Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (586) Data wydania: 31.01.12

Babcia Agnieszka jest kremowa i chodzi wolno

Jakub Dziurok z Przedszkola nr 4 w Wodzisławiu wygrał tegoroczną edycję konkursu „Superbabcia”

Było jak na gali wręczenia Oskarów w Hollywood: „Dziękuję rodzicom, babciom, sąsiadom, pani z przedszkola, która wybrała mnie do gazety i wszystkim, którzy wysłali na mnie sms-y”. Tak 6-letni Jakub Dziurok dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jego opowieść o babciach uznana została za najlepszą w tegorocznym konkursie „Nowin Wodzisławskich” na „Superbabcię”.

Rodzina z Hiszpanii też głosowała

6-letni laureat mieszka w Jedłowniku i uczęszcza do Przedszkola Publicznego nr 4. Jego opowieść o „kremowej” babci Agnieszce i klopsikach babci Ireny (poniżej przypominamy zwycięski tekst) spodobała się 265 osobom, bo tyle głosów zdobył Jakub. – Sms-y wysyłała cała nasza rodzina – uśmiecha się Wiesława Dziurok, mama Kuby. – Zadzwoniłam do mamy (babcia Irena z opowieści Kuby – przyp. red.), siostry i brata, którzy mieszkają w Hiszpanii i oni też głosowali. Do Hiszpanii wysłałam też „Nowiny Wodzisławskie” z wypowiedzią Kuby. Bardzo im się spodobała. Wiem, że swoje głosy na Kubę oddali też nasi sąsiedzi i koledzy z pracy, zarówno mojej, jak i męża.

Spodziewałem się wygranej

A co na to wszystko sam zwycięzca konkursu, przedszkolak Jakub Dziurok? Początkowo był trochę stremowany zamieszaniem wokół niego. Po chwili wyznał jednak skromnie: – Spodziewałem się wygranej. No, nie żartuję. Rodzice mi gratulowali i babcia, ale nie wiem, co mówiła – odpowiedział.

I trudno się dziwić, że rezolutny chłopak nie chciał rozwijać swojej wypowiedzi, skoro na niego i kolegów z jego przedszkolnej grupy „Skrzaty” czekały już prezenty – zabawki ufundowane przez wodzisławską firmę „Marko”. Dzieci błyskawicznie dały sobie radę z rozpakowaniem kilku toreb z prezentami. Były tam m.in. puzzle, zabawki konstrukcyjne, pluszaki, kolorowanki, ale największym wzięciem cieszył się ceramiczny dinozaur-skarbonka, którego dzieciaki pomalowały we wszystkie kolory tęczy.

Rulony indycze i szarlotka

Tak było w ubiegły czwartek, w Przedszkolu nr 4, do którego uczęszcza Kuba. Zaś kilka dni później, w niedzielę, 29 stycznia na chłopaka i jego najbliższych czekała jeszcze jedna nagroda – obiad ufundowany przez wodzisławską restaurację „Leśniczówka”. Punktualnie o godz. 14.00 stawił się tu zwycięski przedszkolak z rodzicami: mamą Wiesławą i tatą Damianem, babcią Agnieszką i dziadkiem Jankiem oraz wujkiem Piotrem, który przyszedł z narzeczoną Anią.

Podczas obiadu goście raczyli się rosołem, na drugie były udka z kurczaka, rulony indycze z nadzieniem serowym, kluski i czerwona kapusta. Na deser podano szarlotkę na ciepło, z lodami waniliowymi. Nie trzeba było pytać gości czy dobre, wystarczyło popatrzeć na błogą minę 6-letniego Jakuba.

Między jednym, a drugim daniem przyglądaliśmy się babci Agnieszce, która według Kuby miała być „kremowa” i nijak nie mogliśmy odnaleźć w niej tego koloru. – A, bo wnuczek na pewno pomylił ten kolor z drugą babcią: Ireną – śmieje się pani Agnieszka. – Ona jest teraz w Hiszpanii, tam się opaliła i kiedy Kuba ją zobaczył widocznie zapamiętał ten kolor opalenizny jako kremowy.

A co zrobiliście po tym, jak dowiedzieliście się o wygranej Kuby? – pytamy rodzinę państwa Dziuroków. – Kołocze chcieliśmy piec – śmieje się dziadek Janek. – Ale babcia upiekła rogaliki – dodaje błyskawicznie 6-letni Jakub. – Pyszne były.

Anna Burda-Szostek

Wypowiedź Jakuba Dziuroka, laureata konkursu „Superbabcia”

Babcia Agnieszka jest kremowa i chodzi wolno. Ubiera getry i bluzkę jakąś. Niekiedy gotuje mi klopsy i kotlety. Bawimy się obojętnie w co, albo oglądamy telewizor. Babcia Irena też tak trochę wolno chodzi i pojechała na wakacje do Hiszpanii. Niekiedy do niej przyjeżdżam i gramy na komputerze. Najbardziej lubię jej klopsiki i pierogi z mięsem.