Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (596) Data wydania: 10.04.12

Wyjście w stronę głuchoniemych czy idiotyczny przepis

POWIAT – Gminy w swoich urzędach muszą zapewnić tłumacza języka migowego. Nie wszystkie samorządy w powiecie wodzisławskim zamierzają to zrobić. Urzędnicy uważają, że przepis zupełnie nie przystaje do rzeczywistości.

Od niedzieli, 1 kwietnia obowiązuje ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Założeniem nowego prawa jest ułatwienie załatwiania niezbędnych spraw w urzędach osobom mającym trudności w komunikowaniu się – niesłyszącym czy głuchoniemym.

W większości urzędów miast i gmin w powiecie wodzisławskim nie brakuje osób przeszkolonych w zakresie posługiwania się językiem migowym w stopniu podstawowym lub średnim. W Wodzisławiu, Rydułtowach, Pszowie, Mszanie i Godowie nie ma z tym problemu. Podobnie w Lubomi, gdzie pracują aż 4 osoby znające język migowy. 

Tłumacz do ściągnięcia

W Urzędzie Miasta w Radlinie nie ma osoby posługującej się językiem migowym. Odpowiednio przeszkolona osoba pracuje natomiast w Ośrodku Pomocy Społecznej. – W razie potrzeby ściągamy tego pracownika do urzędu – mówi Marek Gajda z Referatu Promocji Urzędu Miasta w Radlinie. Tłumacza nie ma także w Gorzycach. – W razie potrzeby będziemy korzystać z tłumaczy, którzy mają się znaleźć na liście wojewody – wyjaśnia Maria Władarz, sekretarz Urzędu Gminy w Gorzycach. W Marklowicach nie tylko nie ma żadnego przeszkolonego pracownika. Mało tego – nikt nie myśli o szkoleniach.

Z armaty do wróbla

Przez ostatnie 15 lat do urzędów miast w powiecie wodzisławskim nie zgłosił się żaden głuchoniemy. Ludzie chorzy przychodzą w towarzystwie opiekunów.  – Przy całym szacunku dla osób niemych jest to jeden z kolejnych nieprzemyślanych przepisów, którymi nas uraczył sejm – mówi Benedykt Kołodziejczyk, sekretarz gminy Marklowice. – Kiedy tylko pojawił się temat posiadania przeszkolonego urzędnika, różne firmy oferowały nam usługi szkoleń za 1500 zł miesięcznie. Jakie to są koszty dla gminy. Gdybyśmy kogoś posłali na kurs, to tak, jakbyśmy strzelali z armaty do wróbla. Jeśli kiedyś pojawi się potrzeba porozumienia z osobą niemą, ściągniemy na umowę-zlecenie przeszkolonego pracownika z któregoś z urzędów – dodaje Benedykt Kołodziejczyk. Jego zdaniem przepis jest nieprzemyślany z jeszcze jednego powodu. – Kodeks postępowania administracyjnego mówi o zasadzie pisemności postępowania. W zasadzie sprawy załatwia się pisemnie. Wniosek jak wpada do urzędu jest sprawdzany przez urzędnika pod względem kompletności, poprawności. A odpowiedź jest udzielana pisemnie. Właściwie strona wcale nie musi się fatygować do urzędu – mówi sekretarz Kołodziejczyk.

Podobnego zdania jest Błażej Tatarczyk, wicewójt Mszany. – To jeden z kolejnych obowiązków nałożonych w tym roku na gminy, a przepis nie jest do końca sprecyzowany. Uważam, że najpierw należało zrobić rozeznanie potrzeb – mówi Tatarczyk, który już w kwietniu rozpocznie kurs w zakresie nauki języka migowego i tym samy, w razie potrzeby, wesprze jednego z mszańskich urzędników. 

(red)