Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1123) Data wydania: 31.05.22
Czytaj e-gazetę

Mandat za zdjęcia w rzepaku

Wraz z nadejściem maja i ozłoceniu się kwiecia pól rzepaku, w plener wyległy również różnej maści influencerki, dla których nieistotne są zasiewy, a wyjątkowe zdjęcia do wrzucenia do sieci. Prawo jednak przewiduje bat na „rzepiary”, jak ostatnio zaczęto nazywać robiące zdjęcia w rzepaku dziewczyny.

REGION Amatorów robienia zdjęć w rzepaku nie brakuje i nie są to oczywiście wyłącznie przedstawicielki płci pięknej. Wszystko dobrze, kiedy żółte pola służą jedynie jako tło. Gorzej, kiedy w celu uwiecznienia wymarzonego wiosennego kadru włazi się z buciorami na pole i niszczy zasiewy. W takich przypadkach prawo jednoznacznie przewiduje kary, o czym nie zawsze wiedzą także rolnicy, którzy, choć przeganiają ze swoich pól wiejskich celebrytów, niekoniecznie interweniują u „władzy”. Trzeba jednak przyznać, że dla rolników zjawisko „rzepiar” jest bardzo uciążliwe, bo np. złamane łodygi mogą stać się pożywką dla szkodników. A wtedy na szali staje całe pole.

Policja ostrzega w social mediach

Ostatnio opolscy policjanci, którzy również bardzo dobrze odnajdują się w mediach społecznościowych, za pośrednictwem serwisu TikTok postanowili wyedukować miłośników zdjęć w rzepaku. Stróże prawa nagrali film. – Kiedy robisz zdjęcia, aby wrzucić na social media, nie niszcz cudzych upraw! – przestrzega pani policjantka i ma całkowitą rację. Wchodzenie w uprawy to nie tylko niszczenie czyjejś pracy, ale też przyszłej żywności.

500 zł nie tylko za rzepak

To jak w końcu z tymi mandatami? Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne. Odpowiednie przepisy znajdziemy w art. 156 Kodeksu wykroczeń. Dowiadujemy się z niego, że „Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.” Co ważne, przepis ten ma także istotne zastosowanie dla fanów sportów ekstremalnych, którzy jeżdżą na quadach lub motocyklach crossowych. Im też zdarza się wjeżdżać w uprawy, a także często niszczyć tereny leśne.

(ska)