Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (795) Data wydania: 09.02.16
Czytaj e-gazetę

Społem załamane szykowanym podatkiem od handlu

Jedno się cieszą z 500 zł na dziecko, dla innych może to być gwóźdź do trumny

WODZISŁAW ŚLĄSKI, REGION Społem Wodzisław Śląski dołącza się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciw wprowadzeniu przez rządzących podatku od sprzedaży detalicznej. - Podatek ten miał w swoim zarysie poprawić konkurencyjność małych i średnich firm Polskich i Rodzimych, jak również spółdzielni w walce z zagranicznymi hipermarketami. Niestety tylko był tego zarys, bo zapisy ustawy wprost definiują, że ucierpimy również my, czyli Społem i sklepy Gama. Wiemy też, że zagraniczni giganci poradzą sobie z tym podatkiem (mają wiele możliwości manipulacji finansowych), a my się boimy, bo dla nas będzie to niewyobrażalny cios - napisali spółdzielcy wodzisławskiego Społem na Facebooku. Jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie, to Społem Wodzisław zapłaci rocznie około 120 tys. zł podatku. - Zanieśliśmy petycję do senatora Adama Gawędy i pani poseł Teresy Glenc. Napisaliśmy w niej m.in., cytując Krasickiego, że „wśród szczerych przyjaciół psy zająca zjadły”. Zobaczymy, co wyjdzie z tej petycji. W każdym razie 11 lutego w Warszawie będzie manifestacja - mówi Stanisław Kasznia, prezes Społem Wodzisław.

(tora)


Podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Zgodnie z postanowieniami projektu podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Projekt przewiduje również stawkę – 1,9 proc. od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy. Spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w 2016 r. Pieniądze te będą jednym ze źródeł finansowania programu 500 plus.

(opr. tora)