Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (729) Data wydania: 04.11.14
Czytaj e-gazetę

Obudzę Wodzisław!

Rozmowa z Adamem Gawędą, kandydatem na prezydenta Wodzisławia.

Wiem, co można i trzeba zrobić, by ożywić to miasto. Nie będziemy jedynie odźwiernymi południowej bramy Polski

Adam Gawęda, lat 47, mgr inż. górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Żonaty, jedno dziecko. Związany z górnictwem, biznesem, samorządem lokalnym oraz polskim parlamentem. Pełnił wiele ważnych funkcji kierowniczych i menedżerskich. Obecnie w Centrali Kompanii Węglowej jest koordynatorem strategii korporacyjnej oraz pełnomocnikiem zarządu w projektach realizowanych pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. W czasie kilkunastoletniej pracy samorządowej był Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu. W 2007 roku został wybrany Posłem na Sejm RP, reprezentując w parlamencie ziemię wodzisławską.

- Dlaczego zdecydował się Pan ubiegać o fotel prezydenta miasta?

- Obserwacja poczynań obecnego prezydenta, brak perspektyw rozwoju Wodzisławia skłoniła mnie do bardziej zdecydowanych kroków. Podjąłem decyzję o bezpośrednim zaangażowaniu się w sprawy mojego miasta. Dotychczasowa praca daje mi legitymację do takiego wyboru. Całe moje życie zawodowe i publiczne związane było z ziemią wodzisławską i jej problemami. To właśnie dotychczasowa praca zawodowa, samorządowa i poselska dały mi wiedzę, doświadczenie i kompetencje. Karierę zawodową zaczynałem od stażysty na kopalni. Później byłem sztygarem, nadsztygarem aż w końcu zostałem szefem odpowiedzialnym za realizację wielomilionowych inwestycji, które zakończyłem z sukcesem. Nie jestem nowicjuszem w pracach samorządowych. Byłem trzy kadencje w radzie powiatu wodzisławskiego, wiceprzewodniczącym rady oraz szefem klubu radnych Forum Samorządowego. Jako poseł poświęciłem się sprawom regionu i swojego miasta. Pracowałem m.in. w komisji zajmującej się górnictwem i energetyką.

- Czy trzy kadencje w samorządzie wodzisławskim były zwieńczone sukcesem?

- Przyznam, że początki były bardzo trudne. Przypomnę, że to była pierwsza kadencja po reformie samorządowej. Przygotowaliśmy podwaliny Powiatu Wodzisławskiego, na czele którego stał wtedy starosta Jerzy Rosół. Aktywnie uczestniczyłem w tworzeniu „Strategii Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego”. W drugiej kadencji wspólnie ze Starostą Wodzisławskim dr inż. Janem Materzokiem działaliśmy na rzecz przyśpieszenia budowy autostrady A1, dzięki  czemu powstała ponad 10 lat wcześniej niż było to pierwotnie planowane. Pamiętajmy, to był nasz wspólny sukces.

- Trzecia kadencja była niepełna, bo został pan posłem…

- Tak, ale nie zapomniałem o moim mieście Nadal wspierałem samorządy, głównie powiatu wodzisławskiego. Aktywnie działałem z wójtem gminy Lubomia dr Czesławem Burkiem przy budowie zbiornika Racibórz Dolny. Zabiegałem o bezpłatną autostradę A1 i A4 dla mieszkańców naszej aglomeracji. Wykorzystałem swoje doświadczenie zawodowe w pracy nad bezpieczeństwem i funkcjonowaniem kopalń. Byłem przecież jedynym górnikiem w polskim parlamencie.  Opracowałem autorski projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Przyjęta ustawa pozwala wspierać finansowo przedsiębiorstwa wykorzystujące metan i chronić środowisko. Zainicjowałem debatę w Sejmie na temat lepszego wykorzystania złóż rodzimych, w tym głównie węgla kamiennego, metanu i gazu łupkowego.

- Co dla wodzisławian oznaczać będzie zamiana Kiecy na Gawędę?

-  To będzie widoczna zmiana w jakości zarządzania i prowadzenia inwestycji w mieście. Posiadam duże doświadczenie zawodowe, samorządowe i poselskie oraz liczne kontakty z zapleczem naukowym, menedżerskim i parlamentarnym, które wykorzystam kiedy zostanę prezydentem. Wiem co można i trzeba zrobić w Wodzisławiu, by ożywić to miasto i wyrwać je z wieloletniego letargu za kadencji Pana Kiecy. Z Wodzisławiem związany jestem od kilkudziesięciu lat i znam jego problemy. Tu prowadziliśmy z żoną swoją firmę. Dla tego miasta i całego powiatu poświeciłem sporą część swojego życia. Dzisiaj w Wodzisławiu nie ma hali targowej ani giełdy. Wybuduję z prawdziwego zdarzenia halę targową i giełdę warzywną, owocową, odzieżową, meblową itd. To wokół niej nastąpi ożywienie i napływ kupców. Ludzie nie będą już tylko wjeżdżać „południową bramą Polski” …  „lądując” ostatecznie w Rybniku. Chcę ich zatrzymać w naszym mieście na dłużej. 

