Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (596) Data wydania: 10.04.12

Zajęć nie ma, a raty płacić trzeba – czyli jak dzieci miały zostać Omnibusami

REGION Rodzicom obiecywano szybkie postępy w nauce i świetlaną przyszłość dla ich pociech. Dziś żałują, że dali się nabrać. Z pięknych wizji zostały tylko raty do spłacenia.

W połowie ubiegłego roku przedstawiciele Akademii Kształcenia Omnibus z Pruszcza Gdańskiego w kilku szkołach naszego regionu oferowali program „Obudź w sobie geniusza”. Uczestniczące w nim dzieci miały posiąść tajniki szybkiej nauki, szybkiego czytania i robienia notatek. Rodzicom przedstawiono projekt jako receptę na bardzo szybkie przyswajanie wiedzy przez ich pociechy.

Byli wiarygodni

W kilku szkołach, m.in. w Rogowie, Pszowie i Turzy Śl., odbyły się spotkania z przedstawicielami Akademii. Przeprowadzono darmowe lekcje próbne, po których najzdolniejsi uczniowie otrzymali propozycję uczestniczenia w dalszych płatnych zajęciach. Metoda wydawała się doskonała, dlatego też wielu rodziców zdecydowało się zapisać dzieci na kurs. Miał on trwać 10 miesięcy.

– Cena była wysoka, wynosiła 2000 zł, ale czegóż nie robi się dla dzieci. Dlatego zdecydowałam się podpisać umowę. Wszystko co zostało nam przedstawione wydawało się wiarygodne – opowiada pani Aleksandra z Bełsznicy.

Nie płacą trenerom

Przez kilka tygodni zajęcia odbywały się bez zastrzeżeń co wtorek, w salach lekcyjnych podstawówki w Rogowie wynajmowanych przez Akademię. Uczestniczyło w nich blisko 20 uczniów. W grudniu ubiegłego roku część zajęć odwołano. Okazało się, że firma nie płaci prowadzącym zajęcia trenerom. Spotkania w ramach kursu odbywały się coraz rzadziej, w końcu nie było ich wcale. – Mimo to regularnie musimy płacić. Większość rodziców, podpisała bowiem umowę, jednocześnie zaciągając za pośrednictwem Omnibusa kredyt w jednym z banków – opowiada pani Katarzyna z Rogowa, która na kurs wysłała dwójkę dzieci. Za zajęcia, które się nie odbywają zgodnie z umową będzie płacić jeszcze przez półtora roku, bo spłatę ponad 4000 zł rozłożyła na 24 raty.

W internecie znaleźliśmy opinie, z których wynika, że problemy firmy z Pruszcza Gdańskiego trwają od dłuższego czasu. Najstarsze wpisy pochodzą z 2010 roku i dotyczą niewypłacalności szkoły względem osób, które prowadziły zajęcia, a także względem pośredników, którzy namawiali rodziców do podpisania umów. Problemy te potwierdza trener, który na zlecenie Omnibusa prowadził zajęcia w szkołach naszego regionu. – Na początku wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie. Zostałem przeszkolony, dostałem laptopa, projektor, materiały szkoleniowe. Posypało się, kiedy przyszło do finansów. Od pewnego czasu szkoła nie płaci mi za prowadzenie zajęć. W ogóle nie zapłaciła mi za dojazdy do szkół. Przecież trudno żebym pracował za darmo, a w zasadzie jeszcze do tego dopłacał, płacąc ze swojej kieszeni za paliwo, które muszę zużyć dojeżdżając na zajęcia. Szkoda, że tak to wyszło, bo ta młodzież jest fantastyczna. Chce się uczyć, a sama metoda też jest bardzo dobra i skuteczna – mówi nam mężczyzna, który prosi o anonimowość.

