środa, 17 lipca 2019

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Baszta w Wodzisławiu stanie się wieżą widokową

26.03.2019 00:00 sub

Dzięki pieniądzom unijnym zostanie wyremontowana zabytkowa baszta w Wodzisławiu. Cała inwestycja ma kosztować 122 216,40 euro, z czego finansowy wkład ze strony miasta - 21 567,60 euro.

WODZISŁAW ŚL. Rewitalizacja będzie możliwa dzięki współpracy w ramach projektu „Silesianka” - szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

Wniosek o dofinansowanie został złożony przez Euroregion Silesia wraz z partnerami projektu: Wodzisławiem Śląskim, miastem Budišov nad Budišovkou, gminą Jeseník nad Odrou oraz Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry.

Kwota wodzisławskiego projektu ogółem to 143 784 euro. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi aż 122 216,40 euro, a wkład własny miasta - 21 567,60 euro.

Głównym celem projektu po stronie Wodzisławia Śląskiego jest rewitalizacja zabytkowej baszty wraz z infrastrukturą towarzyszącą - tak, aby przystosować ją do odwiedzania. Po stronie czeskiej wybudowane mają zostać z kolei dwie nowe wieże widokowe. Zaplanowana data realizacji to okres pomiędzy 1 października 2019 r. a 30 września 2021 r.

Partnerski projekt przyczyni się do włączenia wież do szlaku wież widokowych Euroregionu Silesia. Tym samym powstanie nowy produkt turystyczny - szlak składający się z 34 obiektów, w tym wszystkie nowo wybudowane/przebudowane wieże (w sumie 14, w tym 3 wspomniane wyżej), a także „stare” wieże i punkty widokowe, szlaki rowerowe i piesze, do których można dojechać lub dojść. Dzięki projektowi ma zwiększyć się odwiedzalność Wodzisławia Śląskiego i innych biorących udział w projekcie.

Przypomnijmy, miasto starało się już wcześniej o środki na rewitalizację baszty. W porozumieniu z miastem Budišov nad Budišovkou złożyło wniosek. Wtedy jednak dofinansowanie nie zostało przyznane. Cel pozostał ten sam, więc teraz miasto postanowiło aplikować w porozumieniu z większą liczbą partnerów. To przyniosło zamierzony efekt. oprac. (mak)

  • Numer: 13 (958)
  • Data wydania: 26.03.19
Czytaj e-gazetę