Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (674) Data wydania: 08.10.13

Dla rodziców był Bolek i Lolek, dla nastolatków są japońskie komiksy

Dorota Palka pasjonuje się japońską sztuką cosplay

SKRBEŃSKO Różowa peruka z włosami do pasa, czarne uszy kota, wyraziście pomalowane oczy, biała bluzka i czerwono–czarny krawat, zielone spodenki. Tak wystylizowana 15–letnia Dorota Palka ze Skrbeńska do złudzenia przypomina postać z japońskiego komiksu.

Nastolatka, miłośniczka sztuki i kultury japońskiej jest jedną z nielicznych w naszym regionie cosplayerką. „Cosplay”  – skrót angielskiego „costume playing” oznaczającego przebieranie, swoje korzenie ma właśnie w japońskiej kulturze. Fani cosplaya przebierają się za postacie z mangi, (japońskie komiksy) anime, (filmy animowane) gier komputerowych i filmów japońskich. Postacie te wyróżniają m.in. duże, wyraziste oczy i kolorowe włosy.

Nie dziwactwo, ale fajna pasja

Po raz pierwszy Dorota, (dziś uczennica III klasy Gimnazjum w Gołkowicach) zainteresowała się japońskimi komiksami kiedy była jeszcze w podstawówce. – Koleżanka dostała kiedyś Play Station z japońską grą – wspomina. – Zainteresowała  mnie ta sztuka i chciałam ją bardziej poznać. W internecie znalazłam więcej gier z japońskimi postaciami. A że bardzo lubię malować zaczęłam szkicować te postacie.

Rodzice nastolatki nie byli zdziwieni niecodziennymi zainteresowaniami córki. Tata Doroty – Konrad od lat pasjonuje się sztuką i kulturą Japonii. To po nim Dorota odziedziczyła nietuzinkową pasję. – W naszym domu zawsze przewijała się japonistyka – mówi Sonia Palka, mama Doroty. Japonia fascynuje męża. W domu, czy ogrodzie mamy wiele elementów nawiązujących do kultury tego kraju. Kiedy córka po raz pierwszy pokazała mi w internecie japońską mangę początkowo wzbudzało to mój sprzeciw, że to takie dziwactwo. Ale potem uznałam, że to fajna pasja. Takie mają dziś dzieci zainteresowania. My mieliśmy Rumcajsa i Bolka i Lolka, a nasze dzieci korzystają z innych bajek – dodaje pani Sonia.

To mnie odpręża

Po japońskich komiksach przyszło zainteresowanie sztuką cosplay, czyli przebieraniem się za postacie z japońskich komiksów. Cosplay, który wywodzi się z Japonii, stał się modny także w Stanach Zjednoczonych. Potem zainteresowały się nim nastolatki na całym świecie, w tym także w Polsce. Czasem cospleyerzy spotykają się na pokazach, gdzie prezentują swoje japońskie stroje, tworzą też kilkuminutowe spektakle teatralne.

Dorota sama szyje sobie stroje, tworzy też maskotki. W domu ma cały stos książek instruujących jak wykonywać prace. – Sztuka japońska, komiksy, to coś co mnie odpręża – mówi. –  Najfajniejsze są kolorowe peruki. By zmienić wygląd nie muszę farbować włosów. Teraz marzą jej się specjalne soczewki, które zmieniają kolor tęczówki oka np. na czerwony.

Ulubioną postacią nastolatki jest Lucy. Jej stylizację skopiowała niemal całkowicie. Lucy ma różowe, długie włosy, które imituje peruka, brakuje tylko pluszowych, białych uszu.  Do tego biała bluzka i zielone spodenki.

Japonistyka, to jest to

Na co dzień trudno paradować przebranym za postacie z komiksów. Ale za to na wakacjach można sobie poszaleć. – W tym roku byliśmy na Mazurach. Wszędzie chodziłam w niebieskiej peruce – uśmiecha się gimnazjalistka. – Czasem ludzie patrzyli na mnie ze zdziwieniem, ale przyjmowali to z uśmiechem. A kiedy przyjechali Francuzi bardzo spodobał im się mój styl ubierania i wszyscy robili sobie ze mną zdjęcia.

Dzięki mandze i sztuce cosplay Dorota poznała już wiele japońskich zwrotów. Np. ohayo – to dzień dobry mówione rano, kombawa – dobry wieczór. Japoński to bardzo trudny język. – Jak ci idzie nauka? – pytam. – Jako tako – uśmiecha się piętnastolatka.

Dla Doroty manga i cosplay to nie chwilowe zauroczenie. Poważnie myśli o studiach japonistycznych. – Wiem, że to trudny kierunek, ale pasjonujący i przyszłościowy – mówi.

Tekst i zdj. Anna Burda–Szostek