Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (646) Data wydania: 25.03.13

Jego gry tłumaczone są nawet na japoński

Adam Kałuża, wodzisławski informatyk jest jednym z bardziej wziętych autorów gier planszowych w Polsce

WODZISŁAW Adam Kałuża, 42–letni informatyk, mieszka z rodziną w bloku na jednym z wodzisławskich osiedli. Prawdopodobnie nawet sąsiedzi w klatce nie zdają sobie sprawy, że to jeden z czołowych polskich autorów gier planszowych dla dzieci i dorosłych. Jego portfolio liczy jak dotąd 16 tytułów – gier i dodatków, które można spotkać w sklepach w Polsce i za granicą. Współpracuje z 3 wydawnictwami Granna, Egmont i Rebel. Niektóre tytuły przetłumaczono m.in. na angielski, niemiecki, japoński, francuski, ukraiński, węgierski, hebrajski. Można je kupić nawet w Australii, Nowej Zelandii. W drodze są wydania chińskie. W ubiegłym roku za grę K2 został nominowany do niemieckiej nagrody Spiel des Jahres, uważanej za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie gier planszowych. Gra K2 jest planszówką o wspinaczce na drugą co do wysokości górę na świecie.

Trafił w dobry czas

– Grałem od dziecka. To co dziś robię jest właściwie tego konsekwencją – mówi Adam Kałuża. W podstawówce nauczył się grać w go. To wywodząca się z Chin starożytna gra planszowa. Przez pewien okres prowadził nawet Wodzisławski Klub Go. Gry go nauczył też swoje dzieci. – Z czasem chcieliśmy grać w coś wspólnie. Gier czysto rodzinnych generalnie nie było. Zrobiłem jedną grę, drugą. Graliśmy sobie w domu. Wrzuciłem je do netu. Znajomi, których poznałem grając w gry planszowe zagrali. Spodobało im się. Niektórzy pochodzili z Warszawy, zaczęli promować. Zgłosił się jeden wydawca z propozycją wydania i tak to się zaczęło – wspomina wodzisławianin.

Przyznaje, że trafił w dobry czas. Rynek gier planszowych w Polsce nie był rozwinięty. Właściwie tylko jeden sklep internetowy sprowadzał nowoczesne gry planszowe z Zachodu. W Polsce nie było autorów. – Ja już miałem pewną wiedzę i umiejętności i udało mi się – mówi.

Pierwszym tytułem była gra logiczna Glik wydana w 2006 roku. Potem Adam Kałuża stworzył grę zręcznościową Skoki Narciarskie, do zabawy dla dzieci. Następnie na rynku pojawiła się Mozaika. – W międzyczasie udało mi się nawiązać kontakt z wydawnictwem Granna. To już marka sama w sobie. Dotąd wydali moje 3 gry. Czwarta gra ma być wydana w tym roku. Pierwszą wydaną przez Grannę grę był Hooop. Z moich gier osiągnęła największą sprzedaż, znacznie ponad 40 tys. egzemplarzy – mówi wodzisławianin.

Górski przełom


Przełomem okazała się wspomniana już gra K2, wydana w 2010 roku przez Rebel. Adam Kałuża miał ten tytuł w głowie od lat. Chodzi w niej o wspinaczkę w Himalajach. Wpływ na postępy gracza mają m.in. aklimatyzacja, wybór drogi na szczyt. W Polsce tytuł był nominowany do nagrody Gra Roku 2011. Zaś w 2012 roku K2 jako pierwsza polska gra dostała nominację do Spiel des Jahres, wyróżnienia uważanego za oscara w świecie gier planszowych. Z nominacji do nagrody bardzo się ucieszył. – Akurat jechałem autem kiedy dzwonił kolega z wydawnictwa. Wiedziałem doskonale, co to za nagroda i jaką ma rangę. Kilka lat temu pisywałem do gazety Świat gier planszowych. Opisywałem właśnie historię tej nagrody – mówi Adam Kałuża.

Rok po K2 ukazał się dodatek do gry Broad Peak zawierający nowe scenariusze zainspirowane dokonaniami polskich himalaistów: Krzysztofa Wielickiego, Wojciecha Kurtyki i Jerzego Kukuczki w 1984 r.     

Tomasz Raudner