Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (599) Data wydania: 01.05.12

Kącik ZUS

Pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych można kierować do redakcji pod numer 32 415 47 27 wew. 15 w godz. od 9.00 do 11.00. Odpowiedzi będziemy publikować w kolejnych wydaniach „Nowin Wodzisławskich”.



Czy po śmierci brata siostra może starać się o rentę (jakiś dodatek do swojego świadczenia) po nim? Oboje byli stanu wolnego, mieszkali razem, byli samotni.

Czytelniczka z Godowa


Niestety nie, nie ma takiej możliwości. Ustawa emerytalno-rentowa przewiduje rentę rodzinną , przysługującą uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W myśl ustawy emerytalnej członkami rodziny są: dzieci, wdowa, wdowiec, rodzice. Prawo do renty rodzinnej mają również wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta/rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, a  ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją – jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt/rencista) lub ich małżonek był ich prawnym opiekunem ustanowionym przez sąd.



Pierwszą pracę rozpoczęłam zaraz po studiach 1 października 1998 r. i nadal pracuję. Zakład pracy nie kompletował mi wniosku o kapitał, bo mnie to nie dotyczyło. Czy coś się zmieniło w moim przypadku?

Anka z Wodzisławia

Tak, powinna Pani złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Ostatnia zmiana ustawy emerytalnej zobowiązuje ZUS do obliczenia kapitału początkowego każdemu, kto posiadał jakikolwiek okres ubezpieczenia przed 1 stycznia 1999 r. Przed tą zmianą kapitał obliczano osobom, które wykazały się co najmniej 6-miesięcznym okresem ubezpieczenia emerytalno-rentowego. W związku z tym należy złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego, do którego należy dołączyć dowody potwierdzające okres pracy przed 1 stycznia 1999 r. oraz wynagrodzenie z tego okresu. Będzie to miało wpływ na wysokość emerytury, jaka w przyszłości zostanie Pani wyliczona.



Pobieram rentę. Niedawno uległem wypadkowi i złamałem nogę. Czy należy mi się odszkodowanie z ZUS?

Stały Czytelnik


Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej opłacającej składki na ubezpieczenie wypadkowe. W okresie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy jest Pan objęty ubezpieczeniem zdrowotnym zapewniającym bezpłatną opiekę medyczną. W związku z tym, niestety, ale nie przysługuje Panu żadne świadczenia odszkodowawcze z ZUS z powodu złamania nogi.



Dlaczego podatek od emerytury wzrasta co miesiąc, a świadczenie raz w roku? W styczniu pobrano mi 75 zł, w lutym 82 zł, a w marcu 84? Za każdym razem coraz więcej, skąd to się bierze?

Barbara z Radlina


Wysokość podatku jest uzależniona od wysokości świadczenia. Jeżeli świadczenie wzrasta wówczas wzrasta, i podatek. W marcu i kwietniu realizowane są salda podatkowe, wynikające z rozliczenia rocznego podatku od emerytur i rent  (PIT 40A) i w związku z tym w tych miesiącach może być inna zaliczka niż w pozostałych.