekreacyjne. Jest to naprawdę bardzo fajne miejsce.
A wie Pan, skąd wzięła się charakterystyczna nazwa dzielnicy?
To chyba każdy u nas wie. Z legendy o rycerzu. Ponoć pewien książę przejeżdżał tędy i znalazł w lesie maleńkie dziecko. Był to zupełnie nagi chłopiec, stąd przezwano go „golasem”. Kiedy dorósł, został pasowany na rycerza i dostał ziemię, na której go znaleziono. Stąd się właśnie wziął nasz Golejów.
Mieszka Pan tutaj od urodzenia?
Od 25 lat. Wcześniej mieszkałem w Leszczynach. W Rybniku się urodziłem, tutaj też kończyłem szkołę średnią.
Od jak dawna działa Pan w Radzie Dzielnicy?
To już jest trzecia moja kadencja, więc minęło osiem lat. Obecnie po raz drugi zostałem wybrany przewodniczącym Rady Dzielnicy. Cieszę się, ponieważ praca na rzecz społeczności, dla dobra innych, przynosi mi wiele radości i daje satysfakcję.
Co udało wam się zrobić w Golejowie w ciągu minionych lat?
Wielkim wydarzeniem nie tylko w naszej dzielnicy jest budowa kanalizacji. Nasza dzielnica została skanalizowana jako jedna z pierwszych w mieście. Obecnie staramy się naprawiać i utwardzać nasze drogi. Wnieśliśmy propozycje zmian do planu zagospodarowania przestrzennego. Obejmują one plany dróg lokalnych, które usprawnią naszą wewnętrzną komunikację. Chodzi nam o wybudowanie drogi, która połączyłaby wszystkie boczne ulice biegnące od ulicy Książenickiej. Chcemy także postawić wiatę nad sceną w naszym amfiteatrze na Grzybówce. Odbywają się tutaj nasze dzielnicowe festyny, imprezy towarzyskie, rodzinne.
Co wam spędza sen z powiek, czyli jaki jest największy problem w waszej dzielnicy?
To z pewnością droga krajowa 78, która obecnie jest przebudowywana. Jest ona ciężarem nie tylko dla mieszkańców naszej dzielnicy, ale także innych dzielnic na tej trasie, począwszy od Ochojca aż po prawie centrum miasta. Remont tej drogi powoduje spore utrudnienia w ruchu. Mieszkańcy mają problem z dojazdem do swoich domów, do sklepów.
A z czego jesteście najbardziej dumni?
Mamy w naszej dzielnicy najwyższe wzniesienie w Rybniku. To Grzybówka. Jest to naprawdę szczególne miejsce. Znajduje się tutaj nasza golejowska kalwaria, czyli droga krzyżowa. Są tutaj także tereny rekreacyjne: boisko do tenisa, kosz do koszykówki, jest miejsce na ognisko, kominek grillowy, a także wiata, pod która można się schować przy złej pogodzie. Grzybówka leży także na trasie ścieżek rowerowych. Na jej zboczu mieści się tor crossowy dla trenujących kolarstwo ekstremalne.
To dość niebezpieczny sport.
Myślę, że wszystko jest dla ludzi. Jeśli ktoś właściwie użytkuje obiekt, z zachowaniem odpowiednich zasad, to nie ma problemu.

Rozmawiała Iza Salamon