Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (672) Data wydania: 24.09.13

Torebki na psie odchody tylko na pokaz?

Z psami na teren parku sensorycznego wchodzić nie wolno. Ale ustawiono pojemniki z torebkami na psie odchody. Niektórzy pytają: po co?

RYDUŁTOWY Na teren nowego parku sensorycznego w Rydułtowach psy mają zakaz wstępu. Informuje o tym regulamin obiektu, który umieszczono na specjalnych tablicach. Z czworonożnym pupilem mogą wejść tylko osoby niepełnosprawne. Na przykład niewidome, korzystające z pomocy psa–przewodnika. Nie wszyscy użytkownicy czytają jednak wytyczne. – Późnym wieczorem idąc przez park z psiakiem ochroniarz wyprosił mnie, gdyż nie przeczytałam regulaminu. Odpowiedziałam mu, że zmylił mnie fakt istnienia pojemników z torebkami na psie odchody, zresztą w bardzo dużej ilości. Dowiedziałam się, że torebki przeznaczone są tylko dla ludzi niewidomych przychodzącymi tutaj z psami – pisze nasza Czytelniczka. Dalej zadaje sobie pytanie, czy osoba niewidoma jest w stanie posprzątać po swoim pupilu? – Patrząc zarazem na ilość tych pojemniczków śmiem twierdzić, że osób niewidomych w naszym mieście jest naprawdę mnóstwo. Myślę, że zaistniały paradoks jest co najmniej śmieszny. Co więcej, uważam tak nie tylko na podstawie wymienionych wyżej argumentów, lecz również dzięki informacji przeczytanej na jednej ze stron internetowych, że prawnie osoby niepełnosprawne, niewidome są zwolnione z obowiązku sprzątania psich odchodów. Dlaczego więc zbędnie zainwestowano w coś, co nie jest potrzebne? Może to tylko kolejny element „na pokaz”, a może objaw czyjejś bezmyślności i niedopracowania pomysłu – uważa.

Nie jesteśmy z kamienia

Z taki przedstawieniem sprawy nie zgadza się burmistrz Kornelia Newy. – Wyobrażam sobie, że jeśli na teren parku wejdzie na przykład osoba niewidoma z psem–przewodnikiem, to ktoś po tym psie sprzątnie. Albo osoba towarzysząca niewidomemu, albo ktoś z obsługi parku, albo ktoś zupełnie przypadkowy. Myślę, że nie jesteśmy z kamienia i że każdy, w ramach pomocy, może taką czynność wykonać – uważa pani burmistrz.

Podobne stanowisko wyraża Polski Związek Niewidomych. – Nawet jeśli osoby z dysfunkcją wzroku nie mają obowiązku sprzątania po swoich psach, to przecież nie znaczy, że pojemniki te są niepotrzebne. Po psie przewodniku, który nierzadko jest przyjacielem całej rodziny, może przecież posprzątać ktoś kto towarzyszy niewidomemu w spacerze po parku lub sam właściciel – jeśli da sobie z tym radę. Sprzątanie po psie jest na pewno trudne dla osoby niewidomej, ale wykonalne. Szczególnie jeśli osoba ta korzysta jeszcze z resztek wzroku lub z „nawigacji” osoby towarzyszącej – tłumaczy Barbara Zarzecka z Polskiego Związku Niewidomych.

(mas)



Sam zamysł, by na terenie parku obowiązywał zakaz wprowadzania czworonogów, należał do miasta, ponieważ wszelkie kwestie związane z zarządzaniem przestrzenią obiektu należą do niego, jako właściciela terenu. – Wiem, jakie są zasady, ale chodzi o ich respektowanie. Wieczorem ludzie i tak wschodzą tam z psami – stwierdził na ostatniej sesji radny Zbigniew Szurek. Dodał, że ochroniarz pilnujący parku powinien każdorazowo zwracać mieszkańcom uwagę. Ale z tym jest problem. – Dowiedziałam się, że ochroniarz stoi w jednym miejscu. Chroni park nie poruszając się po nim – nie kryła zdziwienia burmistrz Newy. Zapowiedziała, że ponownie spotka się z szefem firmy ochroniarskiej, która wygrała przetarg, i jeszcze raz przedstawi oczekiwania miasta co do zakresu obowiązków pracownika ochrony.