Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (950) Data wydania: 29.01.19
Czytaj e-gazetę

Pamiętali o ofiarach Marszu Śmierci

Jak co roku Wodzisław Śląski i Mszana włączyły się w obchody Marszu Śmierci upamiętniającego tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego z 1945 roku.

WODZISŁAW ŚL., MSZANA Marsz Śmierci – w styczniu 1945 r. z obozu KL Auschwitz-Birkenau w wyniszczającą 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonywali 20 – 30 kilometrów. 22 stycznia kolumny dotarły do Wodzisławia Śląskiego, by w odkrytych węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci prawie 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.

Władze i mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego i Mszany w sposób szczególny uczcili ofiary Marszu Śmierci.

Najpierw w piątek 18 stycznia w Mszanie gościła kilkunastoosobowa delegacja pracowników Państwowego Muzeum KL Auschwitz w Oświęcimiu. Grupa przyjechała na grób ofiar Marszu Śmierci, odnowiony w ubiegłym roku. Wraz z wójtem gminy Mszana Mirosławem Szymankiem i młodzieżą z mszańskiej szkoły goście złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile.

Z kolei w niedzielę 20 stycznia do Mszany dotarli uczestnicy dorocznego rajdu „Ku Pamięci” na czele z Janem Stolarzem. Przez cztery dni pokonali oni jedną z tras, którą w 1945 r. Niemcy pędzili więźniów KL Auschwitz – Birkenau, by wywieźć ich w głąb Rzeszy. Uczestnicy rajdu również zatrzymali się na modlitwę na mszańskim cmentarzu i krótki odpoczynek w remizie OSP. Do granic gminy, jak co roku, odprowadziła ich młodzież ze szkoły w Mszanie wraz z opiekunami.

Również 20 stycznia odbywały się w Wodzisławiu Śląskim miejskie uroczystości 74. rocznicy tragicznego Marszu Śmierci. O godz. 10.00 odprawiona została msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich. Mszy przewodniczył ks. prałat Bogusław Płonka.

Przed godz. 12.00 do Wodzisławia Śląskiego dotarł wspomniany Jan Stolarz i jego towarzysze – uczestnicy symbolicznego Marszu Pamięci, którzy przemierzając trasę z Oświęcimia do Wodzisławia pokonali ok. 80 km. Po południu spod Galerii Cyganek piechurzy wyruszyli razem z wodzisławianami w kierunku cmentarza przy ul. Ofiar Oświęcimskich – zbiorowego grobu czterdziestu trzech więźniów KL Auschwitz – Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 r. Tam delegacje złożyły kwiaty i znicze. Następnie maszerujący dotarli do rynku, gdzie artysta Piotr Solis przekazał na ręce dyrektora Muzeum Sławomira Kulpy obraz nawiązujący do Marszu Śmierci. Kolejnym etapem był przystanek i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na ul. Michalskiego, w miejscu egzekucji dziesięciu więźniów deportowanych z obozu oświęcimskiego. Obchody zakończyły się w miejscu pamięci na wodzisławskim dworcu kolejowym.oprac. (mak)