środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Zamiast anestezjologa ratownik

09.05.2017 00:00 red.

Dyrekcja szpitala wpadła na pomysł, który budzi opór dużej części załogi. Od 1 maja na izbie przyjęć w Rydułtowach nie ma już lekarzy-anestezjologów. Zastąpili ich ratownicy medyczni. Tak jest taniej.

RYDUŁTOWY, WODZISŁAW ŚL. 27 kwietnia głosili się do nas ratownicy medyczni z pogotowia z Wodzisławiu. Dwa dni wcześniej dowiedzieli się, że część z nich zostanie oddelegowana do pracy w izbie przyjęć w Rydułtowach. W szpitalu zawrzało. – Chodzi o to, żebyśmy pracowali zamiast anestezjologów. Wszystko przez oszczędności – dowiedzieliśmy się wówczas od ratowników.

Przypomnijmy, że od niedawna w szpitalu w Rydułtowach nie ma oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Został on przeniesiony do szpitala w Wodzisławiu. W Rydułtowach zostały dwa oddziały wewnętrzne, oddział rehabilitacyjny i pediatryczny.

Personel medyczny szpitala nie raz podkreślał, że – mimo zmian – obecność anestezjologa w Rydułtowach jest ważna, że anestezjolog powinien być na miejscu. Tym bardziej że w Rydułtowach jest łóżko anestezjologiczne. – No ale dyrekcja wymyśliła sobie, że zamiast anestezjologa będzie ratownik z pogotowia. Dlaczego z pogotowia? Bo potrafimy intubować, jeśli zachodzi taka potrzeba. Tłumaczono nam, że oczywiście doświadczeni interniści też to potrafią, ale gdyby był na przykład lekarz-rezydent, no to może nie mieć doświadczenia. Dlatego przerzuca się nas do Rydułtów. Anestezjolodzy mają być natomiast „pod telefonem”, w razie pogorszenia stanu zdrowia pacjenta mają dojeżdżać. Nie zgadzamy się z tym, bo jest to zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla pacjentów – bulwersują się ratownicy.

Jesteśmy od ratowania życia w karetkach

Ratownicy medyczni podkreślają, że nie chodzi o to, że uciekają od zadań związanych z ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego. Nie tędy jednak droga, by zastępowali anestezjologa na izbie przyjęć. – Jesteśmy bardzo dobrze przeszkoleni i doskonale radzimy sobie w karetkach, ale izby przyjęć kompletnie nie znamy. Nie znamy jej realiów, programów komputerowych i działań, które by do nas należały. Nie powinno się to w ten sposób odbywać – podkreślają ratownicy. Opór w załodze jest duży. Na tyle, że sporą grupą udali się do dyrekcji, by przedstawić swoje argumenty.

Rzecznik szpitala, Sławomir Graboń, tłumaczy lakonicznie, że zmiana wynika „z potrzeby pracodawcy i reorganizacji komórek szpitalnych związanej z realizowanym w PPZOZ Programem Medycznym. Dotychczas ratownicy medyczni już pracowali na Izbie Przyjęć w Wodzisławiu”.

Liczą na starostę

Mimo oporów zmiana została wprowadzona i obecnie ratownicy medyczni zastępują w Rydułtowach anestezjologów. Obstają jednak przy swoim, dlatego chcą spotkać się ze starostą powiatu wodzisławskiego, by wysłuchał, co mają do powiedzenia i jakie są ich argumenty. – Oczywiście rozumiemy, że starostwo ma zaufanie do dyrekcji, że są to ludzie, którym powierzyli kierowanie szpitalem. Chcemy jednak, by pracownicy szpitala także byli traktowani jako partnerzy – podkreślają ratownicy.

Znów zawiodła komunikacja

Ratownicy mówią prost: – Po raz kolejny zawiodła komunikacja. Podejrzewamy, że gdyby zmiana została zaproponowana w ludzki sposób, nie chaotycznie i z poszanowaniem wszystkich stron, to sytuacja wyglądałaby teraz inaczej. Wiadomo, że jesteśmy pracownikami i musimy się podporządkować, ale nie możemy być traktowani jak przedmioty, którym dwa dni wcześniej oznajmia się i nakazuje coś, co budzi w nas duże wątpliwości. W ludziach coś pękło – dodają ratownicy.

Magdalena Kulok


Stanowisko szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach

Od dnia 1 maja celem zabezpieczenia dla pacjentów Szpitala w Rydułtowach dostępności do świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, pełniony będzie dyżur anestezjologiczny pod telefonem. Organizacja udzielania świadczeń medycznych w zakresie anestezjologii jest zgodna z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego z dnia 22 listopada 2013 i wytycznymi NFZ w tym zakresie. Nadmieniam, ponadto, iż zgodnie z wymogami w/w Rozporządzenia obowiązuje w PPZOZ standard przekazania pacjenta ze Szpitala w Rydułtowach na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej Szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

Przeniesieni od 1 maja ratownicy na Izbę Przyjęć w Rydułtowach będą mieli zakres swoich obowiązków zgodny z posiadanymi kwalifikacjami i wykształceniem dla ratownika medycznego. Organizację pracy Izby Przyjęć PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim reguluje nowo wprowadzany Regulamin Izby Przyjęć.

Organizacja udzielania świadczeń anestezjologicznych w PPZOZ wynika z realizowanego Programu Medycznego, połączenia Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz konieczności zabezpieczenia pracy Bloku Operacyjnego i Traktu Porodowego w Wodzisławiu Śląskim i jest zgodna z przepisami w/w Rozporządzenia (patrz: par. 4 ust. 1 pkt. 2 a) i b).

  • Numer: 19 (860)
  • Data wydania: 09.05.17
Czytaj e-gazetę