Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (813) Data wydania: 14.06.16
Czytaj e-gazetę

Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

KONKURS

Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.

OSP Skrzyszów

OSP w Skrzyszowie założona została w 1909 r. przez miejscowego rzeźnika i właściciela masarni Pawła Gałeczkę, który został jej prezesem. Pierwszym komendantem został Emanuel Oślizło, czynny żołnierz armii pruskiej. Współzałożycielem skrzyszowskiej OSP był również Juliusz Obradzki, zarządca dóbr rycerskich i dzierżawca dworu w przysiółku Dwór w Skrzyszowie, który był drugim komendantem skrzyszowskiej straży. Wyposażenie było prymitywne: dwie skrzynie z wodą oraz ręczna pompa tłocząca. Sprzęt przechowywano w pierwszej drewnianej remizie, na tzw. rajskim placu, obok kościoła. W tej remizie przechowywano później pierwszą czterokołową sikawkę ssąco-tłoczącą z odpowiednią ilością węży i łączników. Jeszcze w czasie pierwszej wojny światowej wybudowano nową drewnianą remizę strażacką obok głównej szosy. W latach 1919-1922 prezesem i komendantem straży w Skrzyszowie został Freiwald, który był leśniczym. Zakończenie wojny i odzyskanie niepodległości umożliwiły podjęcie na nowo aktywnej działalności strażackiej. Wprowadzano nową polską komendę i ceremoniał, który oparty został na rodzimych polskich obyczajach. W latach 1923-26 prezesem i komendantem był Paweł Karwot. W 1924 r. założono strażacką orkiestrę. Jej pierwszym kapelmistrzem był Alojzy Szkatuła, który pełnił tę funkcję do 1939 r. W 1926 r. dobudowano do drewnianej wieży nową murowaną strażnicę. Kolejnym prezesem i komendantem został Juliusz Szebera (1927-1930).

Pełne ręce roboty przez... hojne towarzystwo ubezpieczeniowe

W okresie międzywojennym działało w Skrzyszowie nowe Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Silesia”, którego agentem był Franciszek Sitek III. Towarzystwo wypłacało wysokie odszkodowania za szkody pożarowe. Przyczyniło się to do dużej ilości pożarów, szczególnie drewnianych zabudowań gospodarczych, które kryte były strzechą słomianą. Podpalacze wykorzystywali przychylny podmuch wiatru i nieraz spaliło się od razu ćwierć wsi. W ten sposób pożar strawił prawie całą drewnianą zabudowę Skrzyszowa, w tym ośmioboczną stodołę.

W latach 1931-39 OSP Skrzyszów rządził Ludwik Szebera, a jego zastępcą był Józef Kubica. W okresie międzywojennym strażacy prowadzili bardzo szeroką i wielokierunkową działalność społeczną, oświatową, kulturalną i rozrywkową. Reprezentowali Skrzyszów na zawodach strażackich, festynach, poświęceniach sztandarów, pogrzebach ważnych i zasłużonych dla straży ludzi. Znane i słynne były strażackie zabawy taneczne, w czasie których przygrywała własna orkiestra. Przed II wojną światową jej prezesem został Damiec. Na początku 1943 r. komendantem straży został Jan Nogły, a jego zastępca Antoni Surma. Służbę pełnili sami młodzi strażacy, starsi trafili na front. Kiedy zbliżał się front, starostwo w Rybniku zatwierdziło do pomocy w razie potrzeby 20 nowych strażaków, którzy stanowili rezerwę.

Tragedia w zbiorniku przeciwpowodziowym

Jeszcze przed wojną społeczność Skrzyszowa podjęła myśl o ufundowaniu sztandaru dla swojej OSP, na co została przeprowadzono zbiórka pieniężna. Okupacja przerwał pracę przy haftowaniu sztandaru. Ten niedokończony sztandar w czasie wojny przechowywał w domu strażak Jan Rduch. Wiosną 1945 roku zaistniały możliwości wznowienia normalnej strażackiej służby społecznej. Sprzęt był zniszczony, a strażnica zdewastowana. Pierwszym komendantem po wojnie został Dominik Grzegoszczyk. Od 1947 r. prezesem był Ludwik Szebera. Naczelnikiem został Dominik Grzegoszczyk. Powróciła myśl dokończenia i poświęcenia strażackiego sztandaru. Widnieją na nim daty: założenia OSP 1909 i rozpoczęcia zbiórki i poświęcenia 1937-1949. W 1950 r. prezesem został Teodor Rduch, zaś komendantem Antoni Surma. W tym roku powstał komitet budowy nowej remizy strażackiej. W okresie tym zalecone było wykonanie zbiornika ppoż. Zbiornik taki wykonano w miejscu, gdzie dziś stoi pawilon handlowy. W 1953 r., dzień po olbrzymiej ulewie, która wypełniła zbiornik, utopił się w nim 6-letni syn Anny Sosny - Edward. W 1957 r. prezesem został Franciszek Tosta I, a komendantem Franciszek Tosta II. W tym samym roku zakupiono nową motopompę. W 1960 r. prezesem OSP ponownie został Teodor Rduch, naczelnikiem Franciszek Tosta I. Ruszyła też budowa nowej remizy. Inicjatorem był Franciszek Stukator, który mobilizował ludzi do masowego udziału. Pierwszy uroczysty sztych pod budowę wykonał Stanisław Kiermaszek - przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Nadzorczej w Wodzisławiu. Koszt budowy remizy wyniósł 1,2 mln zł, z czego prawie 2/3 wykonano w czynie społecznym.

