Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (773) Data wydania: 08.09.15
Czytaj e-gazetę

Biura urzędu gminy pod sklepy? Izba regionalna w przedszkolu?

MARKLOWICE

Niewykluczone, że część biur na parterze budynku urzędu gminy przeznaczone będą pod wynajem prywatnym firmom czy instytucjom, na podobnej zasadzie, na jakiej pomieszczenia zajmują tam ING Bank Śląski oraz Poczta Polska. Biura zajmowane obecnie przez gminę zostałyby przeniesione do wolnych pomieszczeń w tzw. starym przedszkolu. Pierwotnie tamten obiekt gmina zamierzała przeznaczyć pod wynajem. Budynek, choć liczy 170 lat, jest wyremontowany, a od przenosin przedszkola do nowego obiektu stoi pusty. Okazało się jednak, że zmiana przeznaczenia obiektu wymaga załatwienia tylu formalności, iż łatwiej będzie przenieść tam gminne służby, np. administrację opieki społecznej, czy Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, a prywatnym podmiotom zaproponować biura w siedzibie gminy. Wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz mówi, że jest również pomysł przeznaczenia największej sali w dawnym przedszkolu pod izbę regionalną, o której utworzenie zabiega Towarzystwo Miłośników Marklowic. - Mówi się o tym już od lat. Obiecywałem to już kilka razy Towarzystwu i jest mi przykro, że dotąd tego się nie udało zrealizować - mówi wójt. Izba miała powstać w przejętym przez gminę budynku po starej aptece. - Ale okazało się, że jest program na tworzenie Gminnych Centrów Informacji. Kiedy dowiedziałem się, że mogę dostać na to 50 tys. zł, przeprosiłem Towarzystwo, ale oświadczyłem, że jednak nie mogę im dać tego pomieszczenia. Był bowiem warunek, że GCI musi mieścić się w centrum miejscowości i być dostosowane do wymogów niepełnosprawnych, a ten budynek to spełniał - wyjaśnia wójt. Miłośnikom Marklowic lokalizacja w dawnym przedszkolu jest znana. - Podoba nam się ta lokalizacja. Budynek jest adekwatny pod izbę, jest też w dobrym miejscu gminy. Co jakiś czas monitujemy u pana wójta w tej sprawie, wiemy, że to na razie plan - mówi Michalina Pasz, wiceprezes TMM. Tłumaczy, że Towarzystwo ma sporo pamiątek o Marklowicach, najwięcej prezes Józef Kłosok, w tym model samolotu, który rozbił się w okolicy w 1944 r. Póki co eksponaty są składowane w różnych miejscach, np. w ośrodku sportu, w GCI.

(tora)