Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (774) Data wydania: 15.09.15
Czytaj e-gazetę

Mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych – dlaczego ten zawód jest wart uwagi?

Zawodowcy

Jednym z zawodów poszukiwanych na rynku pracy jest mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. W zakres pracy w ramach tego zawodu wchodzą prace montażowe i obsługowe, które wykonuje pracownik zajmujący się montażem, uruchamianiem, obsługiwaniem obejmującym naprawę i konserwację urządzeń automatyki przemysłowej. Praca w tym zawodzie wymaga zespołowego działania i oparta jest na współpracy, szczególnie w zakresie zadań związanych z montażem układów automatyki.

Do typowych zadań zawodowych mechanika automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych należy między innymi:

• udzielanie informacji użytkownikom (operatorom) o zasadach i wymogach prawidłowej eksploatacji urządzeń;

• produkcja, obsługa, naprawa i konserwacja urządzeń i przyrządów precyzyjnych, przede wszystkim aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki sterująco-regulującej;

• wykonywanie napraw oraz przeprowadzanie kontroli jakości wykonanych przez siebie prac z zakresu instalowania, regulowania i naprawiania urządzeń automatyki przemysłowej;

• uruchamianie, obsługiwanie, lokalizowanie uszkodzeń oraz diagnozowanie przyczyn zaistniałych uszkodzeń w urządzeniach automatyki przemysłowej;

• czytanie i sporządzanie dokumentacji technicznej;

• wykonywanie elementów konstrukcyjnych urządzeń automatyki, przeprowadzanie prób działania mechanizmów precyzyjnych po naprawie, regulacji lub konserwacji.

Nowoczesne gałęzie przemysłu maszynowego, wykorzystujące osiągnięcia mechaniki precyzyjnej należą do ważnych i rozwijających się gałęzi gospodarki w naszym kraju. W wielu przedsiębiorstwach różnych gałęzi przemysłu coraz powszechniej stosowane są układy automatyki, zautomatyzowane linie produkcyjne wymagające zatrudnienia pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Mechanicy automatyki przemysłowej mogą prowadzić własną działalność gospodarczą lub pracować na stanowiskach monterów i konserwatorów układów automatyki przemysłowej, pracowników technicznej obsługi i serwisu zautomatyzowanych linii przemysłowych. Miejsca pracy to:

• działy utrzymania ruchu oraz obsługi technicznej zakładów użytkujących aparaturę kontrolno-pomiarową,

• zakłady pracy wyposażone w elementy automatyki przemysłowej, układy sterowania, aparaturę kontrolno-pomiarową, zautomatyzowane urządzenia precyzyjne (np. branża przemysłu samochodowego, chemicznego, przeróbki tworzyw sztucznych, itp.),

• zakłady produkujące (także prowadzące usługi w zakresie instalowania, przeglądu i naprawy),

• przedsiębiorstwa produkcyjne przemysłu elektronicznego lub maszynowego (wytwórnie sprzętu elektrycznego i elektronicznego, lotniczego oraz mechaniki precyzyjnej, obrabiarek CNC),

• montaż, demontaż, naprawa zautomatyzowanych urządzeń dla różnych przeznaczeń oraz wszelkiego rodzaju urządzeń precyzyjnych (maszyny budowlane, samochody, tabor kolejowy, samoloty).

Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej. Mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych z wykształceniem zawodowym jest wykwalifikowanym robotnikiem. Może kontynuować kształcenie na poziomie technikum, jednakże wymaga to wyboru zawodu pokrewnego (np. technik mechanik, technik mechatronik), ponieważ nie ma bezpośredniej kontynuacji kształcenia dla mechanika automatyki przemysłowej. Może również podnosić swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach (np. tokarz, ślusarz, optyk), co wzmocni jego pozycję na rynku pracy.

Podział zawodów na kwalifikacje czyni system kształcenia elastycznym, umożliwiającym uczącemu się uzupełnianie kwalifikacji stosownie do potrzeb rynku pracy, własnych potrzeb i ambicji. Dla zawodu mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych wyodrębniono jedną kwalifikację: M.16. Montaż i obsługa układów automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych.

Wykształcenie w tym kierunku można zdobyć na Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym w Powiatowy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Jest to nowa forma kształcenia, która w ciągu dwóch semestrów pozwoli opanować umiejętności niezbędne w tym zawodzie. Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy kończy się egzaminem zewnętrznym, po którym otrzymuje się dyplom uzyskania kwalifikacji w zawodzie, wydany przez OKE. Kształcenie w tej formie jest całkowicie bezpłatne. Nabór trwa.

Aleksander Tlołka – nauczyciel w PCKU www.cku.wodz.pl