Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (761) Data wydania: 16.06.15
Czytaj e-gazetę

Mazel tow – o znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej

Warsztaty kultury i tańca żydowskiego w miejscowym gimnazjum

GORZYCE W gimnazjum odbyły się warsztaty kultury i tańca żydowskiego. Realizowała je Dorota Herok, absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca w Ustroniu, instruktorka z Cieszyna, prowadzącą zespół taneczny Klezmer.

Warsztaty rozpoczęły się od przedstawienia genezy i znaczenia tańca w kulturze żydowskiej. Uczestnicy zajęć – w sumie 60 uczniów - dowiedzieli się, że początki tańca w kulturze żydowskiej związane są ściśle z kultem Boga. Tańczono tylko po to, aby oddać chwałę Najwyższemu, np. wtedy gdy Izraelici chwalili Boga, który potopił w Morzu Czerwonym „konia i jeźdźca”, czyli ścigające ich wojska faraona. Miriam – siostra Mojżesza, wraz z innymi kobietami wyrażały swą radość, uderzając w bębenki i tańcząc. Również Dawid i cały Izrael  tańczyli przed Bogiem, gdy król sprowadził Arkę Przymierza. Jedno z powiedzeń chasydzkich brzmi: „Dwa razy się modli, kto tańczy”. Nic więc dziwnego, że w języku hebrajskim istnieje aż jedenaście słów oznaczających „taniec” np. „jagil”, czyli „wiruj z całą mocą”, „habal”, tzn. „wiruj rękami, ciesz się, skacz z radości, wesel się całą mocą”.

Żydzi co piątek, w dzień szabatu, przy kolacjach szabatowych tańczą. Często też w szkołach, na przerwach. Dużo tańczą podczas świąt. Powodem do tańca staje się również wizyta gości. Gdy przychodzą, gospodarze tańczą na ich cześć. Kobiety – osobno, mężczyźni – osobno. Mężczyźni są w tańcu bardziej widoczni. Najpierw się modlą, potem – tańczą i śpiewają. Bez muzyki. Od 1948 roku, czyli po utworzeniu państwa Izrael, tworzone są nowe tańce. Jednym z nich jest „Hora chedera” - taniec wojenny, w którym mężczyźni oddają walkę o swoją rodzinę, swoje kobiety, swój lud. Tańczy się też przy zaślubinach młodej pary, która stoi pod baldachimem (chupa). Nie mają ślubnych obrączek, ale pierścień. Pan młody kładzie na ziemi kielich i rozbija go, a wszyscy krzyczą : „Mazel tow”, czyli „raduj się, skacz, powodzenia”, a następnie wszyscy goście tańczą wokół. W kulturze żydowskiej tańczy się w kole, które jest symbolem jedności, równości i wspólnoty. Stosuje się proste kroki.

red.