Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (758) Data wydania: 26.05.15
Czytaj e-gazetę

Ruszył proces oskarżonego o zabicie czwórki dzieci

25 maja w błysku fleszy ruszył proces Dariusza P. W rybnickim wydziale zamiejscowym Sądu Okręgowego w Gliwicach stawił się tłum dziennikarzy chcących relacjonować proces w sprawie jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni ostatnich lat.

RYBNIK, JASTRZĘBIE ZDRÓJ Jeszcze przed procesem pełnomocnicy poszkodowanych wnosili o utajnienie rozprawy ze względu na bolesne okoliczności. Przeciwny temu był oskarżyciel publiczny. Z uwagi na ważny interes społeczny sędzia Ryszard Furman oddalił wniosek pełnomocnika poszkodowanych. - Trudno twierdzić, że obecność mediów na sali będzie krępować strony. Jedną z fundamentalnych zasad postępowania karnego jest jego jawność - uzasadniał decyzję. Prokurator Rafał Spruś przez blisko półtorej godziny odczytywał akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi P. Samo wyliczanie obrażeń jakich doznały dzieci i żona oskarżonego zajęło kilkanaście minut. W trakcie odczytywania aktu oskarżenia zasłabła matka Dariusza P. Z aktu oskarżenia wynikało, że Dariusz P. próbował podłożyć ogień w kilku miejscach. Podpalił między innymi foliowy worek z butelkami, bukiet kwiatów, terrarium żółwia. - Oskarżony wyniósł wartościowe rzeczy do innych pomieszczeń. Inne zostawił obok ognisk pożaru aby ogień szybko się rozprzestrzenił. Obok kabla od konsoli Playstation znaleziono szczątki myszy polnej. Jej ułożenie miało sugerować przegryzienie kabla i spowodowanie zwarcia instalacji. Przeprowadzone przez biegłych z zakresu mechanoskopii badania wykazały, że kabel został uszkodzony w wyniku przecięcia narzędziem tnącym, jednoostrzowym, np. nożem. Z kolei biegli z zakresu patomorfologii i weterynarii sądowej stwierdzili natomiast, że powodem padnięcia myszy był uraz mechaniczny, a nie działanie prądu elektrycznego - wyliczał prokurator Spruś.

Najmłodsza ofiara miała cztery latka

Przypomnijmy, 10 maja 2013 roku w jednym z domów w Jastrzębiu Zdroju, doszło do wybuchu pożaru. Wezwani na miejsce strażacy z palącego się domu ewakuowali zgłaszającego Wojciecha P. oraz 5 kolejnych osób, wobec których ratownicy medyczni podjęli czynności reanimacyjne. Na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon Justyny P. (lat 18). Kolejna osoba – Agnieszka P. (lat 4) zmarła w drodze do szpitala. W  dniu 11 maja 2013 roku w szpitalu zmarła Joanna P. (lat 40) oraz Marcin P. (lat 9), a w  dniu 13 maja 2013 roku Małgorzata P. (lat 13). Jedynym członkiem rodziny, który nie odniósł żadnych obrażeń był Dariusz P., ojciec dzieci i mąż Joanny P., który w tym czasie miał przebywać w swoim warsztacie w Pawłowicach. W wyniku przeprowadzonych czynności procesowych ustalono, że to właśnie on jest sprawcą tej zbrodni. Obecny na miejscu pożaru komendant straży pożarnej zwrócił uwagę, że Dariusz P. bardzo szybko pojawił się na miejscu, nawet jak na warunki nocne. Kiedy dowiedział się, że część dzieci tylko się podtruło dymem złapał się za klatkę piersiową, mówiąc, że mu słabo. Z analizy logowań telefonu komórkowego stale użytkowanego przez Dariusza P. wynikało, że w czasie inicjacji pożaru oraz w czasie kiedy Wojciech P. wykonywał połączenia na numer alarmowy 112, oskarżony znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie swojego domu w Jastrzębiu Zdroju. Oskarżony nie odbierał jednak połączeń od syna zdając sobie sprawę – co potwierdziły późniejsze jego zachowania – że istnieje możliwość lokalizacji telefonu komórkowego w oparciu o przekaźniki BTS. Do syna oddzwonił dopiero po godzinie.

