Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (768) Data wydania: 04.08.15
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Moja żona ma decyzję o przyznaniu emerytury, w której zaliczono 36 miesięcy nieskładkowych - urlop wychowawczy na dzieci. Czytam, że od 1 maja zmieniły się przepisy i powinna mieć to policzone tak, jak lata składkowe. Żona ma emeryturę z kapitałem początkowym. Kiedy dostanie wyższą?

Jeśli ktoś już ma przyznane świadczenie, to sam musi złożyć do ZUS wniosek o jego przeliczenie. Zatem, aby ZUS na nowo przeliczył emeryturę żona musi wystąpić z wnioskiem. Wypłata świadczenia w nowej wysokości następuje od miesiąca, w którym złożono wniosek.


Urodziłam się w styczniu 1948 roku. Od 2008 r. pobieram emeryturę. Złożyłam w ZUS wniosek o przeliczenie mi urlopu wychowawczego po 1,3, zamiast 0,7, ale mi odmówiono. Osiągnęłam powszechny wiek emerytalny, mam wymagane okresy składkowe i nieskładkowe, kontynuowałam ubezpieczenie po przejściu na emeryturę. Chciałabym mieć obliczony kapitał początkowy, czy jest taka możliwość?

Żeby zaliczyć pani urlop wychowawczy po 1,3 proc. za każdy rok, musiałaby pani mieć obliczony kapitał początkowy, bo zmiany dotyczą wyłącznie liczenia urlopu wychowawczego w kapitale początkowym. Kapitał obliczany jest osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., pani więc to nie dotyczy. Pani ma obliczone świadczenie według starych zasad.

Żeby skorzystać na przepisach obowiązujących od 1 maja, musiałaby mieć pani obliczoną emeryturę w wieku powszechnym, czyli po ukończeniu 60 lat, według nowych, zreformowanych zasad, które uwzględniają kapitał początkowy. W niektórych przypadkach osoby urodzone do końca 1948 roku, których nie objęła reforma, mogą mieć obliczona emeryturę według zasad kapitałowych (zreformowanych). Muszą jednak łącznie spełnić warunki: z wnioskiem o emeryturę wystąpić po 31 grudnia 2008 r. i po przejściu na emeryturę kontynuować ubezpieczenie emerytalno-rentowe, czyli pracować. Pani nie spełnia już pierwszego warunku, bo na emeryturę przeszła w 2008 roku. Niestety, w kwestii urlopu wychowawczego zmiany obowiązujące od 1 maja pani nie dotyczą.


Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą. Przez kilka miesięcy miałam problemy finansowe i w regulowaniu składek mam zaległości za 4 miesiące. Nie jestem w stanie opłacić zaległości jednorazową wpłatą. Czy mogę je uregulować w miesięcznych ratach?

Oczywiście. w tym celu należy złożyć do ZUS umotywowany wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty wraz z dokumentacją umożliwiającą ocenę pani sytuacji finansowej, a także dokumentacją dotyczącą pomocy publicznej. Dokumenty można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub elektronicznie.