Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (753) Data wydania: 14.04.15

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam niepełnosprawną córkę, w lipcu skończy 18 lat. Do tej pory pobierałam na nią zasiłek pielęgnacyjny. Czy jak moje dziecko stanie się dorosłe, to czy ZUS będzie jej płacił rentę?

Matka Kasi

Po ukończeniu przez córkę 18. roku życia będzie mogła ona złożyć w ZUS wniosek o rentę socjalną. Warunkiem przyznania tego świadczenia jest uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda takie orzeczenie, córce przyznanie renta socjalna. Od 1 marca 2015 r. renta socjalna wynosi 739,58 zł.


Na emeryturę przejdę w przyszłym roku. Będzie ona liczona już całkowicie według nowych zasad. Ile powinienem mieć wypracowanych okresów składkowych i nieskładkowych, żeby dostać emeryturę. Przyznam, że czasami zdarzyły mi się lata, kiedy nie miałem pracy i byłem na utrzymaniu żony.

Marta

W nowym systemie emerytalnym długość okresów składkowych i nieskładkowych nie wpływa na prawo do przejścia na emeryturę. Prawo to, według obecnych zasad przysługuje po spełnieniu przez ubezpieczonego wyłącznie warunku osiągnięcia wieku emerytalnego.


Od kilku miesięcy jestem bez pracy i środków do życia. Chciałbym złożyć wniosek o emeryturę częściową. Gdyby udało mi się po jakimś czasie znaleźć zatrudnienie, to czy podjęcie pracy pozbawiłoby mnie prawa do tej emerytury?

Piotr


Nie, osoby pobierające emeryturę częściową mogą pracować i zarabiać bez żadnych ograniczeń. Przy ustalaniu prawa do emerytury częściowej nie mają bowiem zastosowania przepisy dotyczące zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalno-rentowych.


Kto może skorzystać z częściowej emerytury?

Wojtek


Emerytura częściowa przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli spełni łącznie następujące warunki: kobieta urodzona po 31 grudnia 1958 r., która nie osiągnęła podwyższonego wieku emerytalnego, ale ukończyła 62 lata i udowodniła co najmniej 35 lat okresu składkowego i nieskładkowego, mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 r., który nie ma ukończonego podwyższonego wieku emerytalnego, ale ma ukończone 65 lat oraz co najmniej 40. Letni okres składkowy i nieskładkowy. Z emerytur częściowych można korzystać od stycznia 2014 r. Na razie uprawnieni są jedynie mężczyźni urodzeni w 1949 r. Kobiety – tylko te urodzone w I kwartale 1959 r. – będą mogły przejść na emeryturę częściową w 2012 r.