Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (741) Data wydania: 27.01.15
Czytaj e-gazetę

Unikatowe zegary na wystawie w muzeum


Tempus fugit – w świecie starych zegarów – tak nazywa się wystawa, którą od 30 stycznia będzie można oglądać w Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Znajdą się na niej unikatowe i najciekawsze zegary z regionu. Ekspozycję udało się przygotować dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Wodzisławia i okolic oraz wsparciu muzeum z Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Bytomia i izby regionalnej z Syryni. – Przede wszystkim bardzo cieszę się, że tak wiele osób, a większość z nich chce pozostać anonimowych, chciało włączyć się w organizację tej wystawy. To kolejna rzecz, którą organizujemy wspólnie z muzeum. Poprzednie wydarzenia w dużej mierze związane były z tematami wojskowymi. Teraz spróbowaliśmy czegoś nowego i efekt jest zadowalający – mówi wodzisławianin Mariusz Chłapek, jeden z inicjatorów.

Zegary w powiększeniu

W muzeum zobaczymy cenne zegary wiszące, eksponaty z XIX wieku czy zegary ludowe, jakie niegdyś wisiały w śląskich domach, od słonecznych po elektroniczne. Do eksponatów dołączone będą zdjęcia umożliwiające oglądanie zegarów w dużym powiększeniu. - Zdecydowaliśmy się na to z uwagi na osoby mające kłopoty ze wzrokiem. Zegarki na rękę są małe, więc ciężko byłoby dostrzec szczegóły – mówi Mariusz Chłapek. Inną atrakcją ma być działający zegarek z odkrytym mechanizmem umieszczony pod szkłem powiększającym. To z kolei umożliwi zapoznanie się z działaniem wszelkich trybików, zębatek, sprężyn na co dzień ukrytych przed ludzkim okiem.

- Dla mnie najcenniejszy jest naręczny zegarek wojskowy. Może z zewnątrz nie wygląda szczególnie, ale wiąże się z nim ciekawa historia – mówi kolekcjoner Mariusz Chłapek – To Hamilton z 1944 roku, który Fundacja Eleonory Roosevelt wydawała w podzięce za udział w II wojnie światowej – opisuje.

Wyjaśnia, że z racji zaangażowania wielu osób nie można wytypować jednego organizatora. To grupa pasjonatów kryjąca się pod nazwą Razem można więcej.

Zegarmistrze zdradzą tajniki

Do przedsięwzięcia zaangażowano także zegarmistrzów. – Zależy nam na tym, by dzięki tej wystawie zainteresowani dowiedzieli się wiele na temat mechanizmu i zasad działania zegarów – dodaje Mariusz Chłapek. – Wiedza na ten temat zamiera. Stąd wpadliśmy na pomysł zorganizowania prelekcji, podczas których zegarmistrzowie Roman Szerocki, Konrad Lamczyk oraz Mirosław Irzyk podzielą się informacjami na temat budowy i działania zegarów – uzupełnia.

Pierwsza wystąpienie będzie miało miejsce podczas wernisażu, a więc 30 stycznia o godz. 12.00. Zaś 1 lutego o 12.30 odbędzie się spotkanie adresowane do osób szczególnie zainteresowanych tematem. O oprawę muzyczna zadba DJ

Ogromny zegar dla dzieci

- Mamy zamiar przygotować także pełne atrakcji spotkanie dla najmłodszych, którzy będą mogli odwiedzić muzeum podczas ferii – mówi Kinga Kłosińska, pracownik wodzisławskiego muzeum i koordynator wystawy. Warto zaznaczyć, że najstarsza wzmianka źródłowa, udokumentowana przez muzeum na temat znajdującego się w wodzisławskim zamku zegara pozłacanego bijącego pochodzi z 1584 roku. – Natomiast przy okazji wernisażu na dzieci czekać będzie miła niespodzianka – dodaje.

To wykonany przez Mariusza Chłapka i Adama Blutko z drewna zegar o wymiarach dwa na półtora metra, z kołami zębatymi, które każdy z milusińskich będzie mógł własnymi siłami uruchomić.

Wystawa będzie czynna do końca marca.

(tora)