Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (3) Data wydania: 28.11.06

Świeciły się 23 lampki

Po tragedii w kopalni Halemba pogrążyła się w żałobie. W kościele w Chwałowicach została odprawiona msza w intencji nieżyjących górników.

Flagi narodowe i obrazy św. Barbary przewiązane czarną wstążką. Klepsydry, palące się znicze

Niemal na każdym kroku można było spotkać w minionym tygodniu oznaki solidarności i współczucia dla rodzin, które straciły swoich bliskich w tragicznym wypadku na kopalni Halemba. – Ja nawet nie umiem sobie wyobrazić, co te rodziny przeżywają. Pozostały po tych gónikach jedynie spalone ciała. Jak straszna musiała być ich śmierć – ocierała łzy Anna Świergoń z Rybnika. Pracownik dozoru kopalni Chwałowice również nie kryje swojego smutku. – Uważam, że to, co się stało na kopalni Halmeba jest największą tragedią, o jakiej słyszałem w górnictwie. Jestem tym głęboko wstrząśnięty, współczuję też tym, którzy tam dalej pracują – mówi rybniczanin. Inni górnicy nie chcą się wypowiadać. – Tu nie ma nic do mówienia. To mógł być każdy z nas. Codziennie ocieramy się o śmierć – rzucali jedynie krótkimi zdaniami. W związku z ogłoszoną żałobą narodową imprezy odbywające się w miniony weekend zostały odwołane albo poprzedzone chwilą ciszy. Tragedię w Rudzie Śl. upamiętnił również  Chór Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku DAR, który wystąpił ze specjalnym koncertem w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej.

Symboliczna ciemność

Wielu mieszkańców oraz pracowników kopalni „Chwałowice” uczestniczyło we mszy w intencji ofiar tragicznego wypadku na kopalni Halemba. Wielu przyszło na mszę w górniczych mundurach. Nabożeństwo odbyło się w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach. Odprawił je ks. Teodor Suchoń, proboszcz. Atmosfera mszy była przejmująca nie tylko z powodu intencji, ale także dlatego, że nabożeństwo za nieżyjących górników odbywało się w prawie zupełnie ciemnym kościele, gdyż zabrakło prądu. Tym bardziej widoczne były palące się pod ołtarzem 23 lampki. W swoim kazaniu ks. Suchoń nawiązał do braku prądu porównując nieoświetlone wnętrze świątyni z ciemnym, kopalnianym chodnikiem. Powiedział też, że śmierć 23 górników połączyła ludzi i wyciszyła walki polityczne związane z drugą turą wyborów. – Z tej ofiary na pewno wyrośnie coś dobrego – dodał z nadzieją chwałowicki duszpasterz.


Ks. Teodor Suchoń - proboszcz w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach
Jako parafia górnicza czujemy się solidarnie połączeni z tymi, którzy cierpią po stracie swoich bliskich na kopalni Halemba. Modlimy się za nich. Takie wydarzenia zawsze łączą ludzi. Stawiają pytania różnego rodzaju. Oglądając w telewizji różne relacje z miejsca tragedii, zauważyłem, jak prawie zawsze pojawia się w kadrze szyld „Szczęść Boże”. Zastanawiało mnie to. Uświadomiłem sobie, że to powitanie dotyczy nie tylko szczęścia w pracy czy życia na ziemi, ale związane jest także z życiem wiecznym. Górnik z lampką w ręku idący ciemnym chodnikiem jest także urzeczywistnieniem człowieka ewangelicznego, który idzie z pochodnią w ręku i czuwa. Śmierć 23 górników to ofiara, z której na pewno wyrośnie coś dobrego. Już w tej chwili ucichły spory polityczne. Ludzie patrzą na siebie zupełnie inaczej. Solidarnie. I patrzą w głąb siebie.

Iza Salamon
Zdjęcia: Zenon Keller