Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (663) Data wydania: 23.07.13

Złośliwy rabunek bunkra

Szef Grupy Rekonstrukcjno-Historycznej Powstaniec Śląski uważa, że złodzieje tak wybierali przedmioty, jakby chcieli mu zrobić na złość

- Ktoś, kto to zrobił wiedział doskonale gdzie co jest. Przecież gdyby to był przypadkowy złodziej, pootwierałby skrzynie, drewutnię, choćby po to, by sprawdzić, co tam jest. A były nieruszone. Tak jakby ktoś chciał mi zrobić na złość - mówi Kazimierz Piechaczek (na zdjęciu), szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski.

Piechaczek: – Skradziono ze schronu eksponaty dla mnie najcenniejsze

WODZISŁAW Podziemny schron w Parku Miejskim padł łupem złodziei. Do kradzieży z włamaniem doszło prawdopodobnie z 13 na 14 lipca. Zerwane kłódki odkrył w niedzielny ranek Kazimierz Piechaczek, szef Grupy Rekonstrukcyjno -Historycznej Powstaniec Śląski, która opiekuje się schronem. – Byłem przerażony, że jest wszystko wykradzione, potłuczone – mówi. Szczęściem w nieszczęściu gabloty zostały nietknięte, złodzieje nie zabrali wielu cennych pod względem historycznym i materialnym eksponatów i sprzętów jak osuszacze. Sprawca skradł natomiast m.in. hełmy niemieckie, repliki pistoletów i beret żołnierza gen. Maczka. Dla Kazimierza Piechaczka beret i jeden z hełmów są bezcenne. – Hełmu używał pod koniec wojny drugi mąż mojej babci. Mąż babci został wcielony do niemieckiej armii – mówi rekonstruktor.

Beret należał do wujka pewnego mieszkańca Radlina, którego Kazimierz Piechaczek znał. – Oryginalnych beretów zostało bardzo mało, zwłaszcza, że w latach 45-89 za ich posiadanie można było iść do więzienia. A ja się cieszyłem, że znałem historię beretu i mogłem ją opowiadać osobom zwiedzającym bunkier – mówi rekonstruktor. Czapka była elementem oryginalnego munduru znajdującego się w schronie, a zniknęła tylko ona. Hełm znajdował się w gablocie z innymi oryginalnymi okryciami głowy, a również tylko on został skradziony. – Ktoś, kto to zrobił wiedział doskonale gdzie co jest. Przecież gdyby to był przypadkowy złodziej, pootwierałby skrzynie, drewutnię, choćby po to, by sprawdzić, co tam jest. A były nieruszone. Tak jakby ktoś chciał mi zrobić na złość – dodaje.

Rekonstruktorzy z Powstańca razem z policją proszą o pomoc w poszukiwaniach skradzionych eksponatów. Służą one do rekonstrukcji wydarzeń z okresu II wojny światowej. Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje w tej sprawie lub mogące pomóc w odzyskaniu skradzionych przedmiotów proszone są o kontakt z policjantami wydziału kryminalnego pod nr. tel. 798–032–376. Policja zapewnia anonimowość.

(tora)



Lista skradzionych eksponatów

  • hełm niemiecki M40 z wkładem z polskiego hełmu wz50, kopie nitów, pomalowany na zielono, bez kalkomanii.
  • bagnet Mauser z drewnianą rękojeścią, pochwa + żabka ze skóry.
  • bagnet zastępczy, rękojeść metalowa, pochwa + żabka
  • hełm niemiecki M35 pomalowany na czarno, bez wkładu, lekkie wżery korozji widoczne pod farbą, niewielkie przegnicie.
  • hełm niemiecki M42 z wkładem z hełmu czechosłowackiego wz53 (wkład przyspawany, nity oryginalne nietypowe), mały rozmiar, kolor ciemnozielony (feldgrau) lekkie przetarcia farby, kalkomanie HJ. Nie skorodowany, po renowacji.
  • beret czarny, żołnierski wojsk pancernych PSZ z orłem w koronie haftowanym, lata 44-45 prod. brytyjskiej, podpinka w kratę.
  • replika karabinu Mauser 98k , drewniana kolba, kurek bezpiecznika na zamku zerwany. Replika jest przeznaczona do strzelania kulkami (karabin niesprawny), zamek chromowany.
  • 2 X MP40 „schmeisser”, replika, ASG elektryczny, niesprawne, z pasami nośnymi, metalowe.