Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (776) Data wydania: 29.09.15
Czytaj e-gazetę

Tak wyglądają wnętrza pomieszczeń po KWK Anna

Przedstawiciele Pszowa oglądali budynki będące pozostałością po kopalni Anna. Teraz zastanowią się, czy warto starać się o przejęcie obiektów.

PSZÓW 16 września odbyła się wizja lokalna na terenie byłej kopalni Anna. Wzięli w niej udział pszowscy radni, urzędnicy oraz burmistrz i jej doradca. - Oglądamy stan obiektów pokopalnianych, by następnie wspólnie z radą zastanowić się, czy jest zasadność starania się o przejęcie ich na rzecz miasta - mówi burmistrz Katarzyna Sawicka-Mucha.

W pierwszej kolejności uczestnicy wizji weszli do wielokondygnacyjnego budynku byłego NOT-u, zwanego „Kasynem”. Od razu dało się zauważyć, że część pomieszczeń jest zupełnie uprzątnięta. Inne natomiast przypominały krajobraz jak po ewakuacji. Niektóre wyglądały tak, jakby załoga w pośpiechu opuszczała budynek - na biurkach i podłogach walały się notatki, gazety, dokumenty, kalendarze czy zdjęcia.

Szybko okazało się, że budynek byłego NOT-u nie jest w najlepszym stanie. Obiekt, który przez konserwatora został wpisany do rejestru zabytków, wymaga kosztownego remontu i dostosowania do obowiązujących przepisów. - Instalacje są w stu procentach do wymiany, stolarka okienna do wymiany, tak samo posadzki i stropy. Nie wiadomo też, w jakim stanie jest dach - usłyszeliśmy od pszowskich urzędników.

Następne uczestnicy wizji przeszli do budynków cechowni, hali sportowej i tak zwanego dyrektorowca. Zobaczyli też budynek BHP oraz korty.

- Wystosowaliśmy pismo do Zakładu Zagospodarowania Mienia z pytaniem, czy i w jakiej formie mogłoby dojść do przekazania nieruchomości miastu - mówi burmistrz Katarzyna Sawicka-Mucha. Dodaje, że miasto na pewno nie kupi budynków za kwoty, które do tej pory proponował Zakład Zagospodarowania Mienia (cena szacunkowa budynku NOT-u na stronie internetowej ZZM wynosi 1,36 mln zł). W grę wchodzi nieodpłatne przejęcie lub zakup za symboliczne kwoty. - Wstępnie miasto byłoby zainteresowane budynkiem NOT-u, cechownią i halą sportową. Gdybyśmy przejęli te obiekty, to rewitalizacja mogłaby odbyć się wyłącznie dzięki środkom z programów unijnych. Samo miasto nie udźwignęłoby kosztów rewitalizacji. Najpierw jednak czekamy na odpowiedź zwrotną z Zakładu Zagospodarowania Mienia - wyjaśnia burmistrz Katarzyna Sawicka-Mucha.

A na co mogłyby zostać przeznaczone obiekty? Wizje są różne, ale za wcześnie, by mówić o konkretach - jeden z pomysłów to przygotowanie mieszkań socjalnych lub komunalnych.

(mak)