Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (752) Data wydania: 07.04.15
Czytaj e-gazetę

Ekonomia i prawo nadal w cenie

Zawodowcy

Planując swoją edukację, a nawet karierę zawodową warto rozważyć nie tylko ofertę uczelni wyższych, ale także szkół policealnych, czy skorzystać z nowych możliwości oferowanych przez tzw. kwalifikacyjne kursy zawodowe. Szkoły policealne są często traktowane przez osoby, które nie zdały matury, jako wyjście awaryjne lub są sposobem na „przeczekanie” roku. Co prawda ukończenie policealnej rachunkowości, administracji, czy informatyki to nie to samo co licencjat, czy magister, jednak ważne jest przecież, by pogłębiać wiedzę z dziedzin, z którymi chcemy związać się w przyszłości, a dzięki temu kolejny rok nie będzie czasem straconym. Nauka w szkole policealnej trwa z reguły dwa lata, na kwalifikacyjnym kursie zawodowy (KKZ) od 4 do 9 miesięcy. W tym czasie nabywa się wiedzę teoretyczną i praktyczną  w zakresie danej kwalifikacji w zawodzie.

Każdy może skończyć kurs

W dobie, kiedy usługi mają być jednym z filarów gospodarki, coraz więcej osób zamiast „wkuwać” teorię na studiach wybiera możliwość nabywania praktycznych umiejętności. Rosnąca liczba zakładanych firmy powoduje, że branża ekonomiczno - usługowa chociaż już dawno wieszczono jej zmierzch, ma się nie tylko dobrze, ale wręcz intensywnie się rozwija. Ekonomista, księgowy, kadrowa, specjalista ds. kadr i płac, pracownik administracji to tylko niektóre z kierunków, które można ukończyć zarówno w szkole policealnej jak i na tzw. KKZ- cie. Warto dodać, iż uczestnikiem KKZ może być każdy, natomiast tytuł technika może zdobyć już tylko osoba posiadająca wykształcenie średnie.

Rachunkowość

Słuchacz na kierunku technik rachunkowości ma możliwość zdobycia dwóch odrębnych kwalifikacji tzn. zdając egzamin z kwalifikacji A.36 Prowadzenie rachunkowości nabywa się tak ważną we współczesnej gospodarce wiedzę z zakresu prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, przy okazji nabywając umiejętności praktyczne w księgowaniu, a także istnieje możliwość zapoznania się z programami księgowymi. Jeśli dodamy kwalifikację A.65 Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu kadr i płac, a dodatkowo mają możliwość zapoznania się z uproszczonymi formami księgowości, co jest nad wyraz przydatne prowadząc własną działalność. Łącząc te kwalifikacje, zdając państwowe egzaminy, możemy się już poszczycić zawodem technika rachunkowości.

Przedsiębiorcy chcą wiedzieć

Coraz więcej osób, które prowadzą swój biznes widzi, iż warto poszerzać wiedzę z zakresu finansów, ubezpieczeń i tak nielubianych podatków, by na bieżąco orientować się w działaniach, czy dokumentacji tworzonej przez księgowego lub biuro rachunkowe. Im większa nasza wiedza, znajomość przepisów, tym mniej problemów, które na co dzień wynikają w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym bonusem wynikającym z ukończenia wspomnianych kwalifikacji jest fakt, iż mając tytuł technika rachunkowości i kończąc KKZ w kwalifikacji A35 Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji można uzyskać drugi tytuł technika tym razem ekonomisty.

Administracja bez tajemnic

Kolejnym ciekawym zawodem z przyszłością jest technik administracji. Szerokoprofilowe kształcenie w tym zawodzie stwarza możliwość zatrudnienia absolwentów w wielu obszarach życia społecznego i gospodarczego, w administracji publicznej i prywatnych przedsiębiorstwach. Kwalifikacja A.68 Obsługa klienta w jednostkach administracji jest jedyną w zawodzie technik administracji, a praca polega na rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów klientów administracji publicznej i nie tylko. Pracownik administracji sporządza dokumenty, w tym również finansowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. Bardzo istotna w tym zawodzie jest znajomość aktów prawnych: prawa pracy, prawa cywilnego, prawa administracyjnego. Jedną z ważniejszych umiejętności jest prowadzenie  postępowania administracyjnego  z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń biurowych oraz systemów informatycznych. Pracownik administracji posiada również umiejętności z zakresu zastosowania podstawowych przepisów niezbędnych przy podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Sporządza także analizy i sprawozdania finansowe. Wykwalifikowana kadra urzędnicza jest nadal potrzebna.

Anna Wilkowska, Jolanta Podleśny, Janusz Sokół
nauczyciele Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.