Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (663) Data wydania: 23.07.13

Około 1300 lat temu okolica tętniła życiem

LUBOMIA Spacerując lubomskim lasem nie sposób nie trafić na wąskie podłużne wzniesienia i parowy. To pozostałości po obwałowaniach i fosach rozległego grodziska słowiańskiego plemienia Gołężyców. Zarazem to jedno z ciekawszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Znalezione tam eksponaty można oglądać w Muzeum w Wodzisławiu.

Od osady do grodu

Początki grodziska sięgają VII wieku. Pierwszy okres to istnienie osady otwartej. W VIII wieku powstał gród. – Zachodnią część tego założenia stanowi gród właściwy, o kolistym kształcie i rozbudowanym systemie umocnień, obejmującym podwójny pierścień wałów i fos – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu. Do grodu właściwego prowadziła od zachodu podwójna brama. Dodatkowe łuki obwarowań zabezpieczały bramy od zewnątrz. Od strony wschodniej do grodu przylegało podgrodzie otoczone wałem i fosą z bramami. Wały tworzyły nasypy ziemne, licowane warstwą gliny, z dodatkowymi umocnieniami drewnianymi.

Zabudowania grodu właściwego rozmieszczone były w regularnym rzędzie wzdłuż umocnień. Były to chaty słupowe o wymiarach 2,5 – 4 na 8 m. Pomiędzy nimi znajdowały się różne paleniska i piece. W północno-zachodniej części grodu natrafiono na dużą chatę słupową o wymiarach 2,2 na 20 m. Ten obiekt przeznaczony był zapewne do zebrań starszyzny plemiennej. Wnętrze majdanu grodu było niezabudowane.

Woje i rolnicy

– W trakcie badań archeologicznych odkryto bogate materiały zabytkowe, wśród nich broń i elementy oporządzenia jeździeckiego związanego z obecnością drużyny zbrojnej (np. ostrogi, groty strzał, noże, sprzączki). Poza bronią znaleziono ozdoby stroju, zapinki, zausznice – mówi Sławomir Kulpa.

Część mieszkańców grodu prowadziła zróżnicowaną działalność gospodarczą, rolniczo-hodowlaną. Informują nas o tym liczne odkryte naczynia gliniane, sierpy, kamienie żarnowe, przęśliki, szydła kościane. Upadek i znaczenie grodu lubomskiego nastąpiło u schyłku IX w. Związany był najprawdopodobniej z najazdem księcia morawskiego Świętopełka.

(tora)



Badania

Systematyczne badania archeologiczne w naszym rejonie rozpoczęły się w latach 30-tych XX w. Dzięki tym pracom ponad 6-hektarowe osiedle stało się znane w Europie i stanowiło wizytówkę archeologiczną Górnego Śląska. – Do dziś odkryte tam zabytki przedstawiane są w wielu podręcznikach dla studentów historii i archeologii. Wielkiego rozmachu badania tego miejsca nabrały w latach 60. XX w. za sprawą prof. Jerzego Szydłowskiego i przy mecenacie okolicznych kopalń. Jednak, jak się wydaje, potencjał tego miejsca mimo olbrzymich nakładów ekonomicznych w poznanie jego historii nie został wykorzystany – mówi Sławomir Kulpa.