Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1) Data wydania: 14.11.06

Pierwsza tura i wszystko jasne

20 tysięcy 542 rybniczan (52 procent wszystkich głosujących) poparło Adama Fudalego – dotychczasowego prezydenta. Jego przewaga była ogromna.

Dzielnice czują się opuszczone przez gospodarza, jakim jest prezydent – mówił na przedwyborczej debacie Tadeusz Gruszka, kandydat na prezydenta. Chcę zawalczyć o czyste powietrze w Rybniku. Tu nie ma czym oddychać! – twierdziła Lucyna Bugla, również kandydatka na prezydencki fotel. Stanisław Stajer ostro krytykował Adama Fudalego. Nasze miasto jest bardzo zadłużone i grozi mu katastrofa! Marek Krząkała proponował też m.in utworzenie czterech stacji pogotowia w różnych częściach Rybnika, żeby karetce łatwiej było dojechać do chorego przez zakorkowane miasto. Kazimierz Zięba wysunął propozycję, żeby adaptować hotele robotnicze na mieszkania socjalne. O tych najbiedniejszych władza też musi zadbać – przekonywał przed wyborami kandydat lewicy. Ale i tak 52 proc. poparło Adama Fudalego. Daleko w tyle pozostał Marek Krząkała, który jako drugi otrzymał 7559 głosów. Z kolei w radzie miasta żadne ugrupowanie nie zdobyło większości. Oznacza to, że najsilniejszy mandatowo Blok Samorządowy Rybnik będzie zmuszony wejść w koalicję z innymi. Radny Stanisław Stajer - zagorzały przeciwnik prezydenta już dzisiaj zapowiada, że na pewno nie podejmie z nim współpracy.

W wyborach wzięło udział 40 tysięcy 121 rybniczan na 111 tysięcy 851 uprawnionych.

Wyniki wyborów na prezydenta Rybnika

Adam Fudali  20542
Marek Krząkała  7559
Tadeusz Gruszka  6123
Stanisław Stajer  3191
Kazimierz Zięba  1506
Lucyna Bugla  465
Tomasz Adamski  279

Nowa Rada Miasta Rybnika

11 mandatów - Blok Samorządowy Rybnik
7 mandatów - Platforma Obywatelska RP
6 mandatów - Prawo i Sprawiedliwość
1 mandat - Inicjatywa Obywatelska „Nasz Rybnik”
0 mandatów - Samoobrona, Polska Partia Pracy i Ruch Autonomii Śląska.

Blok Samorządowy Rybnik - Adam Fudali, Romuald Niewelt, Michał Śmigielski, Józef Cyran, Ewa Ryszka, Kazimierz Salamon, Jan Mura, Józef Piontek, Andrzej Oświęcimski, Henryk Ryszka, Władysław Horabik.

Platforma Obywatelska - Jacek Piecha, Marek Krząkała, Benedykt Kołodziejczyk, Piotr Kuczera, Grzegorz Juzek, Bronisław Drabiniok, Franciszek Kurpanik.

Prawo i Sprawiedliwość - Jerzy Lazar, Waldemar Brzózka, Tadeusz Gruszka, Henryk Cebula, Andrzej Wojaczek, Stanisław Jaszczuk .
Nasz Rybnik – Stanisław Stajer.

To nie władzaale służba - prezydent RybnikaAdam Fudali
Nie będę się krygował i powiem otwarcie, że spodziewałem się wygranej w wyborach na prezydenta Rybnika. Nie jest to jednak satysfakcja wynikająca z moich ambicji, ponieważ władzę traktuję jako służbę. Za najważniejszą w  tej chwili sprawę uważam środki z budżetu Unii Europejskiej skierowane do naszego województwa. Chcemy maksymalnie wykorzystać nasz budżet w staraniach o te pieniądze. Jeśli chodzi o inwestycje to priorytetem jest dla nas dokończenie budowy kanalizacji oraz poprawa komunikacji w mieście. Dążymy do tego, aby zamknąć obwodnicę i na nią skierować ruch tranzytowy, który bardzo obciąża m.in. ulice Wywolenia i Kotucza. Nasze miasto jest obecnie zakorkowane, ale jest to spowodowane zamknięciem placu Wolności z powodu budowy Focusa, utrudnienia w ruchu powoduje także modernizacja drogi na Gliwice. Sytuacja ta na pewno się poprawi po zakończeniu tych inwestycji.

Zobaczymy, czyjestem katastrofistą - radny RybnikaStanisław Stajer
Z ugrupowania „Nasz Rybnik” jestem sam jeden w radzie miasta i jak trzeba będzie, to sam będę bronił prawdy, swoich racji. Może inni do mnie dołączą, jestem otwarty na współpracę, chociaż jeszcze nie mogę dzisiaj powiedzieć, z kim mógłbym stworzyć koalicję. Na pewno nie z panem Fudalim i BSR. Z nimi na pewno nie będę współpracował. Myślę, że czas pokaże, czy miałem rację mówiąc, że Rybnik wcale nie jest rozwijającym się miastem, ale raczej chylącym się ku upadkowi. Takie jest moje zdanie i będę go bronił, mimo że wielu nazywa mnie katastrofistą. Wiem, że wiele osób w Rybniku myśli tak samo, przed wyborami spotkałem wielu sympatyków.

Henryk Muszyński
Mam nadzieję, że życie w naszym mieście zmieni się na lepsze. Najważniejszy według mnie problem to chuligaństwa. Myślę, że nowe władze zwrócą na to szczególną uwagę.

Natalia i Monika Bydłoń
Najbardziej zależy nam na tym, żeby młodzież nie uciekała z Rybnika. Żeby młodzi ludzie mieli u szansę na przyszłość, mieszkanie, pracę. Mamy nadzieję, że będzie dobrze i z tą nadzieją poszłyśmy do wyborów.

Maria i JózefLazarowie - mieszkańcy Rybnika
Poszliśmy do wyborów głównie z myślą o młodych ludziach, żeby im było łatwiej żyć.

(izis)