Sprytna umowa

O sprawie Akademii Kształcenia Omnibus rodzice poinformowali Powiatowego Rzecznika Konsumentów. – Dostaliśmy sygnał od jednego z rodziców. Poradziłem mu, żeby zebrać większą liczbę poszkodowanych, którzy wspólnie wystąpiliby do Akademii z pisemnym żądaniem wywiązania się z umowy w jakimś realnym terminie z zastrzeżeniem, że po upływie tego terminu rozwiążą umowę bez ponoszenia dodatkowych opłat. Aktualnie oczekujemy na informację zwrotną – wyjaśnia Dariusz Kalemba, powiatowy rzecznik konsumentów. Jednocześnie przyznaje, że sprawa jest skomplikowana bo firma sprytnie skonstruowała umowy. – Nie sprecyzowano terminów, w których szkoła ma się wywiązać z organizacji kursu. W dodatku znajduje się tam punkt mówiący o tym, że jeśli rodzic zerwie umowę to musi płacić kary umowne – dodaje Kalemba.

Dokładnie tymi zapisami umowy, o których mówi Kalemba bronią się właściciele Akademii. – W umowie nie ma zapisu, z którego wynikałoby kiedy zajęcia mają się odbyć. Nie ukrywam, mamy pewne kłopoty, ale od połowy kwietnia zajęcia w ramach kursów zostaną wznowione. Wydaje mi się, że w żaden sposób nie wykroczyliśmy poza zapisy umowy z rodzicami – odpowiada pewnie Radosław Pieńkowski, jeden z dwóch właścicieli Akademii Kształcenia Omnibus.

Zostaliśmy sami

Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogowie uważają, że w rozwiązanie problemu powinna zaangażować się szkoła. – Przecież oferta Omnibusa została nam, rodzicom, zaprezentowana właśnie w szkole, co w oczach moich i innych rodziców uwiarygodniło Akademię. W tej chwili jesteśmy pozostawieni sami z tym problemem – mówi pani Aleksandra.

– Prawdą jest, że w naszej szkole odbyło się spotkanie organizacyjne. Ale umowy rodzice podpisywali we własnym zakresie, w swoich domach a nie na terenie szkoły – odpowiada Ilona Kisiel, dyrektor szkoły w Rogowie. Jak dodaje, po interwencji rodziców dzwoniła do Omnibusa w sprawie przerwanych zajęć. – Dyrektor tej firmy powiedział, że zajęcia odbędą się w późniejszym terminie. Cóż więcej mogę zrobić – rozkłada ręce. Przyznaje, że również ona miała pewne problemy z Omnibusem, który przez pewien czas zalegał z płatnościami za wynajem sal. Ostatecznie Akademia je uregulowała.

Nie płaci szkołom, ale chce współpracy

W naszym regionie firma z Pruszcza Gdańskiego kursy organizowała nie tylko w Rogowie, ale też m.in. w Pszowie, Turzy Śl. i Krzyżanowicach. – Wypowiedziałam Akademii umowę na wynajem sal bo zalegała z płatnościami. Nie zapłacono nam ani złotówki – informuje Beata Szczepanowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach. Również w Pszowie Akademia nie wywiązała się z umowy. – Mimo to umowy nie zerwałam, bo doszłam do wniosku, że skoro z zajęć korzystają nasi uczniowie to nie będę im utrudniać dostępu do kursu. Przyznam jednak, że nie wiem, czy te zajęcia jeszcze się w ogóle odbywają – mówi Renata Woźniak, dyrektor Gimnazjum w Pszowie.

Szef Omnibusa długami wobec szkół niespecjalnie się przejmuje. Uważa, że nie będzie to przeszkodą, by w tych placówkach zorganizować kursy ponownie. – Z doświadczenia wiem, że jak się należności ureguluje to szkoły wracają do współpracy. A jeśli nie, to będziemy szukać innych rozwiązań. Nigdzie w umowie nie jest napisane, że kurs ma się odbywać w szkole – mówi Pieńkowski.

Zwijają się?

Część poszkodowanych rodziców nie wyklucza, że skieruje sprawę do prokuratury. Na razie jednak w wodzisławskiej prokuraturze rejonowej nie zostało złożone żadne doniesienie na działalność firmy z Pruszcza.

Tymczasem jak usłyszeliśmy od Radosława Pieńkowskiego, Akademia Kształcenia Omnibus nie prowadzi naboru na nowe edycje swoich kursów. – W ogóle nie prowadzimy już działalności sprzedażowej – kończy Pieńkowski.

Artur Marcisz