Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (653) Data wydania: 14.05.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Moja mama jest na emeryturze, ma 70 lat. Ostatnio bardzo podupadła na zdrowiu. Kilkakrotnie przebywała w szpitalu ze względu na swój stan zdrowia. Teraz wymaga ciągłej opieki i pielęgnacji. Niedawno dowiedziałam się, że ZUS wypłaca takim schorowanym osobom dodatek pielęgnacyjny. Jakie dokumenty należy złożyć, by mama mogła go otrzymać?

Janina K.

Aby emeryt mógł uzyskać prawo do dodatku pielęgnacyjnego, musi zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, chyba że świadczeniobiorca ukończył 75 lat. Wówczas bowiem świadczenie to przyznawane jest przez organ rentowy z urzędu. Nie dotyczy to jednak sytuacji opisanej przez Czytelniczkę, której matka ma 70 lat.

W jej przypadku dodatek pielęgnacyjny może być przyznany jedynie na wniosek złożony: – osobiście lub za pośrednictwem poczty, – bezpośrednio przez osobę zainteresowaną albo jej przedstawiciela ustawowego, – w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS – przy czym zostanie on rozpatrzony przez organ rentowy, który przyznał i wypłaca emeryturę.

Ponieważ nie ma sformalizowanego druku, wniosek można złożyć na zwykłej kartce papieru lub specjalnie przygotowanym do tego celu przez oddział ZUS formularzu, albo ustnie do protokołu w organie rentowym. Należy do niego załączyć: zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie na druku N-9 nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku, a także dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika lun w drugiej instancji komisji lekarskiej ZUS, ustalając całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Warto podkreślić, iż dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona do emerytury przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Obecnie dodatek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 203,50 zł.



Mam pytanie w temacie abolicji. Czy w sytuacji, gdy zadłużenie obejmuje zarówno składki na ubezpieczenia własne, jak i pracownicze, można złożyć wniosek o umorzenie?

Rafał M.


Tak, ale umorzeniu podlegać będą jedynie składki na ubezpieczenie społeczne za okres przewidziany w ustawie za osobę prowadzącą działalność gospodarczą.



Jestem na emeryturze, mam 64 lata. Niedawno zmarł mi mąż, który miał znacznie wyższą ode mnie emeryturę. Czy gdy zrezygnuję ze swojego świadczenia ZUS będzie mi wypłacał świadczenie męża w pełnej wysokości?

Stała Czytelniczka


Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Jeśli zaś jedna osoba ma prawo do kilku świadczeń, wypłaca się jedno – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.