Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1143) Data wydania: 18.10.22
Czytaj e-gazetę

Mszana zaciska pasa. „Ograniczenia nie mogą jednak wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort użytkowników”

– Czy będzie możliwe realne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, będzie zależne od wielu czynników, niemniej takie próby zostają podjęte – usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy w Mszanie.

MSZANA Miasta i gminy w Polsce przygotowują się do oszczędzania energii elektrycznej, co wymuszają ogromne podwyżki cen prądu, a także założenia tzw. „Tarczy solidarnościowej” przewidującej m.in. zobowiązanie administracji rządowej i samorządowej do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Zapytaliśmy Urząd Gminy Mszana, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób zamierzają oszczędzać.

Oszczędności w codziennym funkcjonowaniu

Jak przekazuje nam z mszańskiego urzędu Mirosława Książek-Rduch, w samym magistracie i w jednostkach podległych zwrócono uwagę na ścisłe przestrzeganie przez pracowników podstawowych zasad oszczędzania energii. Mowa tu o np.: wyłączaniu oświetlenia przy każdorazowym wychodzeniu z biura, czy pomieszczeń sanitarnych bez dostępu do światła dziennego, korzystaniu w biurach w dni słoneczne tylko ze światła dziennego, zmniejszenie oświetlenia w ciągach komunikacyjnych, jednak przy jednoczesnym zachowaniu zasad BHP. – We wszystkich placówkach będzie zwracana uwaga na oszczędzanie energii przy okazji normalnego, codziennego funkcjonowania – zapowiada Mirosława Książek-Rduch dodając, że w ostatnim tygodniu odbyły się dwa posiedzenia w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z kierownikami referatów w urzędzie gminy oraz kierownikami i dyrektorami jednostek gminnych (szkół, przedszkoli, Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Sportu oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji) w tym temacie.

Była modernizacja oświetlenia

– Nie zapadły na razie decyzje w sprawie oświetlenia świątecznego w poprzednich latach raczej skromnego, ograniczania czy wyłączania w części oświetlenia ulicznego lub parkowego – przekazuje nam Mirosława Książek-Rduch. Przy okazji zwraca uwagę, że gmina kilka lat temu przeprowadziła modernizację oświetlenia ulicznego. 857 najstarszych lamp zostało wymienionych na energooszczędne, z ograniczonym zużyciem energii w nocy, 46 lamp zostało dobudowanych, tam, gdzie oświetlenia nie było, a 101 lamp zostało zlikwidowanych z dróg, gdzie było ich za dużo. – Działania te wpłynęły na oszczędności w zużyciu energii – podkreśla nasza rozmówczyni.

W zużyciu gazu też szukają oszczędności

Mirosława Książek-Rduch podkreśla, że w obecnej sytuacji działania mające na celu ograniczanie zużycia energii elektrycznej, jak również paliw grzewczych są tematem bardzo aktualnym i ważnym. – W Gminie Mszana wszystkie jednostki, oprócz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, który ogrzewany jest węglem, są ogrzewane gazem, po przeprowadzonych przez samorząd modernizacjach i wymianach źródeł ciepła. Również w zużyciu gazu szukamy oszczędności biorąc pod uwagę drastycznie rosnące koszty tego paliwa – mówi nam. Dodaje, że aktualnie ogrzewanie w placówkach jeszcze nie ruszyło, monitorowana jest na bieżąco temperatura w pomieszczeniach. – Ograniczenia nie mogą jednak wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort użytkowników, zwłaszcza w szkołach i przedszkolach – podkreśla.

Próby zmniejszenia energii zostaną podjęte

Urząd Gminy w Mszanie nie posiada szacunków, o ile mogłoby się zmniejszyć zużycie prądu lub gazu. Dlaczego? Jak tłumacza urzędnicy, zależy to od bardzo wielu czynników i takie obliczenia trudno byłoby przeprowadzić. Roczne zużycie energii elektrycznej przez urząd i wszystkie jednostki gminne według szacunków przygotowanych do ostatniego przetargu na zakup energii elektrycznej wyniosło 325 tys. kWh. – Czy będzie możliwe realne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, będzie zależne od wielu czynników, niemniej takie próby zostają podjęte – mówi na koniec Mirosława Książek-Rduch.

(juk)


W samym mszańskim urzędzie i w jednostkach podległych zwrócono uwagę na ścisłe przestrzeganie przez pracowników podstawowych zasad oszczędzania energii. Mowa tu o np.: wyłączaniu oświetlenia przy każdorazowym wychodzeniu z biura, czy pomieszczeń sanitarnych bez dostępu do światła dziennego, korzystaniu w biurach w dni słoneczne tylko ze światła dziennego, zmniejszenie oświetlenia w ciągach komunikacyjnych, jednak przy jednoczesnym zachowaniu zasad BHP.