Waldi mi kazał

W toku prowadzonego śledztwa Dariusz P. utrudniał postępowanie. Wysyłał sam do siebie sms-y, wielokrotnie zmieniał wersję. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa. W pierwszych wyjaśnieniach wskazywał, że telefon ujawniony w warsztacie w Pawłowicach został przez niego znaleziony. Twierdził, że pożar był efektem zwarcia instalacji elektrycznej. Nie kwestionował, że posiada znaczne zadłużenie. W trakcie kolejnego przesłuchania Dariusz P. wyjaśnił, że jego zachowaniem kierował „nieistniejący” Waldi. Dodał, że szczegółowe okoliczności pożaru znał od funkcjonariuszy Policji, którzy prowadzili czynności na miejscu zdarzenia. W toku prowadzonego śledztwa oskarżonego poddano badaniom przez biegłych lekarzy psychiatrów, a następnie na wniosek tych biegłych, obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Biegli lekarze psychiatrzy, w opinii wydanej po przeprowadzeniu obserwacji psychiatrycznej stwierdzili, że  w czasie popełnienia zarzuconego mu czynu Dariusz P. nie miał zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem. Może brać udział w toczącym się postępowaniu przygotowawczym oraz może stawać przed sądem. U oskarżonego biegli stwierdzili cechy osobowości psychopatycznej. - Dariusz P. przekonywał między innymi, że ma poważne zaburzenia pamięci. Nie pamiętał całych lat życia, ale pamiętał doskonale np swoją ścieżkę rozwoju zawodowego. Niezwykle barwnie opisywał również swoje kontakty z nieistniejącym Waldim. Te  były coraz barwniejsze, wręcz karykaturalne - wyliczał prokurator. Podczas obserwacji raz był załamany i płaczliwy. Innym razem bardzo chętnie chodził na spacery, spotykał się z księdzem - wyliczał prokurator. Już podczas śledztwa okazało się, że przed pożarem Dariusz P. wykupił rodzinie bardzo wysokie polisy na kilkaset tysięcy złotych.

Chcę wykrywacza kłamstw

Dariusz P. ma dużą zdolność wysławiania się. Ma powierzchowny urok, jednak cechuje go brak empatii. Jastrzębianin nie ma jednak zniesionej niepoczytalności. - Nie popełniłem zarzucanego czynu. Na początku chciałbym powiedzieć, że zrobiono ze mnie manipulanta, pozbawionego wszelkich uczuć psychopatę i zarozumialca, który zachował się gorzej od tyranów i ss-manów razem wziętych. Po zapoznaniu się z aktami sprawy, zauważyłem między innymi, że kilka biegłych wydając swoje opinie, zamiast oprzeć się na swojej wiedzy i bogatym doświadczeniu, opierali się na aktach sprawy. Z ogromnym zdziwieniem czytałem opinie biegłego z zakresu pożarnictwa i psychiatrów, które moim zdaniem zostały sporządzone pod dyktando prokuratury. Świadomy tego, wiem, że wszelkie próby wyjaśnień będą brane za moja manipulację. Bardzo się cieszę, że mogę stanąć przed wysokim sądem i wszystko wyjaśnić bez nacisku śledczych i zawistnych dziennikarzy - sojuszników prokuratury. Zgłaszam wniosek o przebadanie mnie na wykrywaczu kłamstw, czyli badania wariograficznego. Zanim wszystko opiszę, chciałem powiedzieć coś o mojej pięknej rodzinie, o ostatnich dniach przed tą niewyobrażalną tragedią. Moja kochaną żonę Asię poznałem w listopadzie. Po latach narzeczeństwa wzięliśmy ślub. To był piękny czas, choć nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Razem stworzyliśmy zgraną rodzinę, zgrane małżeństwo, nigdy się nie pokłóciliśmy. Nie zasnęliśmy nawet jednej nocy odwróceni do siebie plecami - mówił szlochając na sali.

Chciałem spłonąć

Na sali sądowej Dariusz P. opisywał porody swoich dzieci, ich dzieciństwo. - Śmiano się z nas, że już mamy tyle dzieci, że się nie zabezpieczamy. Było trudno, ale jakoś sobie staraliśmy radzić. Naprawdę straciłem pamięć i zapomniałem kilka lat życia. Żona mi wszystko przypominała. Nie zgadzam się z oskarżeniem, że działałem z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia, ponieważ czynu, o który mnie oskarżają nie popełniłem. Nie było żadnego podpalenia. Prokuratura twierdzi, że najpierw podpaliłem, a potem odjechałem jak tchórz i wróciłem po godzinie. Oświadczam, że niczego nie podpaliłem. Bluzy polarowe, worek foliowy zostały przeze mnie podpalone dzień po tragedii - wyjaśniał Dariusz P. -Dowiemy się dlaczego? - dopytywał sąd. - Tak, mieliśmy się udać do Cieszyna do córki Małgosi. Zmęczony czynnościami policyjnymi i w dziwnym stanie pojechałem od mamy do Ruptawy i chciałem ten dom całkowicie spalić i siebie w nim, po tej całej tragedii. Ale nie dało się w żaden sposób. Tego dnia padał deszcz, powietrze było bardzo wilgotne. Próbowałem podpalać w kilku miejscach, ale nic się nie chciało palić. Robiłem to nieudolnie, drżącymi rękami, ale nie wychodziło. Te pożary  polarów, worka i szafy miejsce dzień po głównym pożarze. W końcu położyłem się w naszym małżeńskim łożu. Popłakałem sobie i wróciłem do rodziny - przekonywał. Skąd więc wcześniejszy pożar? - To było zwarcie. Dzieci świeciły żółwiowi w terrarium latarenką na 9 V. Niewiem czy to było przyczyną pożaru, ale prokuratura tego nie sprawdziła - mówił.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 12 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Adrian Czarnota