Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (1137) Data wydania: 06.09.22
Czytaj e-gazetę

Zbierasz grzyby? Pamiętaj o zasadach panujących w lesie!

REGION Zbieranie grzybów wiąże się z wieloma atrakcjami. Czas spędzony w lesie zawsze jest pożyteczny i ma ogromny wpływ na organizm. Odpoczywamy psychicznie i fizycznie. Pamiętajmy jednak, że w lesie jesteśmy gośćmi i musimy dostosować się do tej rzeczywistości. Ponadto, łamiąc przepisy, narażamy się na odpowiedzialność karną.

Okazuje się bowiem, że często nie potrafimy zachowywać się w lesie odpowiednio, a nasza obecność powoduje straty i zniszczenia. Wyjaśnijmy zatem, jak powinno wyglądać nasze prawidłowe zachowanie i czego zabraniają przepisy.

Czy można wjechać do lasu pojazdami mechanicznymi?

Łamanie prawa w lesie można podzielić na dwie części. Jeżeli wartość szkód nie przekracza 500 zł to mówimy o wykroczeniu, jeżeli zaś przekracza powyższą kwotę wtedy dochodzi już do przestępstwa i kary są znacznie większe i wiążą się przekazaniem sprawy do prokuratury.

O tym, że grzybiarze (oczywiście nie wszyscy) mogą zrobić wiele szkód, podkreślają sami strażnicy leśni. Zacznijmy jednak od podstawowej sprawy tj. wjeżdżania na tereny leśne pojazdami.

– Wjazd do lasu pojazdami mechanicznymi, jak np. samochód, quad czy motocykl już jest złamaniem prawa. Zgodnie z przepisami jest absolutny zakaz tego typu aktywności. Na obszarach lasów państwowych są wyznaczone specjalne miejsca parkingowe, na których można zostawić pojazd. Korzystajmy z tych rozwiązań pamiętając, że przyroda to nasze wspólne dobro, a zniszczenia mogą być nieodwracalne – mówi Kazimierz Szweda, komendant straży leśnej w Rybniku.

Jak wygląda sprawa związana z rowerami? Jak zaznaczają strażnicy, można poruszać się po drogach leśnych rowerem pod warunkiem, że nie niszczy się środowiska. Zdarzały się przypadki, że osoba trzymająca ręką rower chodziła po uprawach leśnych szukając grzybów i przy okazji niszcząc wszystko na swojej drodze, tłumacząc że rower jest zbyt wartościowy aby zostawić go na leśnym parkingu.

Wchodzenie do miejsc zabronionych

To zagadnienie reguluje ustawa o lasach (rozdział 5, art.26). – Niedopuszczalne jest również wchodzenie w ostoje zwierzyny czyli teren, na którym w dzień bytują jelenie, dziki, sarny. Jest to gęsty teren pod względem drzew, tak zwane młodniki. Zazwyczaj teren jest oznaczony i ciężko tam wejść, ale niestety grzybiarze nie przestrzegają zakazu. Wiąże się to z wypadkami na drogach. Zwierzyna spłoszona ucieka w szale i wpada pod koła samochodu albo sprzęt rolniczy – przekazuje Adam Kozik z rybnickiej straży leśnej.

Wchodzenie do upraw leśnych również jest zabronione. – Uprawy leśne to drzewa do 4 m wysokości na specjalnym terenie. Zabronione jest też zbieranie grzybów na tym terenie. Kolejnym błędem jest wchodzenie do stref grodzonych siatką leśną. Niektórzy specjalnie przedostają się w ten rejon, licząc na większe zbiory. Warto tu zaznaczyć, że za takie wykroczenie wartość mandatu jest do 500 zł – dodaje Kozik.

Warto również w tym momencie podkreślić, że zbieranie grzybów nie daje uprawnień do jakiegokolwiek niszczenia grzybów niejadalnych, drzew, krzewów czy innych roślin. Nie niszczmy też grzybni. Tego typu zachowanie jest szkodliwe i może się skończyć mandatem.

Kolejną sprawą są śmieci. Pamiętajmy, że w lesie jesteśmy gośćmi i wszelkiego rodzaju pozostałości po naszym bytowaniu należy zabrać ze sobą. To od nas zależy czy lasy będą czyste.

Jak się ubrać do lasu?

Na pewno trzeba rozróżnić ubiór plażowy od leśnego. Zdarzają się jednak grzybiarze w klapkach i spodenkach. Sytuacja ta może być bardzo groźna. Las stanowi również zagrożenie dla człowieka. Warto mieć stosowne buty, które uchronią nas przed ukąszeniem węży, długie spodnie i koszulę. Nakrycie głowy również jest bardzo ważne chroni nas przed kleszczami, komarami i zwyczajnie pomaga. Grzyby zaś należy zbierać do worków i pojemników, które nie są wykonane z plastiku. Najlepiej wykorzystać kosze wykonane z drewna lub worki szmaciane. Na dłuższą wyprawę zabierzmy też napoje i jedzenie.

Fryderyk Kamczyk


Czy grzyby można sprawdzić w Sanepidzie?

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim można skorzystać z porad w zakresie kwalifikacji grzybów w godzinach pracy stacji tj. od 7.30-15.05. Jednakże w związku z tym, że jedna osoba posiada uprawnienia grzyboznawcy zaleca się wcześniejszy kontakt telefoniczny. Do identyfikacji należy przynosić wyłącznie grzyby świeże, wykręcone w całości z podłoża. Porady są dokonywane bezpłatnie. Nie wydaje się natomiast atestów (odpłatnych) na grzyby świeże i suszone przeznaczone do handlu.

Sanepid przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznego grzybobrania:

Nie należy zbierać:

  • grzybów, których dobrze nie znamy,
  • zbyt młodych owocników, u których jeszcze nie są widoczne cechy gatunkowe,
  • grzybów zbyt starych i przejrzałych– mogą spowodować nieswoiste zatrucie pokarmowe,
  • grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu czy w okolicach skupisk odpadów, ponieważ grzyby wchłaniają ze swojego otoczenia metale szkodliwe dla zdrowia i inne zanieczyszczenia.

Ponadto:

  • Nie identyfikuj grzybów na podstawie smaku, zabarwienia po przecięciu, zabarwienia cebuli podczas gotowania.
  • Zbierając tylko grzyby rurkowe zmniejszasz ryzyko zatrucia – wśród grzybów blaszkowych są śmiertelnie trujące.
  • Zbieraj grzyby wyłącznie do wiklinowych koszy lub pojemników, które przepuszczają powietrze – w foliowych torbach grzyby się zaparzają, co przyspiesza ich psucie.
  • Grzyby są ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się podawania potraw z grzybów dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym, osobom starszym, osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.
  • Kupując grzyby poproś o okazanie atestu.