Prezydent ósmy rok swoje pomysły pozostawia tylko w sferze deklaracji, mglistych obietnic i pustych planów. Rzeczywistość te wszystkie słowa weryfikuje brutalnie. Młodzi ludzie są rozczarowani i wyjeżdżają z tego miasta za pracą. Statystki są nieubłagane. Wodzisław jest miastem ze sporymi możliwościami, usytuowany w regionie transgranicznym z drogą krajową. Mamy bezpośredni dostęp do autostrady A1. Przedsiębiorcom zaproponuję ciekawą ofertę inwestycyjną.

- Czyżby dotychczas nie stworzono w mieście takiej oferty?

- Niestety prezydent rozproszył swoje działania nie dostrzegając właściwych problemów. Skupił swoją uwagę na budowaniu dobrego wizerunku, rocznie przeznaczając na promocję miasta ponad 2,5 mln zł, co przy tak ogromnym zadłużeniu jest działaniem bardzo nierozsądnym. Pomimo przynależności partyjnej (jest członkiem zarządu wodzisławskiej PO) nie załatwił modernizacji drogi wojewódzkiej 933, która już dziś lepiej by miasto komunikowała z autostradą, skupił natomiast swoją uwagę na kosztownym opracowaniu koncepcji drogi południowej, z której teraz miasto się wycofuje i zapowiada, że nie będzie to droga dwupasowa a jednopasowa. Pytam, to jaki to ma sens? Obecnie szacowany koszt to ponad miliard zł! Dzisiaj tylko Wodzisław nie ma dobrego połączenia z autostradą i jest jednym z najbardziej zadłużonych samorządów. Przypomnę, że w naszej kadencji udało się wybudować drogę łączącą Gorzyce z autostradą. Nie dziwmy się zatem, że brakuje nowych inwestorów. „Flagowa” inwestycja „Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza” realizowana przez miasto do dnia dzisiejszego jest niedokończona. Na placu budowy jest już drugi wykonawca i ogólnie panuje wielki chaos. Pierwotna kwota, ponad 12 mln zł, urosła już do ponad 16 mln zł. Miała zostać ukończona do 31 października 2013 r. Jeszcze 28 maja br. Pan Prezydent Mieczysław Kieca zapewniał „że nie ma żadnego zagrożenia dla terminowej realizacji kontraktu”. Brak rozliczenia to utrata 10 mln zł dotacji. Dla budżetu miasta może to mieć katastrofalne skutki. W odróżnieniu do obecnego prezydenta zapewnię właściwy nadzór nad realizowanymi inwestycjami.

- Co Pan proponuje wyborcom?

- Proponuję konkretne sprawy, którymi natychmiast się zajmę, kiedy zostanę prezydentem. Zapewniam, że wrażliwe społecznie problemy rozwiązywać będę w drodze pełnego dialogu. Podejmę działania, kierujące Wodzisław Śl. na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Obejmę wsparciem zarówno nowych jak i obecnie funkcjonujących przedsiębiorców. Każdy inwestor otrzyma pomoc ze strony urzędu. Będę rozwijał dobrą inicjatywę Izby Gospodarczej związaną z klastrem technologicznym. Utworzę strefę ekonomiczną i ściągnę inwestorów. Będą gwarantem tworzenia nowych miejsc pracy. Opracuję racjonalny system ulg poprzez włączenie obszarów aktywności gospodarczej do strefy ekonomicznej. Obecnie strefa nie istnieje. Mieczysław Kieca miał 8 lat, by ją utworzyć. Podejmę działania mające na celu oddłużenie miasta. Odwrócę niekorzystny trend wyprzedaży majątku miasta. Opracuję kierunki równomiernego rozwoju dla poszczególnych dzielnic. Będę dążył do rozwoju edukacji i nie będę zamykał szkół. Utworzę kartę 60+ dla seniorów. Wprowadzę sprawny system bezpieczeństwa oraz dobre połączenie Wodzisławia z miastami i gminami powiatu. Mieszkańcom zasobów komunalnych i członkom wspólnot zapewnię możliwość wykupu mieszkań na preferencyjnych warunkach, a uzyskane środki przeznaczę na podniesienie standardu lokali mieszkalnych, użytkowych i otoczenia, np. placów zabaw. Młodym ludziom stworzę możliwość powrotu do Wodzisławia i pozyskania tanich mieszkań komunalnych (osiedle „Batory”). Klubom i organizacjom sportowym zapewnię wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży. Zobowiązuję się do corocznego raportowania efektywności prowadzonych działań. Opowiadam się za realizacją przemyślanych inwestycji, prowadzonych pod właściwym nadzorem. W przeciwnych wypadkach dochodzi do wyrzucania pieniędzy w błoto.

