Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (703) Data wydania: 06.05.14

Uśmiechnięta Madonna odzyskuje blask

Starostwo przekazuje 20 tysięcy zł na konserwację obrazu Matki Boskiej Uśmiechniętej w Pszowie

PSZÓW Rada Powiatu Wodzisławskiego przychyliła się do wniosku Rzymskokatolickiej Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie i zdecydowała o przekazaniu 20 tys. zł na konserwację złoconej ramy obrazu Matki Boskiej Uśmiechniętej. Cudowny wizerunek Maryi został ostatni raz poddany renowacji w 2013 roku. Wówczas też konserwacją objęto ołtarz główny Bazyliki Mniejszej Narodzenia NMP w Pszowie. Wcześniejsze koncerwacje obrazu miały miejsce w 1959 r. oraz w 1976 r. Wtedy malarz wprowadził istotne zmiany w wizerunku aby zatuszować ślady kradzieży koron.

(tora)



Pszowska bazylika mniejsza to znany w regionie i kraju ośrodek pielgrzymkowy. Powodem budowy barokowej świątyni było sprowadzenie do Pszowa na początku XVIII w. kopii obrazu cudownego wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry w Częstochowie. Dotychczas istniejący kościół pw. Wszystkich Świętych nie był bowiem w stanie pomieścić coraz większej liczby pielgrzymów, przybywających do wizerunku Matki Bożej, bardzo szybko uznanego za cudowny i już w 1732 r. przyozdobionego koronami.

Oryginalny obraz MB Częstochowskiej został częściowo przemalowany przez artystę z Wodzisławia, Fryderyka Siedleckiego, który pozbawił wizerunek Jasnogórskiej Pani surowych bizantyjskich rysów i nadał im pogodny wyraz. Dzięki temu z czasem do obrazu przylgnęła nazwa Matka Boża Uśmiechnięta.

Początkowo obraz obnoszony był jako feretron w procesjach (gdyż miał dwustronny malunek; na odwrocie widniało przedstawienie św. Jadwigi), a także był dekorowany przez kobiety wieńcami kwiatów i czczony przez ówczesnego proboszcza i wikarego. W ślad za nimi coraz większa liczba wiernych modliła się przed wizerunkiem i paliła przed nim świece. Wkrótce odnotowano pierwsze przypadki uzdrowień. Niezwykłych łask doznali nie tylko parafianie, lecz także pątnicy z różnych zakątków Śląska. Powierzchnia obrazu szybko pokryła się więc wotami. Przypadki nadzwyczajnych uzdrowień spowodowały, że Kuria Biskupia we Wrocławiu w latach 1729 – 30 uznała obraz za cudowny i zarządziła jego koronację. Korony wykonał złotnik z Raciborza.

W 1809 r. rząd pruski skonfiskował większość darów wotywnych, chociaż kilka zachowało się do dnia dzisiejszego i wraz z późniejszymi wotami zostało zawieszonych w prezbiterium kościoła. Po raz drugi wota i korony zostały skradzione w 1976 r. Nowe klejnoty wykonane przez raciborskiego złotnika Kazimierza Mekeresza i poświęcone przez przebywającego w czerwcu 1979 r. na Jasnej Górze papieża Jana Pawła II uległy kolejnej grabieży w październiku 1989 r. Rekoronacja odnalezionymi i naprawionymi klejnotami została przeprowadzona we wrześniu 1990 r. przez biskupa Damiana Zimonia, a 8 marca 2002 r. arcybiskup Zimoń raz jeszcze dokonał koronacji w imieniu samego papieża (nomine et auctoritate Summi Pontificis).