Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (753) Data wydania: 14.04.15

Trójka rodzeństwa w bajkowym pokoju

„Piękne Anioły” wyremontowały kolejny dziecięcy pokój

SKRZYSZÓW 9-letnia Paulinka, 6-letnia Justynka i 11-letni Kuba ze Skrzyszowa cieszą się ze swojego nowego, pięknego pokoju. Wyremontowało je krakowskie Stowarzyszenie „Piękne Anioły”. To już siódmy dziecięcy pokój w gminie Godów, który wypiękniał dzięki ich wsparciu.

Meble napite wody

Mama dzieci, Joanna Murawska, odkąd trzy lata temu zmarł jej mąż, sama wychowuje swoje pociechy. Po śmierci męża zmuszona była wziąć sprawy w swoje ręce, z 700 zł renty trudno przecież wyżyć. Zrobiła więc prawo jazdy, ostatnio znalazła dorywczą pracę. Rodzina mieszka w wynajmowanym, ponad stuletnim domu. Największym problemem jest tu wszechobecna wilgoć. Najgorzej wyglądał właśnie pokój dzieci. - Wilgoć siedzi w murach, gdy tylko pojawiała się na ścianie skuwałam tynki, kładłam nowe, malowałam. Próbowałam też walczyć z grzybem stosując środki chemiczne. Ale to wszystko jest na krótką metę - opowiada pani Joanna. - Grzyb pojawił się nawet na materacu z łóżka Kubusia. Meble były tak napite wodą, że woda po prostu z nich kapała.

Wszystko nowe

Jak mówi pani Joanna „Piękne Anioły” same znalazły jej rodzinę. - Rozmawiałam przypadkiem z panią Moniką Sobik, (członkini Stowarzyszenia i pracownica socjalna Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Godowie - przyp. red.) która zaproponowała mi wyremontowanie pokoiku dzieci. Pomysł bardzo mi się spodobał.

I tak w ekspresowym tempie, w ciągu 2 tygodni odmieniono pokój dzieci. Po raz pierwszy mogły go zobaczyć tuż przed Wielkanocą. Wszystko tu jest nowe: podłoga, sufity, ściany, meble, instalacja elektryczna, gniazdka elektryczne. Teraz każde dziecko ma swoje miejsce do nauki. Jest bajecznie kolorowo.

Wielu darczyńców

W pomoc rodzinie ze Skrzyszowa zaangażowało się wiele osób. Pracowali tu trzej osadzeni z Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju. Jeden z nich w okresie remontu wyszedł na wolność, ale pomoc dzieciom tak go wciągnęła, że przychodził dalej pomagać i deklaruje dalszą współpracę z „Pięknymi Aniołami”. Były osoby, które wpłaciły pieniądze na zakup mebli, pomagali mieszkańcy Skrzyszowa, szkoła i przedszkole, urząd gminy Godów. Darczyńcy ofiarowali dzieciom słodycze, ubrania, ktoś zaprosił do kina, ktoś inny na lody.

Radość

- Hurra, ale pokój - cieszyły się dzieciaki. - Wszystko się nam tu podoba. Najmniejsza Justynka, która nie mogła się doczekać rozpakowania prezentów i co rusz podglądała co jest w kolorowych torbach, nie posiadała się z radości po ich otwarciu. Od razu ubrała kilka nowych spódnic na raz i szczęśliwa przechadzała się po pokoju.

A „Piękne Anioły” już planują kolejne remonty. Następny prawdopodobnie odbędzie się w gminie Gorzyce.

(abs)