Stanęła remiza, płonęły stodoły

Nową remizę oddano do użytku 16 kwietnia 1965 r. Budynek posiadał na piętrze dużą salę widowiskowo- taneczną z dobudowaną wieżą. Dwa lata później zakupiono ze składek ludności od wojska samochód ciężarowy Studebaker. W latach 1968-69 prezesem OSP był Rajmund Liszka, a komendantem Franciszek Tosta II. W latach 1967-69 w Skrzyszowie i okolicy spłonęło 21 stodół. Przyczyną tak dużej ilości pożarów były podpalenia przez jednego z czynnych strażaków jednostki - Eryka Sosnę, za co został skazany na 8 lat więzienia. W czasie procesu przyznał się do podpalenia 18 stodół. W latach 70. na czele OSP Skrzyszów stanął Roman Piechaczek. W czasie jego prezesury funkcję naczelnika pełnili kolejno: Roman Pluta, Józef Woźniak, Henryk Sitek oraz Mirosław Klapuch. Został wymieniony stary samochód bojowy na nowy marki lublin żuk. W styczniu 1983 r. prezesem został Wiktor Burdzik, a naczelnikiem Mirosław Klapuch.

Szalał piroman

W tym samym OSP Skrzyszów wygrała w Międzygminnych Zawodach Rejonowych Miasta Jastrzębie Zdrój w Szerokie. W 1987 r. nastąpiła zmiana wozu z żuka na beczkowóz star 20. Na zawodach sportowo-pożarniczych międzygminnych i miasta Jastrzębie Zdrój w Pielgrzymowicach skrzyszowska zajęła I miejsce, a drużyna młodzieżowa III miejsce. W 1988 r. jednostka bojowa ze Skrzyszowa gasiła przez trzy doby pożar lasu w okolicy Tarnowskich Gór. W 1990 r. w Skrzyszowie znów szalał piroman, który spowodował 6 pożarów. W 1994 r. zmieniono wóz bojowy na star 244, otrzymany z wojskowego demobilu. W 1995 r. skrzyszowska jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Rok później prezesem został Leon Dobrowolski, a naczelnikiem Stanisław Sikora. W 1997 r. jednostka brała udział w akcji powodziowej. Od 7 do 24 lipca w akcji przeciwpowodziowej uczestniczyło 19 strażaków, którzy przepracowali łącznie 226 godzin.

Panie w akcji

OSP Skrzyszów to jedna z niewielu jednostek, które posiadają dziewczęcą drużynę. Została ona powołana do życia w 2004 r., a jej członkini Magdalena Mrozek, na ogólnopolskich zawodach przysposobienia obronnego w Wrocławiu zajęła I miejsce. Obecnie drużyna pań liczy 11 pań, a 4 nich mają przeszkolenia oraz niezbędne badania i mogą brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W 2004 też roku obchodzono jubileusz 95-lecia istnienia jednostki a sztandar jednostki został odznaczony złotym medalem za zasługi dla województwa śląskiego i złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Strażacy ze Skrzyszowa od 2012 r. współpracują ze strażakami z Dolnej Lutyni Nerad.

oprac. (art)


Sprzęt

OSP dysponuje jednym z najnowocześniejszych wozów w powiecie. To MAN TGM 13/290 GBA 2,7/16+4,2 dostarczony w 2012 r. W pełni wyposażony, m.in. w sprzęt ratownictwa drogowego. Ze względu na swoje wyposażenie i wyszkolenie jednostka specjalizuje się w ratownictwie drogowym i jest przeznaczona do ratownictwa na autostradzie. Posiada klucze do wjazdów awaryjnych na autostradę A1. Bywa też wzywana jako wsparcie przy większych zdarzeniach, jak zeszłoroczna wichura w Rydułtowach.

Liczba członków

Obecnie straż liczy 43 członków, 11 członków wspierających i 1 honorowego. 23 strażaków zostało przeszkolonych i może brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W ubiegłym roku straż wyjeżdżała 32-krotnie do akcji.

Zarząd OSP

Prezes: Leon Dobrowolski

Zastępca prezesa: Mariusz Mężyk

Naczelnik: Robert Potysz

Zastępca naczelnika: Grzegorz Staszek

Sekretarz: Beata Sikora

Skarbnik: Adriana Klapuch

Gospodarz remizy: Stefan Drobczyk

Członkowie zarządu: Adam Szeligak, Piotr Obara.

Komisja rewizyjna:

Przewodniczący: Przemysław Słowik

Członkowie: Agnieszka Ślęczek, Artur Grzonka.