Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1050) Data wydania: 05.01.21
Czytaj e-gazetę

Będziemy jeść popcorn w kinie, a miejskie pamiątki kupimy przez internet?

– Dochody miasta to nie tylko podatki – uważa jeden z wodzisławskich radnych. Złożył więc propozycje ich zwiększenia przez trzy miejskie jednostki budżetowe.

WODZISŁAW ŚL. Czy muzeum może prowadzić sklep internetowy z miejskimi pamiątkami, centrum kultury sprzedawać popcorn i napoje, a biblioteka świadczyć dodatkowe usługi dla mieszkańców? Zdaniem wodzisławskiego radnego Łukasza Chrząszcza to jak najbardziej możliwe do realizacji pomysły. W efekcie zwrócił się do włodarzy miasta z pakiet trzech interpelacji, które nazwał „Podatki to nie wszystko!”. Omawia w nich kwestię dodatkowych przychodów, jakie mogą generować miejskie instytucje. Magistrat jest właśnie w trakcie analizowania zaproponowanych przez radnego pomysłów.

Wodzisławskie pamiątki w internetowym sklepie

Łukasza Chrząszcza zwraca uwagę, że wodzisławskie Muzeum posiada liczny zasób różnego typu publikacji na temat miasta oraz innych pamiątek związanych z Wodzisławiem Śl. Można je jednak kupić wyłącznie stacjonarnie w siedzibie Muzeum. – W czasie pandemii powiększyło się i tak już liczne grono osób kupujących przez Internet. Gdy dodamy do tego tysiące imigrantów, którzy mają w sercu Wodzisław Śl., warto pomyśleć nad ułatwieniem im zakupu książek i pamiątek związanych z naszym miastem – mówi radny. Dodaje, że idealnym sposobem na ułatwienie zakupów zainteresowanym byłoby utworzenie sklepu internetowego na stronie internetowej Muzeum. Chrząszcz zauważa, że z tego typu rozwiązania korzysta np. Muzeum w Bytomiu. – Dodatkowe przychody mogłyby być wykorzystane przez placówkę np. na działalność archeologiczną i badawczą naszego miasta – mówi radny. W związku z tym zwrócił się do włodarzy, czy jednostka zdecydowałaby się otworzyć sklep internetowy, aby dotrzeć z ofertą do mieszkańców i zwiększyć swoje przychody.

Popcorn i napoje na sali kinowej

Pod koniec 2019 r. w Kinie Pegaz, działającym przy Wodzisławskim Centrum Kultury, ruszyło kino premierowe. – Niestety, ale sala kinowa nie została przystosowana do spożywania posiłków i picia napojów w trakcie seansów – zauważa radny Chrząszcz podkreślając, że obecność strefy gastronomicznej w kinie rozrywkowym to podstawa. Wymienia, że za jej otworzeniem w WCK przemawiają m.in.: sprostanie oczekiwaniom widzów, zwłaszcza dzieci i nastolatków, a co za tym idzie zwiększenie liczby widzów, a w konsekwencji większe przychody. – Otoczka dnia filmowego jest równie ważna jak sam film. Wiedzą o tym dobrze prywatni inwestorzy, dlatego pomimo otwarcia w Wodzisławiu Śl. kina premierowego sporo mieszkańców nadal jeździ na seanse do multipleksów w Rybniku, które oferują miejsce lepiej dostosowane do oczekiwań tej grupy docelowej – mówi Łukasz Chrząszcz. Dodaje, że jeżeli miasto zdecydowało się na kino premierowe, nastawiając się na odbiorcę masowego, powinno ten fakt wykorzystać do zwiększenia przychodów WCK. Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie budowa strefy gastronomicznej. W swojej interpelacji zadał dwa pytania: jaki jest koszt przystosowania sali do spożywania przekąsek i napojów oraz czy szefostwo WCK planuje rozszerzyć ofertę gastronomiczną.

Więcej płatnych usług

Jak zauważa radny Chrząszcz, biblioteki miejskie z natury rzeczy nie są nastawione na zysk, mogą jednak oferować usługi odpłatne, które reperują ich budżet. Wymienia, że spośród odpłatnych usług oferowanych przez biblioteki na terenie kraju można wymienić m.in.: usługi kserograficzne i komputerowe (skanowanie i wydruk), wynajem pomieszczeń i wnętrz w celu organizacji wystaw, konferencji, uroczystości, usługi introligatorskie oraz konserwatorskie, działalność wydawnicza, sprzedaż dzieł i utworów, które powstały w związku z realizacją działań statutowych. – Zaś jedyną odpłatną usługą, oprócz kar za przetrzymanie książek, jaka została wyszczególniona na stronie internetowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śl. jest wynajem sali multimedialnej w godzinach funkcjonowania placówki – zauważa Łukasz Chrząszcz. Dlatego w swojej interpelacji zawarł pytanie, czy jest szansa na włączenie np. wymienionych usług do oferty wodzisławskiej książnicy oraz przedstawienie oferty na stronie internetowej.(juk)