Jestem przekonany, że tym oczekiwaniom sprostam a zdobyte doświadczenie jako poseł wykorzystam w pracy dla Wodzisławia Śląskiego.

- Dziękuję za rozmowę.

Adam Skowron


KIM JEST ADAM GAWĘDA

Izabela Kloc – Senator RP

Pracowaliśmy razem w Sejmie i mogę powiedzieć, że zawsze byłam pod jego wrażeniem. Jest pracowity i bardzo ambitny. Potrafi osiągać wyznaczone sobie cele.

dr Jarosław Gowin – były Minister Sprawiedliwości, Poseł RP

Adam Gawęda to pracowity i kompetentny człowiek. Doświadczenie, które zdobył w swojej pracy samorządowej i parlamentarnej sprawia, że jest świetnym kandydatem na stanowisko prezydenta Wodzisławia.

Dominik Kolorz – Szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności

Adam Gawęda to uczciwy człowiek, był dobrym Posłem, będzie dobrym Prezydentem.

dr Henryk Siodmok – prezes grupy ATLAS

Adam Gawęda – zaangażowanie, solidność i uczciwość.

dr inż. Jan Materzok – Starosta Wodzisławski w latach 2002-2006

Pan Adam Gawęda jest osobą znaną i kompetentną, ponieważ ma szerokie doświadczenie zawodowe, samorządowe i parlamentarne. Zna się na inwestycjach. Jako Wiceprzewodniczący Rady Powiatu pracował przy tworzeniu Strategii Powiatu Wodzisławskiego i co jest ważne słucha ludzi. Wykazuje wysoki poziom wiedzy ogólnej co dla pełnienia urzędu Prezydenta jest bardzo ważne.

dr Marian Drosio – Śląski Kurator Oświaty w latach 2006 – 2008

Jestem przekonany, że będzie realizował to, co dla miasta najważniejsze, czyli działał na rzecz tworzenia miejsc pracy, by powstrzymać odpływ młodych mieszkańców z Wodzisławia. Miasto pięknieje, ale pustoszeje.

prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek –Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Jestem przekonana, że pan Adam Gawęda jest gwarancją, że po oddaniu na niego głosu, będziecie Państwo wciąż mieli coś do powiedzenia. Wyjątkowość pana Adama polega na tym, że potrafi z uwagą słuchać ludzi, pytać, a dobre pomysły realizować.

dr inż. Andrzej Nehrebecki – Przewodniczący Grupy Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.

W trakcie wspólnej pracy w Parlamentarnym Zespole ds. Energetyki, z podziwem obserwowałem solidne przygotowanie merytoryczne, determinację i konsekwencję w działaniu Pana Posła Adama Gawędy. Najlepszym przykładem jego skuteczności było doprowadzenie do wprowadzenia „fioletowych” certyfikatów dla energii produkowanej, w wysokosprawnej kogeneracji, z metanu uwalnianego z kopalń.

HONOROWY KOMITET POPARCIA

prof. zw. Jan Ballarin – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach

dr Marian Drosio – Śląski Kurator Oświaty w latach 2006 – 2008

dr Jarosław Gowin – były Minister Sprawiedliwości, Poseł RP, były Rektor WSE im. ks. J. Tischnera

Grzegorz Kamiński – nauczyciel roku, historyk, Radny Rady Powiatu

Izabela Kloc – Senator RP

Dominik Kolorz – Szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności

dr inż. Jan Materzok – Starosta Wodzisławski w latach 2002-2006

Grzegorz Matusiak - poseł RP

dr inż. Andrzej Nehrebecki – Przewodniczący Grupy Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki

Ryszard Pojda – Poseł RP IV kadencji

prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek - Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

dr Henryk Siodmok – Prezes grupy ATLAS

Roman Trzaskalik – Prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum Sp. z o.o.

Ryszard Zalewski – Radny Rady Miasta Wodzisław Śląski